› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
spierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janekZarządem budynków komunalnych , to w jaki sposób dbają o budynki oraz jaki mają burdel w... likwidują agencje a bankomatów jak na lekarstwo ~ janPrzecież dyrektorzy PKO zarabiają za mało milionów więc trzeba szukać oszczędności... ~ ermeble w pomieszczeniu to ważna rzecz, ale najważniejsze to ze sobą wszystko zgrać i zadbać... ~ Malina1122Na Mickiewicza tez zlikwidowali ~ elblążanka "Przecież od wielu lat tam była, pełno ludzi zawsze, starsi płacą różne opłaty" a z... ~ bankster

Co warto wiedzieć o montażu rynien?

› poradnik 2 miesiące temu    13.01.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Co warto wiedzieć o montażu rynien?

Poprawny montaż systemu rynnowego jest kluczowy, by z budynku można było poprawnie odprowadzać wodę, śnieg czy lód. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas mocowania rynien i jakie są najczęściej popełniane błędy dekarskie.

Zasady montażu

Sposób montażu zależy od modelu rynny. Mimo iż wszystkie pełnią tę samą funkcję, to jednak każdy system zakłada się nieco inaczej. Z tego powodu warto wcześniej dokładnie poznać zalecenia producenta i zastosować się do nich. Oprócz rynien w skład zestawu wchodzą także rury spustowe, które zazwyczaj trzeba przyciąć ‒ służą do tego nożyce do blachy lub brzeszczot. Pamiętajmy również, by system rynnowy nie był wysunięty ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od pokrycia dachowego. Dekarze montują go tak, by wystawał na odległość około połowy swojej szerokości. Umożliwi to poprawne zbieranie wody deszczowej. Z kolei zbyt nisko lub zbyt wysoko zamontowany system rynnowy nie będzie w stanie jej zbierać i nastąpi przelewanie a w przypadku intensywnych opadów deszczu nawet zerwania całego systemu.

Proces montażu systemu rynnowego przebiega zazwyczaj w ten sposób:

 1. Przykręcenie haków rynnowych do deski okapowej, krokwi, łat lub ściany. Odległość między hakami powinna wynosić od 50 do 70 cm – w zależności, czy w naszym rejonie występują duże, czy niewielkie opady śniegu. Więcej haków przykręcamy w pobliżu rur spustowych, łączników i narożników.
 2. Po skróceniu rynien do pasującej długości można przystąpić do ich montażu. Po włożeniu ich w specjalne uchwyty należy połączyć je przy użyciu złączek zatrzaskowych. Pamiętajmy, że system rynnowy pod wpływem temperatury będzie zmieniał swój rozmiar, więc dopilnujmy, aby jego krawędź stykała się ze znaczkiem znajdującym się wewnątrz złączki.
 3. W ostatnim etapie należy zamontować zaślepki i leje spustowe i przystąpić do założenia rur spustowych. Rury spustowe przeważnie przymocowuje się do ściany domu.
   

Najczęstsze błędy występujące przy montażu systemów rynnowych

 • Brak zabezpieczeń śniegowych – są szczególnie potrzebne w domach z dużymi i niestromymi dachami. Brak takich zabezpieczeń, nazywanych śniegołapami, prowadzi często do zniszczenia systemu rynnowego przez zalegający w nich śnieg. Właściciele takich domów często nie montują również instalacji przeciwoblodzeniowych, których zadaniem jest rozpuszczanie śniegu.
 • Brak odpowiedniej liczby rur spustowych i lejów – skutkuje to przelewaniem się wody z rynien, co jest szczególnie uciążliwe podczas intensywnych opadów deszczu.
 • Niepoprawny montaż obróbek blacharskich – wszelkie uchybienia z tym związane prowadzą do rozszczelnienia systemu rynnowego i okapu. Wówczas okap jest narażony na zniszczenie. Poprawnie zamontowane obróbki blacharskie powinny łączyć różne elementy na końcu dachu.

Zbyt szeroki rozstaw haków – optymalna szerokość pomiędzy poszczególnymi hakami nakrokwiowymi powinna wynosić nie więcej niż 60 cm. Gdy będą rozstawione szerzej, wówczas system rynnowy zerwie się pod ciężarem śniegu, lodu czy deszczu. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.