› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Amfiteatr pozostanie tylko w pamięci

› bieżące ponad rok temu    6.07.2015
Ines Kuraś
komentarzy 17 ocen 16 / 50%
A A A
20 zdjęćAmfiteatr pozostanie tylko w pamięci fot. Mateusz Milanowski

Większość elblążan, zwłaszcza tych dorosłych, pamięta koncerty w amfiteatrze w Parku Dolinka. Obiekt przez wiele lat cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż tętniło tam kulturalne życie miasta. Niestety zapomniany od wielu lat popadał w ruinę. Okazuje się, że nastał już koniec amfiteatru - urzędnicy wydali zgodę na rozbiórkę.

Amfiteatrem zarządza Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu. W maju bieżącego roku dyrekcja ZZM skierowała pismo do Urzędu Miasta z wnioskiem o możliwość rozbiórki amfiteatru. Jak zauważył Leon Budzisiak od wielu lat obiektem nikt się nie interesuje i tym samym popada w ruinę. Stan techniczny amfiteatru zagrażał bezpieczeństwu użytkowników. Dyrektor stwierdził, że obiekt trzeba wyremontować albo rozebrać.

W momencie poruszenia problemu przez dyrektora ZZM, urzędnicy miejscy podjęli decyzję o wykonaniu ekspertyzy przez inspektorów nadzoru budowlanego. Miała ona dać odpowiedź na to, w jakim faktycznym stanie jest obiekt. Zapytaliśmy biuro prasowe, co wynika z przeprowadzonej ekspertyzy i jakie zostaną podjęte decyzje w sprawie amfiteatru.


Ekspertyza wykazała, że w bardzo złym stanie są płyty chodnikowe i ułożone pionowo prefabrykaty, które razem tworzą trybuny. Elementy te są spękane i zaczynają się osuwać w kierunku sceny. Zdewastowane lub powyrywane są drewniane ławki zamontowane na trybunach. W złym stanie jest również chodnik znajdujący się tuż przed sceną. Nieco lepiej zachowane są schody i murki rozdzielające sektory, choć i tu występują spękania. Scena i konstrukcja dachu, mimo widocznych znaków zużycia, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia

– zauważa Łukasz Mierzejewski, z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Zarząd Zieleni Miejskiej, w celu powstrzymania dalszej degradacji obiektu planuje ogrodzić cały teren siatką. Następnie przystąpi do sukcesywnej rozbiórki amfiteatru. W pierwszej kolejności będą to trybuny.

- Należy dodać, że prace rozbiórkowe nie przekreślają definitywnie sposobu wykorzystania tego miejsca. Co więcej, jakakolwiek przyszła inwestycja wymagałaby całkowitej rozbiórki wszystkich znajdujących się tam obecnie elementów – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Urząd Miasta zauważa również, iż aktualnie w Elblągu funkcjonuje kilka alternatywnych miejsc, które mogą być wykorzystywane na imprezy plenerowe. Tymi miejscami są: Wyspa Spichrzów, Parking obok PWSZ przy al. Grunwaldzkiej, zabytkowa muszla w Bażantarni, plac Jagiellończyka, czy również oddany do użytku w zeszłym roku plac Katedralny.

Przykro jest patrzeć na rozbiórkę, kolejnych obiektów w Elblągu. Obiektów, które większość elblążan kojarzy z miejscami, gdzie tętniło życie. Obecnie jedną z najbardziej bolesnych strat dla mieszkańców jest odkryty basen przy ulicy Spacerowej. Niestety jak widać do niego dołączy również sąsiadujący z nim amfiteatr w Parku Dolinka. Najwyższy czas, aby zatrzymać rozbieranie obiektów, które kiedyś tętniły życiem. Zgadzacie się z nami?

ilość zdjęć 20 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (17)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gosc
ponad rok temu 17
Wybudujcie tam biedre niech ludzie mają a co, jakie społeczeństwo takie atrakcje
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dr.
ponad rok temu ocena: 100%  16
Jeśli amfiteatr popadł w ruinę to znaczy, że nie był nikomu potrzebny. Nie ma sensu utrzymywać go na siłę.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 67%  15
Sprawą likwidacji basenu i amfiteatry winien zająć się NIK to zwykły sabotaż i niszczenie dorobku miasta to sprawa kryminalna następnie skasuja na tramwaj który jeździ w stronę bażantarni pod lupę winny iść decyzje nieprzemyślane jak tory tramwajowe w kierunku 12lutego na co komu one tam potrzebne???wróblewski pod sąd nie słucha głosu wyborców chociażby w sprawie darmozjadów straży miejskiej niestety nie mamy szczęśćia ani do radnych ani do prezydentów radi to kolejne dno
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cheetah
ponad rok temu 14
A ile ludzi chodziło do amfiteatru?
~ Gość
ponad rok temu ocena: 100%  13
Jedyne słowo które przychodzi mi do głowy to SKANDAL!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ania
ponad rok temu ocena: 100%  12
nie uwarzacie że to granda basen amfiteatr przeciesz dolinka to jedno z najpiekniejsztch miejsc w mieśce jeszcze teraz multikino przenoszą najlepiej zaorac miasto i nasadzić ziemniaków albo buraków.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TO TYLKO JA
ponad rok temu ocena: 50%  11
Wspaniałe miejsce na długo wyczekiwane Tesco Oby udało się sprzedać teren za 5 groszy
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mamoniowa
ponad rok temu ocena: 100%  10
Tak, pewnie! wszystko rozwalcie, nie restaurować nie remontować- rozebrać i po kłopocie, resztę fajnych niegdyś miejsc przemianować na parkingi (patrz Plac Słowiański z fontanną, gdzie zamiast klombów z kwiatami, ławeczek, budki z lodami itp. zrobiono parking). Zaorajcie wszystko, w trosce o Elblążan- rzygać się chce.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxxsss
ponad rok temu ocena: 100%  9
tak to jest jak się nic nie robiło przez wiele lat a teraz larum że do zburzenia, przecież tak samo było z basenem odkrytym można było brać za wejście symboliczną złotówkę a nie się szczycic że basen przez kilka lat za darmo a teraz ruina.!!!! Wystarczyło robić co roku jakieś nieduże inwestycje i teraz mieszkańcy w upały mieliby w centrum miasta wodę.!!!!
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ powiec
ponad rok temu ocena: 83%  8
Przecież Edmund ze Skandynawii obiecał, że naprawi ten amfiteatr więc niech miasto przekaże mu ten obiek za symboliczną złotówkę!;)
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anonimek1
ponad rok temu ocena: 100%  7
Patrząc na zdjęcia to bardziej tam się przyda uporządkowanie terenu, wycięcie/wyrywanie chwastów, wymiana ławek, poprawienie ułożenia płyt chodnikowych itd. niż jakiś mega remont. Obiekt nie zagraża życiu, ani nie stwarza zagrożenia budowlanego. Miasto od kilku ładnych lat nie miało pomysłu na te miejsce, doprowadziło do takiego zapuszczenia obiektu, a teraz płacz, że nie ma kasy.... Wystarczyło dbać, a nie odstawić obiekt w zapomnienie.
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ inż. Mamoń
ponad rok temu ocena: 100%  6
Z przedstawionych zdjęć jako budowlaniec stwierdzam, że można by było małym kosztem odremontować ten obiekt ale znając teraźniejsze życie to gdyby osoba oderwana od rzeczywistości stworzyła kosztorys na remont tego obiektu to opiewałby on na kwotę zbliżoną do budowy Stadionu Narodowego. Zastanawia mnie od dłuższego czasu dlaczego ceny materiałów i koszty robocizny a tym samym wartość całych inwestycji prywatnych są dziesięć razy mniejsze od tych z sektora publicznego ?
odpowiedz oceń komentarz 13 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Skot
ponad rok temu ocena: 100% 5
Przecież to oczywiste, że kasa idzie do kieszeni.
~ Skot
ponad rok temu ocena: 100% 4
Przecież to oczywiste, że kasa idzie do kieszeni.
~ SJP
ponad rok temu ocena: 73%  3
Podobnie jak słowo -> ulica wyraz plac jako pospolity zapisujemy małą literą: plac Zbawiciela, plac Wolności, plac Trzech Krzyży. Również skrót od tego wyrazu – pl. (z kropką!) zapisujemy małą literą: pl. Powstańców Warszawy. aleja/Aleje -> Oba zapisy tego wyrazu mogą być poprawne, a wszystko zależy od... liczby gramatycznej rzeczownika aleja. Zatem: • aleja Waszyngtona – małą, bo aleja występuje w liczbie pojedynczej; • Aleje Jerozolimskie – wielką, bo aleja jest w liczbie mnogiej. Uwaga! Podobnie jest z zapisem skrótów tego wyrazu – napiszemy np. al. Krakowska, ale np. Al. Ujazdowskie. Opracowano przy współpracy z Wydawnictwem Szkolnym PWN WSTYD NAGMINNIE W ARTYKUŁACH POWTARZAĆ TE SAME BŁĘDY !
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ malcolm
ponad rok temu ocena: 58% 2
Liczy się informacja, więc przestań pieprz... ciągle o błędach kobieto i weź się za swoje marne życie, celowo piszę "z małej litery"
~ turban
ponad rok temu 1
a ty kto? pszczolkowski?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.