› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

40 lat minęło... na ulicy Nowowiejskiej

› prezentacje ponad rok temu    9.02.2013
Ewa Bielińska
komentarzy 3 ocen 13 / 100%
A A A
40 lat minęło... na ulicy Nowowiejskiej fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

Powyższe zdjęcia dzieli około 40 lat. Tak wyglądała ulica Nowowiejska i jej okolice w latach siedemdziesiątych, a tak wygląda dziś. Nic specjalnego, rzekłoby się, a jednak sentyment jest.

Nowe osiedle wieżowców i bloków szeregowych powstało na początku lat siedemdziesiątych XX wieku, w samym środku epoki PRL-u. Przed rokiem 1945 ulicę tę, nawiązując do położonego niedaleko majątku ziemskiego, nazywano Nowym Majątkiem, bądź ulicą Nowego Majątku. W latach 80' przechodziły tędy pochody pierwszomajowe. Rozciągająca się od skrzyżowania ulic 12 Lutego, Królewieckiej i Płk. Dąbka, aż do obecnego ronda Compiegne ulica, jest dziś jedną z głównych ulic elbląskiego Śródmieścia. Szczególnie charakterystyczne są centralnie położone pawilony handlowe, które przez lata zaopatrywały mieszkańców Nowowiejskiej i okolicznych ulic: Bażyńskiego, Pilgrima, Władysława IV, Diaczenki czy Traugutta w artykuły codziennego użytku i nie tylko.

Kompleks złożony z trzech pawilonów istnieje do dziś i choć bez wyrazu, w okolicznych mieszkańcach budzi niemały sentyment. Dotyczy to szczególnie tych, którzy pamiętają jego początki i na własne oczy mogli obserwować, jak zmieniał się na przestrzeni lat. Czy bardzo się zmienił? Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że wszystko zostało na swoim miejscu – prostokątne, parterowe (z wyjątkiem) „baraki”, po większej części odnowione, tradycyjnie prezentują geometryczną prostotę. Różnica tkwi w szczegółach, czyli rezydentach poszczególnych lokali.

Któż z nas (aktualnych i byłych mieszkańców osiedla) nie wspomina z nostalgią lodów włoskich z lodziarni znajdującej się w miejscu obecnego sklepu monopolowego oraz kwiatów kupowanych na zakończenie roku szkolnego w „Magnolii”? Kultowa niemal „Spyża”, kiosk Ruchu, poczta, apteka, sklep obuwniczy (teraz delikatesy mięsne), sklep z artykułami gospodarstwa domowego, warzywniak w miejscu Piekarni Warmińskiej, bar „Ewa”, a w latach 80' słynna Baltona, to tylko niektóre z punktów, które pojawiły się na mapie małego centrum handlowego przy ulicy Nowowiejskiej. Część z nich istnieje do dziś, inne przeszły do historii i funkcjonują jedynie w naszej pamięci.

Prezentowany przegląd archiwalnych i współczesnych fotografii zabierze nas w małą podróż sentymentalną i odświeży to, co być może pokryła cieniutka warstwa kurzu.

Zapraszamy naszych czytelników, by podzielili się również swoimi wspomnieniami. Czy pamiętacie ulicę Nowowiejską z dawnych lat? Może znacie jakieś ciekawe historie z nią związane? Opowiedzcie nam o nich w komentarzach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bogdan
ponad rok temu 3
zaraz naprawimy :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zz
ponad rok temu ocena: 100%  2
Zdjecia sie nie wyswietlaja.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AG
ponad rok temu ocena: 100%  1
super więcej takich ujęć i połączeń starego z nowym - szkoda, że nie wszystkie zdjęcie poukładane jak te pierwsze
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.