› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

5 sposobów na wykorzystanie miodu - jak leczyć gardło?

› bieżące ponad rok temu    13.09.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
5 sposobów na wykorzystanie miodu - jak leczyć gardło?

Ze względu na swoje liczne właściwości miód jest wykorzystywany zarówno w profesjonalnych środkach farmakologicznych, jak i domowych sposobach leczenia gardła. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz immunostymulująco. Dodatkowo łagodzi też podrażnienia tkanek, pomaga je nawilżyć oraz zregenerować. W jaki sposób warto go stosować?

Miód pod lupą

Miód jest naturalnym produktem, który ma nawet 500 różnych składników! Są to m.in. witaminy (A, z grupy B, C, E, PP), mikroelementy (cynk, potas, wapń, magnez, jod, etc.), a także fitoncydy i enzymy, które odpowiadają za bakteriobójcze działanie produktu. 

Co ważne, aktywność danego miodu zależy od rośliny, z której powstał i jej indywidualnych właściwości. Dla dróg oddechowych szczególnie korzystny jest miód spadziowy, malinowy oraz lipowy. Rodzaje te cechują się działaniem napotnym, antyseptycznym, pomagają łagodzić kaszel, a także odznaczają się wymienionymi wcześniej właściwościami bakteriobójczymi. 

Należy pamiętać jednak o czynnikach, które owe walory mogą osłabić! Jest to m.in. wpływ światła, ciepła i wilgoci, dlatego też tak istotne jest przechowywanie miodu w odpowiednich warunkach.

1.Miodowe „pastylki do ssania”

Jednym ze sposobów wykorzystania miodu w terapii gardłowych problemów jest jego przedłużone trzymanie w jamie ustnej. Nabieramy skrystalizowany miód na łyżeczkę i ssiemy aż do całkowitego rozpuszczenia - ma on dzięki temu dłuższy kontakt z podrażnionymi tkankami. Czynność tę warto powtarzać nawet 10 razy dziennie.

Co istotne, w wielu przypadkach miód stanowi podstawowy składnik profesjonalnych środków do ssania. Często towarzyszy mu także inny ,,pszczeli cud natury”, czyli propolis.

2.Wersja do picia

Formę podania miodu, która jest szczególnie polecana przez ekspertów, stanowi jego roztwór. Dzięki rozpuszczeniu w wodzie miód może łatwiej dostać się do krwiobiegu, a co za tym idzie, także do tkanek oraz narządów. Warto dodawać go do ciepłej wody, mleka, herbaty czy też różnego rodzaju naparów ziołowych, które same w sobie stanowią doskonałe wsparcie w procesie leczenia stanów zapalnych gardła (np. herbatka z tymianku, szałwii czy bzu czarnego).

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie powinno się dodawać miodu do napojów o zbyt wysokiej temperaturze – gorąco zabija walory terapeutyczne produktu.

3.Miód na gardło w formie płukanki

Na ból gardła polecane są też rozmaite płukanki, w tym właśnie płukanka stworzona na bazie miodu. Mieszamy 4 łyżki ze szklanką ciepłej wody (aż do całkowitego rozpuszczenia), a następnie płuczemy gardło. Zabieg powtarzamy co kilka godzin.

4.„Babcina” mikstura

Popularny „babciny” sposób na przeziębienie – napój z mleka, miodu, czosnku i masła – pomaga m.in. w łagodzeniu objawów związanych właśnie z nieżytem       gardła. Ma działanie łagodzące, nawilżające oraz regenerujące.

Ciepłe mleko mieszamy z przepuszczonym przez praskę ząbkiem czosnku, łyżką miodu i łyżeczką masła. Napój najlepiej wypijać już po położeniu się do łóżka, ponieważ ma działanie napotne. Jeśli zaś odniesiemy się do błon śluzowych gardła, tłuszcz zawarty w maśle oraz mleku osiądzie na nich i tym samym wytworzy swego rodzaju ,,warstwę ochronną”. Ułatwi to proces leczenia stanów zapalnych oraz ograniczy dostęp kolejnych czynników podrażniających. 

5.Miód malina

Sok z malin, który ma w swoim składzie miód, to istna bomba witaminowa! Metod jego wykonania jest wiele, najprostsza bazuje tylko na dwóch składnikach - wystarczy maliny wymieszać z miodem, a następnie pozostawić pod przykryciem do czasu aż owoc wypuści sok (trwa to kilka godzin). Gotowy specyfik możemy dodawać do herbaty lub wody, ale też jeść łyżeczką. 

Dlaczego warto? Malina wesprze działanie terapeutyczne miodu m.in. poprzez bogactwo witamin i licznych mikroelementów, ale też inne składniki działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyoksydacyjnie. Jednymi z nich są salicylany, które cechują się działaniem podobnym do... aspiryny! Zgadza się, naturalne produkty potrafią niezwykle wesprzeć nasze zdrowie, w tym także zdrowie gardła - aby ból, chrypka, suchość i drapanie nie wpłynęły na Twój codzienny komfort.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pszczelarz.
ponad rok temu ocena: 0%  1
Miód tylko od pszczelarza. Nigdy nie kupujcie miodu w hipermarketach! Szczególnie o tej porze roku kiedy w sklepach jest w płynnej postaci. Jest to miód podgrzewany i nie wiadomo z czym mieszany. (http://www.pszczelarze-brzeziny.pl/jak_rozpoznac_dobry_miod.php).
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.