› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Bezdomność w Elblągu. Reporterzy elblag.net na patrolu ze strażą miejską

› bieżące ponad rok temu    5.01.2013
Piotr Giziński
komentarzy 9 ocen 28 / 100%
A A A
Bezdomność w Elblągu. Reporterzy elblag.net na patrolu ze strażą miejską

Brak wykształcenia, niechęć do pracy, alkoholizm, problemy społeczne, to tylko niektóre przyczyny, które spowodowały, że ludzie wybierają ulicę, zamiast przytulnego kąta w domu. Wspólnie ze strażnikami miejskimi wybraliśmy się na patrol po miejscach, w których przebywają elbląscy bezdomni. Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia materiału filmowego.

Bezdomność to problemem społeczny, z którym od zawsze zmagają się służby porządkowe i instytucje społeczne. Codziennie elbląska straż miejska, sprawdza legowiska bezdomnych, szukając ludzi i oferując im pomoc. My w tym tygodniu uczestniczyliśmy w jednym z takich patroli.

Na terenie naszego miasta, bezdomni mogą liczyć na wsparcie m.in. ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.

- Bezdomni mogą liczyć na dożywienie i schronienie w noclegowni w domu dla bezdomnych mieszczącym się przy ulicy Nowodworskiej 49, czy też z pomocy Caritas Diecezji Elbląskiej przy ulicy Zamkowej 17 - mówi Monika Dykowska, pracownik MOPS w Elblągu. - Ponadto prowadzimy działania na rzecz rozwiązywania problemu bezdomności. W tej chwili do programu przystąpiło siedmiu mężczyzn, którzy otrzymali tzw. mieszkania treningowe, gdzie podejmowane są kroki prowadzące do wyjścia z bezdomności.

Jest tylko jeden warunek. Osoba, która chce skorzystać z pomocy społecznej musi być trzeźwa. W domu dla bezdomnych im. św. Brata Alberta, przeprowadzane są badania na zawartość alkoholu we krwi, stąd też dużo osób odrzuca pomoc strażników.

- Bezdomni są to często ludzie z uzależnieniem od alkoholu lub innych używek. Jeden bezdomny stwierdził, że nie chce pracować, ponieważ praca go przerasta, jest mu dobrze tak jak jest. My zmusić ich do niczego nie możemy - mówi Bogdan Adamczyk ze Straży Miejskiej w Elblągu. - W przytułku na miejscu mogą skorzystać z odwszawiania. Tylko trzeba chcieć tam iść, my nawet możemy ich odwieźć.

Nie wszyscy ludzie ulicy korzystają z miejsc w noclegowniach. W 2012 roku z usług oferowanych przez Dom dla bezdomnych im. św. Brata Alberta, skorzystały 883 osoby. Najwięcej bezdomnych było w grudniu około 120. Najmniej jest w miesiącach letnich od 30 do 40 osób.

- Mają swoje legowiska głównie w pustostanach. Latem na terenach zielonych w Bażantarni, na ławkach, trawnikach. Kiedyś jedno małżeństwo bezdomnych koczowało w namiocie. Wcześniej najwięcej ich było na klatkach schodowych. Teraz szukają schronienia w centrach handlowych i na dworcach - opowiada dalej Bogdan Adamczyk.

Ilu dokładnie ludzi żyje na bruku trudno jest określić. Ewidencję taką prowadzi MOPS, jednak liczba ta ciągle się zmienia.

- Trudno określić ilu jest bezdomnych. Migrują z miast do miast po całej Polsce, szukają swego miejsca. Mają swoje rewiry, po których się poruszają. Co jakiś czas pojawiają się nowi, a „starzy” gdzieś znikają, migrują - dodaje strażnik miejski Arkadiusz Podolski.

- Ludzie ci często znajdują się na ulicy z własnego wyboru. Nie chce im się pracować. Wolą zbierać złom, kable, puszki i oddawać do skupu. Czy tym ludziom można pomóc? To zależy od nich samych - twierdzi Arkadiusz Podolski i dodaje - Raz jak były mrozy, na ulicy Ogrodowej było takich trzech, którzy sami chcieli by ich zabrać. Mówili: „Zabierzcie nas bo już nie dajemy rady”. Zawieźliśmy ich do przytułku, zostali umyci, nakarmieni. Mam nadzieje, że nadal tam są. Chyba, że uciekli, bo tam też trzeba pracować, sprzątać, dbać o to wszystko. A to mogło się im wcale nie podobać. Tam też nie wolno pić.

Osoby bezdomne, które skorzystały z pomocy socjalnej, często wracają znowu na ulicę. W ten sposób cała praca służb rozpoczyna się od początku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hscfhasc
ponad rok temu ocena: 0%  9
Czy ktoś czyta te komentarze?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hscfhasc
ponad rok temu ocena: 33%  8
A bezmyślne wyroki sądów oparte na kłamstwach świadków i stronniczości policji? Ja zostałem bezdomny w wyniku niepotrzebnego aresztowania przez policję i niesprawiedliwego wyroku. Straciłem mieszkanie, rodzinę, syna a MOPS i opieka społeczna + prokuratura i policja czekają żebym szybciej umarł bo jestem niewygodnym świadkiem bo o nieszczęściu mojego dziecka, spowodowanego przez bezmyślny wyrok sądu rodzinnego i karnego nie zapomnę do końca życia i zawsze będę o tym mówił.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zozka
ponad rok temu ocena: 0% 7
Odezwij się na mail barbara-idziak@o2.pl
~ Alojzy
ponad rok temu ocena: 33%  6
Na początku filmu, te budynki parterowe, vis a vis komendy policji, toż administratorem tej rudery-budynków jest ZBK , czemu policja nie pociagnie ZBK do odpowiedzialności by teren zabezpieczyć?
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ idalia
ponad rok temu ocena: 60%  5
Super filmik, ale "rozpoczyna się od początku" w ostaniej linijce artykułu boli.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fefe
ponad rok temu ocena: 71%  4
Zaraz pojawi się tu Mariusz Lewandowski i będzie nawoływał do zbierania podpisów ;)
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ goga
ponad rok temu ocena: 60%  3
Rzeczywiście temat braku kolacji to poważny argument....
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 67%  2
...a dwa wozy policyjne (2.12sek) to chyba pilnowaly tego legowiska bezdomnych...hahaha
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kolegaikoleżanka
ponad rok temu ocena: 67%  1
Nie pójdzie do domu dla bezdomnych bo nie ma kolacji? Rzeczywiście straszne.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.