› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

40 lat minęło... na placu Jagiellończyka

› prezentacje ponad rok temu    21.09.2012
Agata Mazurek
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
12 zdjęć40 lat minęło... na placu Jagiellończyka fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

Plac Kazimierza Jagiellończyka. Któż go nie zna i nie był tam przynajmniej raz w życiu? Od lat jest jednym z głównych plenerów organizowanych w Elblągu imprez. Przez cały czas istnienia był świadkiem niezliczonej ilości koncertów, festynów, wieców czy obchodów państwowych i lokalnych świąt, gromadząc w swoich progach tysiące elblążan.

Powstanie placu datuje się na rok 1966, a jego nazwa nadana została dla upamiętnienia króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka, który w 1454 roku nadał Elblągowi przywilej potwierdzający prawa miejskie, rozszerzający kompetencje władz i powiększający terytorium miasta. Ku jego czci, w 1967 roku wystawiono na placu pomnik przedstawiający popiersie króla. Podobna rzeźba znajduje się przy leżącym w pobliżu II Liceum Ogólnokształcącym. Miejsce w którym zlokalizowano plac Jagiellończyka, zwano w średniowieczu Galgenberg czyli Góra Straceń lub też Grosse Wunderberg – Góra Cudów. Stała tu podobno szubienica, na której ku przestrodze mieszczan straceni wisieli  przez kilka dni. Do dziś okolice przystanku tramwajowego na ul. Królewieckiej, tuż obok placu Jagiellończyka, potocznie zwie się „górką”. Wiemy już dlaczego.

Plac Jagiellończyka ma kształt kwadratu z centralnym placem miejskim i zabudowaniami po dwóch bokach. Leży pomiędzy ulicami: Płk. Dąbka, Teatralną i Karową. Tuż za dzisiejszą sceną widnieje dobrze znany nam budynek dawnego Domu Kultury, a dziś Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Jego budowę ukończono w 1962 roku, a miejsce nieprzypadkowo wybrano w stosunkowo niewielkiej odległości od Placu Jedności Narodu (Plac Konstytucji). Była to na ówczesne czasy największa inwestycja kulturalna w Elblągu. W budynku popularnego EDK-u funkcjonował teatr, kino, filia biblioteczna i kawiarnia „Uśmiech”, gdzie organizowano wieczorki taneczne. Miejsce to było centrum zarówno kultury jak i sportu, odbywały się tu najważniejsze imprezy, bale sylwestrowe i turnieje sportowe. W latach 70. przemianowano go najpierw na Elbląski Ośrodek Kultury, a później na Wojewódzki Ośrodek Kultury. Przeszedłszy jeszcze kilka zmian – od nazwy po funkcje, „Elbląski Dom Kultury” przetrwał do dziś. W tym roku zaś świętował pięćdziesięciolecie swojego istnienia. Jako Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” nadal promuje kulturę, zapraszając na najwyższej klasy imprezy, wystawy, filmy, sztuki teatralne a także szkolenia i warsztaty.

Po prawej stronie placu Jagiellończyka wznosi się dziś wieżowiec o nieregularnym kształcie, do którego przylega budynek Urzędu Statystycznego. Na zaprezentowanych w galerii zdjęciach z lat 70. jeszcze go nie ma. Wybudowany bowiem został pod koniec lat 80. Na jego najniższej kondygnacji od początku funkcjonują pawilony handlowo-usługowe.
Przeglądając kolejne zdjęcia, widzimy jeden z organizowanych na placu kiermaszów, podczas których mieszkańcy mogli zaopatrzyć się we wszystko - od książek, przez artykuły spożywcze, po garnki - czyli tak zwane „mydło i powidło”. Na parkingu przy placu przez lata mieściła się popularna giełda samochodowa. W salach Domu Kultury kupowało się sprzęt elektroniczny i artykuły gospodarstwa domowego.

W tle archiwalnych fotografii upamiętnione zostały niektóre z nieistniejących już budynków, a także rozpoznawalna zabudowa ulicy Nowowiejskiej, Królewieckiej i Płk. Dąbka.

Jak zmienił się plac Jagiellończyka? Płytki chodnikowe zastąpiła kostka brukowa, w której zainstalowano halogenowe oświetlenie, na otaczających plac trawnikach utworzono kwietniki (a dokładniej obsady kwiatowe) w pomysłowych aranżacjach. Tego roku ich motywem przewodnim było EURO 2012, co nie dziwi, zważywszy na to, że na placu Jagiellończyka mieściła się Elbląska Strefa Kibica. Wiele rzeczy pozostało bez zmian. Nadal organizowane są tu imprezy i koncerty, których odgłosy słychać dwie przecznice dalej. Położenie w centrum miasta i brak porównywalnej konkurencji sprawia, że pozycja placu Jagiellończyka jako miejsca obchodów lokalnych uroczystości jest chyba niezagrożona.

ilość zdjęć 12 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ciekawy
ponad rok temu 3
Szkoda, że w średniowieczu nie było aparatów. Byłoby ciekawe porównanie z górki Galgenberg;D
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czech
ponad rok temu 2
Czytac wyjątkowo mi sie nie chce ale zdjecia przykuly moją uwagę, ciekawe porównania :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tomek
ponad rok temu ocena: 100%  1
lubię te porównania - czy ja wiem, czy teraz jest dużo lepiej :)
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.