› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Browarna 29: mieszkania będzie można wykupić w 2018 roku. Co z wilgocią?

› bieżące ponad rok temu    1.07.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 4 ocen 8 / 75%
A A A
Browarna 29: mieszkania będzie można wykupić w 2018 roku. Co z wilgocią? fot. Google Maps

Powracamy do sprawy mieszkań przy ulicy Browarnej 29. Otrzymaliśmy właśnie oficjalną odpowiedź z Urzędu Miejskiego w tej sprawie. Okazuje się, że ZBK kontrole w sprawie wilgoci przeprowadzał, a winni są prawdopodobnie sami mieszkańcy.

Przypomnijmy: dwa tygodnie temu, po informacji od naszych Czytelników, pisaliśmy o mieszkaniach przy ulicy Browarnej 29. Mieszkańcy twierdzili, że pomimo porozumienia podpisanego z ówczesnym prezydentem i wpłaty 10 procent wartości mieszkania, nie będą oni w stanie wykupić ich w przyszłości na własność. Dodatkowo informowali nas o wilgoci, która panuje w mieszkaniach. Pomieszczenia trzeba mniej więcej co trzy miesiące odgrzybiać. Kontaktowali się w tej sprawie z ZBK, zarządcą budynku, który wskazywał, że to mieszkańcy są sami sobie winni. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że winna jest jednak wentylacja, a właściwie jej brak. Kto ma rację w tym sporze?

W oficjalnej odpowiedzi od Urzędu Miejskiego dowiadujemy się, że rzeczywiście, 4 sierpnia 2008 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta a najemcami poszczególnych mieszkań. Na jego mocy najemcy wpłacili 10% wartości mieszkań jako partycypacji w kosztach ich budowy.

Zgodnie z postanowieniami Porozumienia, od wpłaconej kwoty na koniec każdego roku kalendarzowego naliczane jest oprocentowanie za okres od daty podpisania Porozumienia do dnia 31.08.2018 roku. Postanowienia Porozumienia nie wskazują jednoznacznie daty uruchomienia procedury zbywania mieszkań w tym budynku oraz warunków na jakich sprzedaż będzie prowadzona.

Rzeczywiście, w porozumieniu podpisanym w 2008 roku widnieje wyłącznie zapis „Kwota partycypacji wraz z oprocentowaniem zostanie zaliczona na poczet przyszłego wykupu mieszkania”. Jednak fakt, że dokładna data nie pojawiła się w porozumieniu nie powinno spędzać snu z oczu mieszkańców aż do roku 2018. Informowaliśmy, że najemcy mieszkań przy ulicy Browarnej 29 odbyli rozmowę z Urzędem Miejskim parę dni po spotkaniu z Prezydentem, na którym problem został zgłoszony. Ta rozmowa przyniosła efekty. W dalszej części odpowiedzi czytamy:

Ewentualna sprzedaż lokali w budynku przy ul. Browarnej 29 na rzecz najemców będzie procedowana w późniejszym czasie. Do końca 2017 roku zostaną przygotowane zasady zbywania mieszkań w powyższym budynku oraz zostanie przygotowane Zarządzenie zmieniające w zakresie wykreślenia budynku przy ulicy Browarnej 29 z wykazu budynków mieszkalnych wyłączonych ze sprzedaży.

Mieszkańcy będą więc musieli uzbroić się w cierpliwość do roku 2017. Dopiero wtedy dowiedzą się czy rzeczywiście mieszkania będą mogli wykupić na własność i na jakich zasadach. Urząd Miejski tym samym przyznał się do błędu – przed podpisaniem przez Jerzego Wilka zarządzenia prezydenta nie sprawdzono wcześniejszych dokumentów (porozumienia z mieszkańcami z 2008 roku), co doprowadziło do błędnego koła. Gdyby nie czujność mieszkańców problem prawdopodobnie wyszedłby na jaw dopiero w 2018 roku, kiedy najemcy chcieliby, zgodnie z umową, wykupić mieszkania na własność.

A co ze stanem technicznym mieszkań? Przypomnijmy: mieszkańcy skarżyli się, że w mieszkaniach przede wszystkim panuje olbrzymia wilgoć. Testy wykazały, że wilgotność powietrza w niektórych pomieszczeniach sięga nawet 85 procent. Problem był zgłaszany do ZBK, zarządcy budynku, ten jednak twierdził, że winni są mieszkańcy. W oficjalnej odpowiedzi stanowisko jest podobne:

(...) w dniu 4 czerwca br. dokonano przeglądu budynku oraz poszczególnych mieszkań. W 6 lokalach stwierdzono występowanie zawilgocenia. W mieszkaniach tych w okresie jesienno-zimowym (po uruchomieniu instalacji centralnego ogrzewania) ZBK dokona sprawdzenia parametrów cieplno-wilgotnościowych mogących mieć wpływ na wykraplanie wilgoci. ZBK dokona pomiarów wilgotności względnej powietrza, sprawdzenia przepływu w kanałach wentylacyjnych oraz sprawdzenia temperatury wewnętrznej. Możliwym jest, że z powodu oszczędności użytkownicy mieszkań ograniczają ogrzewanie i nadmiernie przeszczelniają stolarkę okienną, co ma bezpośredni wpływ na powstawanie wilgoci.

Kto ma rację w tym sporze? Z jednej strony jest ZBK, który twierdzi, że winni są mieszkańcy. Najemcy natomiast obciążają zarządcę i wykonawcę. Poprosiliśmy niezależnego eksperta o wykonanie ekspertyzy, która jednoznacznie wskaże czynnik bezpośrednio wpływający na wilgotność w mieszkaniach.

Do tematu powrócimy, gdy tylko uzyskamy wyniki badań.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Malboro
ponad rok temu ocena: 45%  4
"Wilk musi odejść" - zanim sprzeda lub zastawi w banku tudzież zlikwiduje całe miasto!
odpowiedz oceń komentarz 5 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pp
ponad rok temu ocena: 50%  3
pos czytaj ze zrozumieniem, Ci lokatorzy wpłacili na samym początku 10 % wartości mieszkania z zapewnieniem że będą mogli wykupić te mieszkania po 10 latach użytkowania.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pos
ponad rok temu ocena: 50%  2
Jak to za 10 % wartości.Przeciez to sa nowe mieszkania komunalne wybudowane za NASZA wpólna kase i teraz maja być sprzedane za 10 % wartości ?!!!!!!!!!Coś tu nie tak !
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Taki jakis tam
ponad rok temu ocena: 33%  1
Wilgoci nie trzeba kupowac. Jest gratis
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.