› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Budynek gospodarczy – na zgłoszenie czy z pozwoleniem

› poradnik ponad rok temu    27.02.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Budynek gospodarczy – na zgłoszenie czy z pozwoleniem

Prawo budowlane każdego roku diametralnie zmienia swój kształt, przynajmniej jeśli chodzi o regulacje związane z budowaniem i użytkowaniem domów i pozostałych obiektów budowlanych. Na przestrzeni ostatnich lat, sporo zmieniło się także w przypadku budynków gospodarczych. Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy budynek gospodarczy wymaga pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy jedynie zgłoszenie.

Jeśli masz w planach stworzenie budynku gospodarczego, zapewne interesuje Cię, czy będzie to budynek gospodarczy na zgłoszenie, czy konieczne będzie załatwienie pozwolenia na budowę przed jej rozpoczęciem. Poniższy artykuł rozwieje wątpliwości.

Budynek gospodarczy – pozwolenia czy zgłoszenia?

W ostatnich latach nastąpił szereg zmian w prawie budowlanym, które dotyczyła kwestii związanych budową budynków gospodarczych. W związku z tym, część osób, które planowało tworzyć garaże, szopy, obory, kurniki, warsztaty, czy inne budynki gospodarcze, nie wiedziało, czy przed rozpoczęciem budowy, musi zgłosić informacje o jej zamiarze, czy odpowiednio wcześniej starać się o pozwolenie na budowę.

Co mówi prawo o budynku gospodarczym?

Aby zrozumieć, czy budowa danego budynku gospodarczego wymaga pozwolenia na budowę, należy najpierw dowiedzieć się, co mówi prawo o samych budynkach gospodarczych. Jak się okazuje, przepisy jasno wyrażają się na temat tego, kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy jedynie zgłosić fakt rozpoczęcia budowy budynku gospodarczego do właściwego organu administracji samorządowej.

Za budynek gospodarczy rozumie się budynek, który będzie przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych, jak również do przechowywania materiałów, sprzętu, narzędzi oraz płodów rolnych, które z założenia mają służyć wszystkim mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, a także budynku rekreacji indywidualnej oraz ich otoczenia. Co więcej, budynkiem gospodarczym może być obiekt, który będzie służył do przechowywania środków produkcji rolnej, sprzętu oraz płodów rolnych.

Jeśli tworzony projekt budynku gospodarczego nie przekracza powierzchni 25 metrów kwadratowych i ma charakter wolnostojący oraz jest parterowy, nie ma potrzeby marnowania czasu na składanie wniosków o pozwolenie na budowę. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy staroście lub prezydentowi miasta.

Jeśli jednak Twój budynek gospodarczy ma więcej 50 metrów, powinieneś poprosić najpierw o opinie właściwy organ. Pamiętaj, że budowanie domu gospodarczego można rozpocząć w ciągu 2 lat od wydania pozytywnej decyzji, jeśli wcześniej przez 30 dni od złożenia wniosku o pozwolenie, żaden organ nie wydał sprzeciwu w tej sprawie.

Co mówią przepisy?

Niestety, kwestia rozmiarów budynku gospodarczego, nie jest jedynym czynnikiem, który jest uwzględniany na etapie kwestii związanych z określeniem, czy budynek gospodarczy będzie wymagał pozwolenia, czy tylko zgłoszenia. Istotne jest również usytuowanie planowanego budynku, czyli odległość od granicy sąsiedniej działki, odległość od budynku mieszkalnego, czy odległość od budynku mieszkalnego na sąsiedniej działce.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.