› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

40-milionowa inwestycja w oczyszczalnię ścieków coraz bliżej

› inwestycje miejskie ponad rok temu    15.12.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
40-milionowa inwestycja w oczyszczalnię ścieków coraz bliżej

Uruchomiona 28 lat temu oczyszczalnia ścieków mieszcząca się przy ul. Mazurskiej wymaga modernizacji i rozbudowy. Jest to największa, planowana przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji inwestycja na najbliższe lata.

EPWiK w planach ma wiele inwestycji na najbliższe lata. Związane będą m.in. z rozbudową i modernizacją sieci kanalizacyjnej oraz modernizacją sieci wodociągowej – zaopatrzenia w wodę. Jednak największą, a za razem najdroższą inwestycją będzie modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Całkowity koszt tego zadania planowany jest na około 40 mln zł.

Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do wypełnienia wymogów dyrektywy Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych zgodnie z określonymi w negocjacjach i zapisanymi w Traktacie Akcesyjnym terminami i okresami przejściowymi. W rozmowach przedakcesyjnych wynegocjowane zostały bowiem dostosowawcze okresy przejściowe na wprowadzenie przepisów ww. dyrektywy do końca 2015 r. 

W związku z tym powstał  Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Konsultacje obecnej edycji kończą się 18 grudnia br. Program dotyczy 1492 aglomeracji, w których zlokalizowanych jest 1630 oczyszczalni ścieków komunalnych. Jedną z nich jest elbląska oczyszczalnia.

- Zadanie związane z przebudową i rozbudową oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu w marcu br. zostało zgłoszone do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Zgłoszone zadanie zostało uwzględnione w tabeli głównej Master Planu dla dyrektywy Rady 91/271/EWG oraz w tabeli głównej Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych 2015 – informuje nas Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.

Decyzja o umieszczeniu zadania w tym projekcie jest niezbędnym warunkiem, aby spółka mogła złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie o dofinansowanie zadania ze środków unijnych. 

- Aktualnie EPWiK Sp. z o.o. przygotowuje materiały do złożenia takiego wniosku, w tym: projekty budowlane, decyzje środowiskowe, pozwolenia na budowę oraz studium wykonalności, w którym zostanie ostatecznie określony stopień dofinansowania przez Unię Europejską oraz przez krajowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie ze środków unijnych przewidujemy złożyć w III kwartale 2016r – dodaje dyrektor Kurkiewicz.

Potwierdzeniem słów dyrektora jest fakt, że EPWiK ogłosił przetarg nieograniczony na opracowanie wielobranżowego projektu budowlanego i wykonawczego przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu oraz pełnienie nadzoru autorskiego w fazie realizacji robót budowlanych. Ponadto Urząd Miejski opublikował wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla powyższej inwestycji.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ewa
ponad rok temu 3
śmierdzi tam jak ja pierdziu
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pick
ponad rok temu 2
Oj nie pieprz ! Bedzie smierdziec ale po europejsku !
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ smród
ponad rok temu 1
Dalej będzie śmierdzieć
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.