› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Co to jest księga wieczysta i czego można się z niej dowiedzieć?

› poradnik ponad rok temu    6.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Co to jest księga wieczysta i czego można się z niej dowiedzieć?

Księga wieczysta to dokument, który opisuje stan prawny nieruchomości. Z jego treścią można zapoznać się zarówno we właściwym wydziale ksiąg wieczystych, działającym przy sądzie rejonowym, jak i online. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Budowa księgi wieczystej
 

Aby nie trzeba było przeglądać księgi od pierwszej do ostatniej strony, wprowadzony został podział na działy. Każda księga, niezależnie od tego, czy mowa o księdze prowadzonej dla nieruchomości, czy działki, składa się z czterech działów:

  • Dział I został przeznaczony na dane z ewidencji gruntów. Szukając informacji o np. wielkości powierzchni działki, warto zajrzeć do tego działu.
  • W drugim dziale znajdują się szczegółowe informacje o właścicielu, do którego dana nieruchomość należy. Jeżeli właścicieli jest np. dwóch, to wskazane są również wielkości ich udziałów.
  • Dział III został utworzony z myślą o obciążeniach nieruchomości. Przykładowo nieruchomość może być obciążona służebnością przesyłu.
  • Wykaz hipotek ustanowionych na nieruchomości znajduje się w ostatnim dziale księgi wieczystej. Jeżeli na nieruchomości została ustanowiona hipoteka, to z wpisu można uzyskać informację m.in. o jej wysokości.

Powyższy podział sprawia, że odnalezienie interesujących informacji jest niezwykle proste – nie jest konieczne wertowanie całej księgi.

Jak odróżnić wpis aktualny od nieaktualnego?
 

Wraz z upływem czasu właściciele nieruchomości się zmieniają. Na nieruchomości może zostać ustanowiona, a następnie wykreślona hipoteka. W związku z tym pojawia się pytanie, jak odróżnić aktualny wpis od nieaktualnego. Jest to bardzo proste, a to dlatego, że w przypadku wersji elektronicznych są one umieszczane na szarym tle. Gdy mowa o wersji papierowej, to nieaktualne wpisy są podkreślone na czerwono.

Gdzie można zapoznać się z treścią księgi wieczystej?
 

Księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe, a dokładniej ich wydziały ksiąg wieczystych, właściwe we względu na położenie nieruchomości. Aby uzyskać wgląd do papierowej wersji księgi, wystarczy udać się do sądu. To jednak nie jedyna możliwość – alternatywą jest skorzystanie z serwisu Ekw.ms.gov.pl.

Przeglądanie księgi wieczystej w wersji elektronicznej jest również bezpłatne. Aby jednak zapoznanie się z treścią księgi prowadzonej dla danej nieruchomości było możliwe, konieczne jest podanie jej numeru. Więcej informacji o numerze księgi wieczystej i o tym, jak go ustalić, znajduje się w artykule zamieszczonym pod tym adresem: https://ksiegiwieczyste.edu.pl/co-to-jest-elektroniczna-ksiega-wieczysta/.

Foto: Fotolia

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.