› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Przykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polis

Awaria laptopa — jak nie stracić wszystkiego

› bieżące 3 miesiące temu    1.10.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Awaria laptopa — jak nie stracić wszystkiego

Kiedy psuje się nasz komputer, nierzadko bardziej od samego urządzenia, boli nas utrata danych. Wystarczająco problematyczna jest konieczność kupienia nowego sprzętu — jeżeli mielibyśmy do tego utracić całą zawartość dysku, odtworzenie potrzebnych plików może okazać się niemożliwe, szczególnie dla osób pracujących na laptopie. Przyczyn awarii może być wiele — od wylanej kawy po wadę fabryczną. Jednak dopóki nie dojdzie do poważnego uszkodzenia nośnika pamięci, dane da się odzyskać. Wystarczy pozostawić nasze urządzenie w rękach specjalistów.

Utrata pamięci z laptopa w wyniku awarii jest poważnym problemem, z którym nie powinniśmy borykać się na własną rękę. Stawka jest w końcu równie duża co zakres umiejętności potrzebnych do poprawnego odzyskania danych. Mimo to jest kilka rzeczy, które każdy może zrobić, żeby zorientować się, w jakim stanie jest jego urządzenie.

Ocena sytuacji

Pierwsza rzecz, którą powinniśmy ustalić, to czy nasz problem występuje na poziomie sprzętu czy oprogramowania. Dzięki istnieniu narzędzi takich jak przywracanie systemu do konkretnych punktów w czasie, próby rozwiązania problemów z oprogramowaniem są stosunkowo bezpieczne. Oczywiście można po prostu zawiadomić informatyka, który przyjrzy się naszemu komputerowi i wszystko naprawi. Jeśli jednak chcemy spróbować swoich sił, możemy użyć jakiegokolwiek urządzenia, aby poszukać diagnozy naszego problemu w internecie. Jeśli awaria rzeczywiście sprowadza się do wadliwego oprogramowania, możemy przynajmniej być spokojni o nasze dane. O ile nie doszło do mechanicznego uszkodzenia laptopa, będą one znacznie prostsze do odzyskania.

Oczywiście, jeżeli urządzenie doznało zniszczeń mechanicznych, także nie powinniśmy wywieszać białej flagi. Pierwsze co należy zrobić to odłączyć je od prądu. Szczególnie w przypadku zalania laptopa cieczą ważne jest, aby nie był podłączony do źródła zasilania. Grozi to zwarciem w płycie głównej i wielu innych elementach wewnętrznych. Powinniśmy także dołożyć wszelkich starań, aby odseparować urządzenie od źródła uszkodzeń. Upewnijmy się, że będzie czekało na rękę fachowca w bezpiecznym i suchym środowisku.

Odzyskiwanie danych

Jeśli nasze najgorsze obawy okażą się prawdą i laptop okaże się zbyt uszkodzony do naprawy lub kiedy chcemy upewnić się, że w jej wyniku nie dojdzie do utraty pamięci, czas zastanowić się nad odzyskiwaniem danych. Nasze komputery zapisują informacje na dyskach pamięci i właśnie tam specjaliści będą ich szukać. Odzyskiwanie danych w Elblągu można powierzyć takim firmom jak na przykład DATA Lab. Przebieg procesu będzie zależał od rodzaju dysku.

Dyski HDD to klasyczne i obecnie najbardziej popularne zbiorniki danych. Informacje zapisywane są na dwóch tak zwanych talerzach, czyli okrągłych nośnikach, które obracają się w bliskim sąsiedztwie ze sobą. Są one z obu stron okalane przez grzebień, czyli konstrukcję utrzymującą głowice, odpowiedzialne za zapis i odczyt zmagazynowanych informacji. Oprócz tego na konstrukcję dysku twardego HDD składają się cylindry oraz sektory.

Z kolei dyski SSD to nowsza technologia, która powoli wypiera stare modele dzięki swojej zwiększonej prędkości działania. Te urządzenia wykorzystują technologię Flash, będąc następcami takich wynalazków jak pendrive. Ich główną przewagą, na poziomie konstrukcyjnym, jest brak ruchomych części. Mimo to, odzyskiwanie danych z dysku SSD nie jest wcale prostsze niż w przypadku starszych modeli HDD.

Jak przebiega proces?

Po wstępnym zdiagnozowaniu stanu naszego urządzenia następnym krokiem będzie wykonanie telefonu do jednej z firm zajmujących się odzyskiwaniem danych. Przykładowo, w DATA Lab wycena całego procesu następuje już po diagnozie ze strony firmy oraz przekazaniu informacji odnośnie do tego, jak dużą część utraconych plików będzie się dało odzyskać. Jeżeli zdecydujemy się na ich usługi, proces potrwa od 6 do 10 dni roboczych. Jeżeli jednak komuś zależy na czasie, istnieje możliwość wykupienia trybu przyspieszonego lub ekspresowego.

Awaria laptopa oznacza dla nas niemałe problemy. Jednak dane znajdujące się na naszych urządzeniach zazwyczaj można odzyskać. Jeżeli powierzymy swój komputer specjalistom, którzy znają się na rzeczy, niezależnie od rodzaju uszkodzeń otrzymamy najlepszą szansę na zachowanie cennych plików.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.