› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Będzie bezpieczniej na prawym brzegu rzeki Elbląg

› raporty ponad rok temu    31.07.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Będzie bezpieczniej na prawym brzegu rzeki Elbląg

Na koniec września tego roku planowane jest zakończenie zadań objętych projektem pn.: „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg”, realizowanym przez Gminę Miasto Elbląg. Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Elbląg zaliczany jest do miast najbardziej zagrożonych powodziami w Polsce. Budowa systemu urządzeń technicznych ochrony przeciwpowodziowej oraz systemu odwodnienia polderów po prawej stronie rzeki Elbląg ma przede wszystkim na celu ochronę mieszkańców miasta oraz dóbr materialnych i kulturowych znajdujących się na terenach zagrożonych zalaniem przed zagrożeniami powodziowymi. Istotnym celem działań jest także zapewnienie harmonijnego, zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego miasta poprzez zabezpieczenie terenów położonych w obszarze oddziaływania rzeki Elbląg i Zalewu Wiślanego. 

Przebudowany system przeciwpowodziowy służyć ma ochronie miasta przed powodziami powodowanymi zarówno spiętrzeniem wód na Zalewie Wiślanym i tzw. „cofkami” na rzece Elbląg, podniesieniem poziomu wód powierzchniowych i przypowierzchniowych na terenach Żuław (w granicach miasta), jak i wodami opadowymi spływającymi z Wysoczyzny Elbląskiej.

Do inwestycji mających bezpośredni wpływ na stan bezpieczeństwa przeciwpowodziowego należą zadania realizowane w latach 2011 – 2014 obejmujące budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę rowów odwadniających na terenie dzielnicy Zatorze oraz budowę kanalizacji deszczowej wraz z pompowniami w dzielnicy Osiek, dzięki którym wody deszczowe doprowadzane są do rzeki. Jednak najbardziej istotną, z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej, jest ścianka szczelna z oczepem na prawym brzegu rzeki, wybudowana na odcinku od terenu elbląskiego Campingu do mostu kolejowego. 

Ścianka przeciwpowodziowa na prawym brzegu rzeki Elbląg

W celu zabezpieczenia zagrożonych zalaniem terenów przy ul. Panieńskiej (w okolicy mostu) został przygotowany mobilny system ochrony przeciwpowodziowej. Segmentowe elementy aluminiowe ustawiane będą doraźnie w wykonanych w ulicy „gniazdach” podczas wysokiego stanu wód i ryzyka zalania terenów przyległych.

Montaż elementów Mobilnego Systemu Ochrony Przeciwpowodziowej przy ul. Panieńskiej

Z kolei w rejonie od ujścia rzeki Babicy do granicy miasta, na terenach inwestycyjnych położonych na południe od Miejskiej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Mazurskiej wybudowano pompownię ze zbiornikiem retencyjnym oraz przebudowano rowy odwadniające. Cały teren został zabezpieczony wałem przeciwpowodziowym rozbudowanym przez ŻZMiUW.

W ramach projektu realizowane jest także zadanie mające na celu utworzenie Lokalnego Systemu Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Jednym z podstawowych elementów tego systemu będzie Moduł Prognozowania Powodzi, który na podstawie danych otrzymywanych z 10 telemetrycznych stacji pomiarowych zlokalizowanych na monitorowanym obszarze, z odpowiednim wyprzedzeniem będzie określał ryzyko wystąpienia powodzi. System ten stanie się podstawowym narzędziem monitorowania i reagowania służb zarządzania kryzysowego na zagrożenia powodziowe występujące na terenie Elbląga.

Informacje o projekcie:

  • Nazwa projektu: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg
  • Beneficjent: Gmina Miasto Elbląg
  • Całkowity koszt realizacji projektu (PLN): 40 082 138,45
  • Kwota dofinansowania (PLN): 34 049 481,68
  • Udział dofinansowania UE (%): 85 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Funduszu Spójności 
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kowalski
ponad rok temu ocena: 67%  1
a co z lewym brzegiem rzeki Elbląg ??? czy jak zwykle władze naszego miasta zostawią ZAWODZIAN samym sobie i przy kolejnej cofce przyślą służby jak już będzie wszystko zalane ????
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.