› |
ponad rok temu
8.09.2022 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Energooszczędność i ekologia to coraz częściej główne hasła przyświecające inwestorom budowlanym. Nowoczesny budynek musi spełniać odpowiednie standardy nie tylko pod względem ograniczenia strat ciepła, ale również energii elektrycznej czy jej efektywnego wykorzystania. Tutaj świetnie sprawdzają się rozwiązania smart home i HEMS. Dowiedz się co kryje się pod tym skrótem i jak efektywnie zarządzać energią w domu?
Home Energy Management System, czyli System Zarządzania Energią Domową, to właśnie HEMS. Inteligentny system powiązany jest z technologią smart home. Dzięki niemu możliwa jest kontrola przepływu energii i dystrybucja nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznej w taki sposób, by jak najmniej energii było oddawanej do sieci. Efektywne wykorzystanie energii elektrycznej przy jednoczesnej energooszczędności to istota funkcjonowania HEMS. Dom może zużywać jeszcze mniej energii, można zredukować rachunki za ogrzewanie, ale i energię elektryczną. Oczywiście do funkcjonowania takiego systemu zarządzania potrzebne jest stworzenie projektu inteligentnego domu i zaplanowanie wszystkich komponentów smart home.
Smart home to technologia, która może kosztować od kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wybranych rozwiązań, a górny limit nie jest możliwy do określenia, bo wszystko zależy od technologii, na które inwestor się zdecyduje, a także powierzchni budynku. Warto wiedzieć, że automatyka domowa nie może funkcjonować bez inwertera hybrydowego, w który wmontowane są moduły komunikacyjne. Należy zaplanować wszystkie elementy systemu inteligentnego domu takie jak zarządzanie działaniem instalacji fotowoltaicznej, klimatyzatora, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, CWU, a także wszystkich urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji za pomocą smart plug, czyli inteligentnych gniazdek.
Projekt inteligentnego domu powinien zakładać obliczenie, ile energii elektrycznej można zaoszczędzić stosując system zarządzania energią w inteligentnym domu. Musi zawierać nie tylko poprowadzenie wszystkich przewodów czy rozmieszczenie gniazdek, ale również rozmieszczenie czujników ruchu, czy montaż stacji pogodowej. Dzięki tej ostatniej możliwe jest bardziej efektywne zarządzanie w inteligentnym budynku.
Warto poznać wszystkie zalety Systemu Zarządzania Energią Domową. Można tutaj zdecydować się na droższe rozwiązanie, zakładające wykorzystanie sztucznej inteligencji, która uczy się zachowań użytkownika i dzięki temu jest w stanie jeszcze lepiej zoptymalizować działanie systemu inteligentnego domu. Inteligentne ogrzewanie to takie, które najefektywniej pracuje w miejscach, gdzie przebywają domownicy, natomiast oszczędza energię w pomieszczeniach, które nie są użytkowane w danym momencie.
Nadwyżki z energii fotowoltaicznej można wykorzystać do ogrzewania CWU, ale i dzięki niej ograniczyć ilość zużycia gazu czy innych paliw. Można lepiej wykorzystać rekuperację z odzyskiem ciepła i oszczędzać na energii. Oczywiście dzięki HEMS lepiej działa również inteligentne oświetlenie. Lampki mogą być podłączone do inteligentnych gniazdek natomiast lampy sufitowe i ścienne włączane i wyłączane dzięki czujnikom ruchu, a także zdalnemu sterowaniu z poziomu panelu sterowania smart home, smatfona czy tabletu.
Jest wiele korzyści korzystania z systemu zarządzania energią w inteligentnym domu. Główną jest poprawa efektywności energetycznej, a także oszczędność na kosztach energii. Warto jednak zwrócić uwagę także na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie energii z fotowoltaiki, zmniejszenie śladu węglowego gospodarstwa domowego, a także kontrolę działania urządzeń elektrycznych, no i oczywiście większą wygodę.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |