› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Szaleństwa ciąg dalszy.Wszystko zmienić i na nowo opisać.Komuna wróciła. ~ PRBardzo rzetelny tekst - inna nazwa muzeum w nagłówku, inna w tekście. To MUZEUM STUTTHOF, a nie... ~ gośćPowinni jeszcze przed każdym dawnym obozem postawić wysokie maszty z Niemieckimi flagami i... ~ mkmkmzapomnieli na końcu dodać "imienia Lecha Kaczynskiego" ~ fasolaPowinni nazwac to Naziland. ~ BartoszzLegionella to nie przelewki, przydałoby sie jakieś zmiękczenie wody czy coś takiego. ~ Emma77ERCE A dlaczego nie Jarosława przepraszam Lecha Kaczyńskiego.? ~ er ceOby Pisiory nie wyskoczyły z nazwą im. wielkiego, małego prezydenta! ~ Jaaneka może Lecha Kaczyńskiego???? jakiego stulecia przecież szkopy zajebały elbląg po I rozbiorze... ~ elblążaninBardzo dobra nazwa. Szacun dla prezydenta! ~ człowiek od pizzyNie głosowałem na Wróblewskiego, ale ten jego pomysł z nazwą wiaduktu popieram. ~ Tomek888 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazanin

Bitwa o halę czy o przyszłość Gimnazjum?

› inwestycje miejskie ponad rok temu    14.09.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Bartłomiej Ryś

Po naszej ostatniej publikacji zawrzało zarówno w Urzędzie Miejskim jak i u dyrekcji Gimnazjum nr 7. Do dziś nie uświadczymy widoku hali przy Gimnazjum nr 7 na ul. Lotniczej, która miała powstać w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Czy ma to związek z planowaną reformą edukacji i „wygaszaniem” gimnazjów?

Do tej sprawy odniosło się zarówno biuro prasowe Urzędu Miejskiego jak i dyrektor placówki Iwona Statek. Na początku publikujemy pełne oświadczenie przesłane przez Ratusz:

W odpowiedzi  na zamieszczony w dniu 9 września br. na stronie internetowej Elblag.net artykuł dotyczący budowy hali sportowej na Zatorzu, w którym poruszono kwestię tegorocznej słabej rekrutacji uczniów do Gimnazjum nr 7, informuję, iż nabór do tej szkoły od lat wykazuje tendencje spadkowe. 

W 2011r. w Gimnazjum nr 7 utworzono 5 oddziałów klas pierwszych dla 96 uczniów, w 2012 roku 4 oddziały dla 88 uczniów, w 2014 roku 3 oddziały dla 67 uczniów, w 2015 roku 2 oddziały dla 47 uczniów.  W arkuszu organizacji pracy Gimnazjum nr 7 na rok szkolny 2016/17 zaplanowano 2 klasy pierwsze i taki arkusz został zatwierdzony w maju przez Departament Edukacji i Sportu.  

Podczas rekrutacji w roku bieżącym do klasy pierwszej Gimnazjum nr 7 zgłosiło się 19 uczniów z rejonu. Oddział uzupełniono uczniami, którzy nie otrzymali promocji do klasy drugiej i w ten sposób powstała jedna klasa pierwsza licząca 27 uczniów.  

Zapisując dziecko do gimnazjum to rodzic wskazywał, do której szkoły chce je posłać. Jednak, zgodnie z przepisami prawa, w pierwszej kolejności do szkół przyjmowani byli uczniowie zamieszkali w rejonie. Na zapisanie dziecka do Gimnazjum nr 7 (jako szkoły nie rejonowej) w tym roku zdecydowało się 10 uczniów.  Trudno byłoby jednak decyzję samorządu o utworzeniu drugiego oddziału dla 10 uczniów nazwać racjonalną, zwłaszcza, że w innych gimnazjach w mieście były wolne miejsca.  

Zapewne sytuacji Gimnazjum nr 7 nie poprawił fakt, że w trakcie trwania rekrutacji uczniów na nowy rok szkolny Pani Dyrektor złożyła w dniu 20 lipca br. rezygnację ze stanowiska.  Może sytuacja szkoły wyglądałaby inaczej, gdyby Pani Dyrektor doprowadziła rekrutację do końca, np. Gimnazjum nr 6 przy ul. Rawskiej uruchomiło w tym roku o jeden oddział więcej, niż pierwotnie planowało. I tak wysoki nabór jest w głównej mierze zasługą pracy Pani Dyrektor.  

Po zapowiedziach ustrojowej reformy oświaty pojawiły się zrozumiałe  emocje i obawy wśród nauczycieli i dyrektorów, szczególnie w Gimnazjach. Jednakże wyniki tegorocznego naboru, tak jak w latach poprzednich są przede wszystkim efektem całościowych, całorocznych aktywności szkół.

Poniżej - odpowiedź dyrektor Iwony Statek na stawiane jej zarzuty:

Odnosząc się do poprzedniego artykułu oraz nadesłanych z biura prasowego informacji ..… Sprawa budowy hali namiotowej na Zatorzu od początku budzi wiele emocji. Fakt, iż inwestycja nie jest jeszcze realizowana powoduje, iż w głowach mieszkańców Zatorza rodzi się wiele domysłów. Od stycznia br. odbyło się wiele spotkań i rozpoczęto działania, o których już nie raz mogliśmy przeczytać na łamach elbląskich portali internetowych.

Zapytana o stan prowadzonych działań dotyczących budowy hali, poinformowałam portal, iż pod koniec sierpnia odbyło się w szkole spotkanie z przedstawicielem firmy, która otrzymała zlecenie od Urzędu Miasta na opracowanie dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu. Zostały omówione najważniejsze sprawy dotyczące hali, które wcześniej poruszano na spotkaniach m. in. w Departamencie Inwestycji. Moim zadaniem jest udzielanie informacji opartych na faktach, które dotyczą prowadzonej przeze mnie placówki. 

Jak słusznie zauważono w przesłanej z biura prasowego informacji, w Gimnazjum nr 7 nastąpił związany z niżem demograficznym spadek liczby uczniów, co dotyczy nie tylko naszej szkoły. Jest to problem miasta jak i całego kraju. Potwierdzam, iż w arkuszu organizacyjnym szkoły prognozowano utworzenie dwóch oddziałów.  Obecnie w  jednym oddziale klasowym  uczy się w naszej szkole 27 osób. W  tzw. pierwszym  (lipcowym) terminie rekrutacji  było zbyt mało osób, aby utworzyć drugą  klasę pierwszą i do Gimnazjum nr 7 zostali przyjęci tylko uczniowie z rejonu szkoły, którzy wybrali ją jako tzw. szkołę pierwszego wyboru (także uczniowie powtarzający klasę i powracający z innych szkół). Nie udało się to także po sierpniowej tzw. rekrutacji uzupełniającej, prowadzonej od nowa zgodnie z wszelkimi wytycznym, choć zgłosiły się osoby zainteresowane. Niestety była zbyta mała ilość kandydatów. Jednocześnie uczniowie z rejonu naszej szkoły zostali przyjęci do innych elbląskich gimnazjów, co być może miało wpływ na utworzenie tam dodatkowego oddziału. Moja rezygnacja ze stanowiska nie miała absolutnie wpływu na proces przeprowadzanej rekrutacji.

Gimnazjum nr 7 jest szkołą znajdującą się na obrzeżach miasta, mająca mały rejon obwodowy.  Prowadziliśmy szereg akcji promocyjnych, realizowaliśmy wiele działań, inicjatyw także we współpracy z wieloma instytucjami i  szkołami podstawowymi. Wielokrotnie przegrywaliśmy już na starcie, nie mając takich atutów jak np. własna sala gimnastyczna, duży rejon szkoły (i duża ilość absolwentów rejonowej szkoły podstawowej), atrakcyjne położenie szkoły. Nie chciałabym więcej poruszać tej sprawy i ustosunkowywać się do artykułów i nieautoryzowanych, cząstkowych wypowiedzi.

Zawsze wszystko co robię, czynię z myślą o dobrym imieniu szkoły. Wielokrotnie także miałam okazję czuć satysfakcję i być dumna z moich uczniów oraz wspaniałych współpracowników. Bardzo dziękuję także rodzicom, którzy są dla szkoły wielkim wsparciem i dzięki zaangażowaniu wszystkich mogliśmy wiele zdziałać i stworzyć niepowtarzalny klimat szkoły.

Gimnazjum nr 7 jest aktywne na wielu płaszczyznach. Świadczy o tym wiele faktów z życia szkoły, otrzymane nagrody, certyfikaty, wyróżnienia i podziękowania, a także  bardzo wysoka ocena szkoły w całościowej ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w lutym przez pracowników Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Wyniki tej dużej kompleksowej kontroli  można porównać z innymi elbląskimi szkołami oraz placówkami w województwie i całym kraju.

Jesteśmy wyróżnioną certyfikatem MEN „Szkołą Odkrywców Talentów”. Uczniowie naszej szkoły mogą osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a jeśli potrzeba otrzymać od nas wsparcie i pomoc. Cała społeczność szkolna jest bardzo zaangażowana i chętna do działania, czego dowodem są realizowane pomysłowe akcje, wielkie projekty, a także udział  w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim i zebranie dużej ilość głosów  na budowę hali namiotowej dla mieszkańców Zatorza.  Na tę właśnie halę, o której  tak wiele się mówi…

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.