› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

40 milionów euro do wykorzystania dla Elbląga i okolicznych gmin (+foto)

› inwestycje miejskie ponad rok temu    22.07.2016
Maciej Markowski
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
17 zdjęćWczoraj Gustaw Marek Brzezin podpisywał dokumenty w Ełku, a dzisiaj to samo zrobił w ElbląguWczoraj Gustaw Marek Brzezin podpisywał dokumenty w Ełku, a dzisiaj to samo zrobił w Elblągu fot. Maciej Markowski

- Dołożymy wszelkich starań, aby nie zmarnować ani euro - z takim zapewnieniem zwrócił się Prezydent Witold Wróblewski do marszałka Gustawa Marka Brzezina, który dzisiaj (22 lipca) podpisał porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na terenie miejskiego obszaru funkcjonalnego w Elblągu. Dokument ustala zasady i warunki korzystania z pieniędzy zarezerwowanych na rozwój tego obszaru w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2014-2020.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego korzystać z ZIT będą miały możliwość trzy miasta: Olsztyn (60 milionów), Ełk (18 milionów) oraz Elbląg.

- Wczoraj podpisywałem porozumienie z Ełkiem, dzisiaj z całą satysfakcją z Panem Prezydentem - mówił z zadowoleniem Gustaw Marek Brzezin. - Uważamy, że rozwój Elbląga i subregionu elbląskiego jest bardzo ważny dla całego regionu Warmii i Mazur. Gratuluję Panu Prezydentowi, gratuluję wójtom, burmistrzom, staroście, mieszkańcom Elbląga i subregionu elbląskiego, że mają wyjątkową szansę do kreowania dalszego rozwoju zgodnie ze swoją strategią.

Swojego entuzjazmu nie ukrywał także Witold Wróblewski, który dziękował marszałkowi:

- Jest to wielki dzień. Dzięki Panu Marszałkowi możemy podpisać 39 milionów 787 tysięcy 484 euro. Tyle pieniędzy trafi do Elbląga, do naszych gmin, do ZIT-u bis w Elblągu. [...] Obligatoryjnie ZIT powstawał tylko w Olsztynie. Dzięki Panu Marszałkowi, dzięki samorządowi województwa mógł powstać tzw. ZIT bis w Elblągu i Ełku. A to daje nam dużą szansę, bo te pieniądze są przeznaczone nie w konkursie ogólnowojewódzkim, tylko dla tych samorządów, które są objęte. Te środki do nas trafią, przygotujemy projekty i na pewno skorzystamy z tych pieniędzy. [...] Do miasta powinno trafić około 80% środków (ponad 30 milionów).

Fundusze ZIT bis w ramach Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego z tego instrumentu zostaną zainwestowane w Elblągu oraz na terenach graniczących z miastem: w gminach Elbląg, Milejewo, Młynary, Tolkmicko oraz Powiecie Elbląskim (w obszarze gmin: Gmina Gronowo Elbląskie, Gmina Milejewo, Gmina Młynary, Gmina Tolkmicko). Osie priorytetowe RPO Warmia i Mazury 2014-2020, w ramach których będzie wdrażany instrument ZIT bis Elbląga obejmują:

- OŚ 2: kadry dla gospodarki; poddziałanie 2.2.2. podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów; alokacja środków na to działanie wynosi ok. 5,79 mln euro;

- OŚ 2: kadry dla gospodarki; poddziałanie 2.4.2. rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego; alokacja: 5,49 mln euro;

- OŚ 4: efektywność energetyczna; poddziałanie 4.4.2. poprawa mobilności miejskiej w miejskim obszarze funkcjonalnym; alokacja: 2,26 mln euro;

- OŚ 7: infrastruktura transportowa; poddziałanie 7.2.2. infrastruktura drogowa w miejskim obszarze funkcjonalnym; alokacja: 4,53 mln euro;

- OŚ 8: obszary wymagające rewitalizacji; działanie 8.2. rewitalizacja miejskiego obszaru funkcjonalnego; alokacja: 10,82 mln euro;

- OŚ 9: dostęp do wysokiej jakości usług; poddziałanie 9.1.2. infrastruktura ochrony zdrowia w miejskim obszarze funkcjonalnym; alokacja: 10,87 mln euro.

Jakie konkretnie działania będą realizowane w Elblągu?

- Zakładałem, że jako miasto będziemy realizować wiadukt przy ul. Skrzydlatej jeżeli chodzi o komunikację drogową - wyjaśniał Prezydent Miasta. - Dzisiaj wiemy, że szansa na drogi dojazdowe do wiaduktu jest otwarta, bo w ramach ZIT-u to zadanie będziemy mogli realizować.  [...] W sierpniu składamy pierwszy wniosek o linię tramwajową na 12 lutego. To jest pierwszy element inwestycyjny w ramach ZIT-u, który zgłaszamy. Możliwe, że w 2018 roku trakcja będzie zrobiona.

Jak będzie przebiegała procedura przekazania środków na zadanie wskazane w strategii opracowanej dla ZIT?

- To nie jest rozdawnictwo. To jest rezerwa, te środki są do dyspozycji - zapewniał marszałek województwa. - Te pieniądze są zarezerwowane w ramach bis ZIT-u na bazie strategii, którą wypracowały poszczególne samorządy i miasto Elbląg. Trwa cały czas nabór konkursu. Wystarczy złożyć dobry wniosek i gwarantuje on praktycznie zabezpieczenie tych pieniędzy na miejscu. Nie ma konkurencji zewnętrznej. Wniosek musi spełniać wymagania programowania na lata 2014-2020. Jak tylko konkurs się ukazuje, można składać wnioski.

- Wnioski są składane tutaj do urzędu, są oceniane przez ekspertów i te, które spełniają kryteria otrzymują rekomendację, a te które nie spełniają kryteriów jej nie otrzymują. W ramach rekomendacji przechodzą do Pana Marszałka, do Urzędu Marszałkowskiego do oceny i po niej są podpisywane umowy. Wszystko będzie się odbywało w drodze konkursowej - uszczegółowił Witold Wróblewski.

Doradca Prezydenta Elbląga, Piotr Żuchowski wyjaśniał natomiast, czym różnią się ZIT od innych programów:

- Bardzo często programy przychodzą do nas z odpowiednimi wskazaniami, natomiast w ZIT, oddolnie można złożyć projekt na to, jak te środki mogą zostać wykorzystane. W ZIT można zrobić więcej dla danego terenu. To ogromna wartość dodatnia dla Elbląga i regionu.

Oprócz budowy dróg dojazdowych do wiaduktu w ciągu ulicy Lotniczej i Skrzydlatej oraz budowy torowiska i trakcji tramwajowej w ul. Grota Roweckiego i ul. 12 Lutego, planowana jest chociażby inwestycja przebudowy drogi lokalnej z siecią TEN-T (połączenie dróg S-7 i S-22 poprzez drogę o przebiegu droga wojewódzka nr 509 - Wilkowo - Sierpin - Przezmark - Komorowo Żuławskie - Nowa Pilona) zwiększająca dostępność rejonów turystycznych Żuław i Wysoczyzny Elbląskiej.

Łącznie ma zostać ogłoszonych aż 60 konkursów, w których do pozyskania ogólnie będzie aż 700 milionów euro.

 

ilość zdjęć 17 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ czytelnik
ponad rok temu ocena: 40%  4
Olsztyn miał wziąc wszystko. ale Wywalczony został ZIT dla elbląga i ełku. I jest to zasługa Wóblewskiego ja k był jeszcze w urzędzie Marszałkowskim. Pisały o tym media jakiś czas temu/3 lata?/ ale elblągi mają krótką pamięć długoterminową:)
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZUS
ponad rok temu ocena: 67%  3
Czas na emeryturę
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do_pomorskiego
ponad rok temu ocena: 80%  2
"Uważamy, że rozwój Elbląga i subregionu elbląskiego jest bardzo ważny dla całego regionu Warmii i Mazur." - jedno zdanie a 3 kłamstwa: 1. Nie SUBregion tylko REGION Elbląski, 2. Elbląg nie jest w regionie Warmii i Mazur tylko Żuław, Wybrzeża, Pomorza Gdańskiego, 3. Rozwój (sub)regionu elbląskiego jest "bardzo ważny" - to ściemę słuchamy od jakichś 17 lat i co z tego mamy oprócz rzucania nam kłód pod nogi przez Olszczyn?
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nt3
ponad rok temu ocena: 80%  1
I jak zwykle Olsztyn bierze większość kasy, a reszta dostaje nędzne ochłapy. Dlaczego nie możemy wzorować się na Kujawsko-Pomorskim gdzie utworzono dwie stolice województwa (Bydgoszcz i Toruń).
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.