› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Przykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polis

3 najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o LEDach!

› bieżące miesiąc temu    9.12.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
3 najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o LEDach!

LED - a właściwie Lighting Emitting Diode - cieszy się coraz to większą, niesłabnącą popularnością, wypierając klasyczne żarówki Edisona. W dosłownym tłumaczeniu, skrót ten oznacza diody elektroluminescencyjne, które emitują dla nas światło.  Mimo, że opisywana technologia nie jest nowością na rynku, nadal pojawiają się sceptyczne głosy, które nie zdają sobie sprawy z ich korzyści.

Jeśli więc planujesz zakup LEDów, koniecznie przeczytaj trzy, poniższe porady, które z pewnością ułatwią ci przyszłe zakupy.

Fakt pierwszy: To się opłaca!

LEDy, oprócz walorów estetycznych i wszechstronności użytkowania, niosą,  za sobą jedną, zasadniczą zaletę - ogólnie pojmowaną opłacalność.

Pisząc “opłacalność” mamy na myśli szereg zalet, które doceniają miłośnicy tego źródła światła (link). Wśród tych najczęściej wymienianych pojawia się:

  • Oświetlenie LED spełnia przede wszystkim wymagania związane z ekologicznym i bardziej rozsądnych zarządzeniem zasobów naszej planety. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz świadomy konsumpcjonizm idealnie wpisuje się w założenia LEDowych odpowiedników - szacuje się bowiem, że w 2010 r. oświetlenie pochłaniało ok. 8% energii wyprodukowanej na całym świecie, po zamianie żarówek tradycyjnych na LEDy, procent ten wynosi zaledwie...2. Oznacza to, że o ile tradycyjna żarówka przez godzinę zużywa 70W, dioda LED zużyje mniej niż 10W.
  • Do produkcji oświetlenia LEDowego nie używa się rtęci (ani innych, szkodliwych dla środowiska substancji),
  • Rozwiązanie to jest tańsze w eksploatacji - szacuje się, że oszczędność może wynieść nawet 80%,
  • Ponadto w ofertach znajdziemy także taśmy LED, które np. dają możliwość cięcia na wymiar, a tym samym - dostosowania do naszych potrzeb - a także wykazują się wodoszczelnością, przez co nie są ograniczone wyłącznie do użytkowania wewnętrznego.

Fakt drugi: Więcej koloru!

Mówiąc o LEDach nie można pominąć faktu, że te wykazują się wysoką jakością światła. Podobnie jak żarówki tradycyjne - świecą światłem tzw. ciągłym i posiadają wysoki wskaźnik oddawania barw. Ich przewagą jest wspomniana jakość.

LEDy w swojej ofercie dysponują ogromnym przekrojem kolorów i barw. Dzięki technologii możemy więc uzyskać światło o dowolnej barwie, nie stosując przy tym dodatkowych filtrów. Na opakowaniach znajdziesz więc informację o emitowaniu światła ciepłego, jak i chłodnego. Ta klasyfikacja to tzw. temperatura barwowa, którą wyraża się za pomocą Kelwinów. Tak oto:

  • Ciepła barwa umownie mieści się w granicach 2000-3000K - idealna do stworzenia przytulnego, ciepłego kąta - najczęściej wykorzystywana w salonach i w sypialni,
  • Im zimniejsza (bardziej niebieska) barwa, tym liczba Kelwinów rośnie. Im chłodniejsza barwa tym ostrzejsza, dlatego też wykorzystuje się ją głównie w kuchni, czy w gabinetach lekarskich (montując je w minimalistycznych plafonach - na przykład takie).
  • Barwa neutralna (do 45000K) nazywana jest często światłem białym. Ze względu na swoją naturalność cieszy się największą popularnością i to ją spotykamy najczęściej w standardowych wnętrzach.

Fakt trzeci: LED, LEDowi nierówny!

Szeroka oferta w sklepach i wśród producentów udowadnia, że LEDy nie tylko cieszą się popularnością, ale także wyróżniają się innowacyjnym podejściem. Wspomnieliśmy już, że żarówki mogą mieć różną barwę, a tym samym - mogą dawać zupełnie różny efekt w naszych wnętrzach. Inne cechy, które rozróżniają poszczególne modele od siebie to np:

  • CRI - czyli współczynnik oddawania barwy. Jest to miara, która opisuje stosunek barwy pod danym źródłem światła w stosunku do światła słonecznego. Indeks jest mierzony według skali, poczynając od 0 i kończąc na 100. Wartość 100 oznacza, że przedmiot oświetlony przez LED zostanie tak samo oświetlony przez światło słoneczne.
  • W przypadku listwy diodowej znajdziemy oznaczenie liczbowe, które odnosi się do różnych rozmiarów chipa. Liczba np. 5050 wyrażona jest w milimetrach i definiuje w ten sposób wymiary listwy. Standardowa gęstość to 30 LED/m.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.