› poradnik |
ponad rok temu
6.11.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Księga wieczysta to dokument, który opisuje stan prawny nieruchomości. Z jego treścią można zapoznać się zarówno we właściwym wydziale ksiąg wieczystych, działającym przy sądzie rejonowym, jak i online. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Aby nie trzeba było przeglądać księgi od pierwszej do ostatniej strony, wprowadzony został podział na działy. Każda księga, niezależnie od tego, czy mowa o księdze prowadzonej dla nieruchomości, czy działki, składa się z czterech działów:
Powyższy podział sprawia, że odnalezienie interesujących informacji jest niezwykle proste – nie jest konieczne wertowanie całej księgi.
Wraz z upływem czasu właściciele nieruchomości się zmieniają. Na nieruchomości może zostać ustanowiona, a następnie wykreślona hipoteka. W związku z tym pojawia się pytanie, jak odróżnić aktualny wpis od nieaktualnego. Jest to bardzo proste, a to dlatego, że w przypadku wersji elektronicznych są one umieszczane na szarym tle. Gdy mowa o wersji papierowej, to nieaktualne wpisy są podkreślone na czerwono.
Księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe, a dokładniej ich wydziały ksiąg wieczystych, właściwe we względu na położenie nieruchomości. Aby uzyskać wgląd do papierowej wersji księgi, wystarczy udać się do sądu. To jednak nie jedyna możliwość – alternatywą jest skorzystanie z serwisu Ekw.ms.gov.pl.
Przeglądanie księgi wieczystej w wersji elektronicznej jest również bezpłatne. Aby jednak zapoznanie się z treścią księgi prowadzonej dla danej nieruchomości było możliwe, konieczne jest podanie jej numeru. Więcej informacji o numerze księgi wieczystej i o tym, jak go ustalić, znajduje się w artykule zamieszczonym pod tym adresem: https://ksiegiwieczyste.edu.pl/co-to-jest-elektroniczna-ksiega-wieczysta/.
Foto: Fotolia
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |