› bieżące |
ponad rok temu
16.02.2015 Artur Borkowski komentarzy 2 ocen 9 / 56% |
A A A |
Współczesną architekturę miejską cechuje daleko posunięty eklektyzm. Nowoczesne bryły budynków handlowych czy banków, zabytkowe kamienice czy bloki z wielkiej płyty stanowią typową już mieszankę. Niezależnie od stylu - każda budowla może wyglądać schludnie, jeśli tylko zachowane zostaną zasady sztuki konserwatorskiej. Równie ważna jest ochrona przed aktami wandalizmu, z którymi można spotkać się zarówno w aglomeracjach, jak i w mniejszych miastach, a nawet na terenach wiejskich.
Cóż począć - własność publiczna przez wielu odbierana jest jako "niczyja" toteż niszczenie jej na rozmaite sposoby zdarza się często. Chuligani szczególnie upodobali sobie stosowanie farby w spray'u, by wypisywać na budynkach rozmaite (na ogół wulgarne) hasła. Warto podkreślić, że taka bazgranina nie ma nić wspólnego z prawdziwym graffiti, które z upływem lat zaczęto postrzegać jako nową dziedzinę sztuki (często całkowicie zasłużenie).
Na resocjalizację bywa za późno. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z negatywnych skutków swoich zachowań, mimo to kultywują je, w poczuciu bezkarności. To prawda - trudno tzw. "graficiarzy" nakryć na gorącym uczynku. Poza tym - ciągłe odnawianie elewacji, czyszczenie lub pokrywanie nową warstwą farby wątpliwej jakości ozdób jest czasochłonne i kosztowne. Obciążany jest budżet miasta (w większej skali nawet państwa), a tym samym - podatnicy. Istnieje jednak prostsze rozwiązanie. Powierzchnie budynków można zabezpieczać. I zdecydowanie warto to uczynić. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki późniejsze usuwanie zabrudzeń będzie wymagało jedynie wykorzystania gorącej wody i szczotki. W efekcie proces będzie wielokrotnie tańszy niż np. usuwanie chemiczne, piaskowanie, szlifowanie, czy pokrywanie kolejną warstwą emalii. Nie wspominając o prostocie czyszczenia. Dodatkowo unikniemy narażenia powierzchni na jakiekolwiek szkody, uszkodzenia w wyniku np. działania substancji silnie żrących. Trwałość powłoki antygraffiti również przemawia na jej korzyść - wynosi bowiem aż 5 lat. Powłoka pozwala na łatwe usuwanie także innych zabrudzeń, charakterystycznych dla miejskiego krajobrazu (jak sadze, smog, spaliny etc.). Osoby uznające za priorytet kwestie ekologiczne będą przy tym zadowolone - powłoka stanowi bowiem w pełni ekologiczną substancję.
Antygraffiti jest innowacyjnym rozwiązaniem i występuje pod postacią specjalnego, bezbarwnego i łatwo zmywalnego lakieru. Tworzywo to wyróżnia wytrzymałość - nie ściera się z powierzchni, lecz ściśle do niej przylega, chroniąc przed wnikaniem brudu czy farb w elewację. Antygraffiti jest odporne na działanie rozpuszczalników, a także substancji kwasowych i zasadowych. Na powłokę nie ma wpływu promieniowanie ultrafioletowe, nie żółknie też z upływem czasu. A co najważniejsze - umożliwia ona wielorazowe czyszczenie powierzchni z farb czy zabrudzeń - zarówno przy pomocy środków acetonopochodnych, jak i gorącej wody pod ciśnieniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów - wprowadzono kilka wariantów tego produktu. Można zdecydować się zarówno na satynowe, matowe bądź połyskliwe wykończenie. Lakiery są dostępne w wersji jedno- bądź dwuskładnikowej.
Aplikacja nie nastręcza żadnych trudności, odbywa się sprawnie i szybko - czy to za pomocą wałka, pędzla, czy specjalnego pistoletu bądź natrysku do malowania. Aby uzyskać trwałą powłokę ochronną nakłada się kilka warstw preparatu, w zależności od preferencji na całej powierzchni elewacji, bądź w jej miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia. Warto przyłożyć się do dokładnego pokrycia powierzchni, tak by zapewnić jej doskonałe zabezpieczenie. Izolacja chroni ścianę - i przykładowo, gdy jakiś domorosły "artysta" po raz kolejny pokryje ją farbą w aerozolu, emalia nie zwiąże się ze strukturą elewacji w sposób stały, ale zostanie zatrzymana przez warstwę ochronną. W ten sposób usunięcie lakieru będzie możliwe w 100 procentach i to bez specjalnego wysiłku (czy narażania się na wysokie koszty). Wystarczy zwykła woda pod ciśnieniem. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim po umyciu zanieczyszczeń konieczne jest odnowienie warstwy zabezpieczającej. Jej cząsteczki związały się bowiem z zabrudzeniem, i zostały usunięte.
Poza ochroną przed brudem czy graffiti powłoka posiada także właściwości konserwacyjne. Materiał pokryty izolacyjną warstwą o specjalnej strukturze molekularnej jest mniej podatny na działanie zewnętrznych, naturalnych czynników, jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia atmosferyczne, wilgoć czy mech. Warto pomyśleć o inwestycji w powłokę antygraffiti. Jej koszty zwrócą się już po kilku miesiącach użytkowania - nie trzeba będzie bowiem prowadzić kosztownych prac renowacyjnych, ani wydawać znacznych sum na środki czyszczące o składzie skomplikowanym i nierzadko negatywnie oddziałującym na strukturę elewacji.
Artykuł został przygotowany przez firmę Cleancity, specjalizującej się w usługach usuwania graffiti.
Komentarze
(2)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 2 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
ponad rok temu | ocena: 0% | 1 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |