fot. Bartłomiej Ryś
Gdzie iść za potrzebą? Takie pytanie zadaje sobie wielu elblążan, których w centrum miasta zaskoczy nagła potrzeba fizjologiczna. Częściej ratunku szukamy w restauracjach lub centrach handlowych. Dlaczego coraz mniej mieszkańców miasta korzysta z miejskich toalet?
Na temat miejskich szaletów istnieje wiele stereotypowych zdań. Większość z nich nie jest raczej pochlebnych. Gdyby kierować się właśnie nimi to mało kto korzystałby z publicznych toalet. Okazuje się jednak, że czasami nie odbiegają one od tych domowych.
W Elblągu mieszczą się trzy miejskie szalety. Znajdują się przy ulicy Rycerskiej, Alei Odrodzenia oraz ulicy Wodnej. Koło sądu przez cały rok znajduje się toi – toi. Dodatkowo podczas wszystkich imprez organizowanych przy współpracy z Urzędem Miejskim stawiane są przenośne toalety.
W jakim stanie są elbląskie szalety miejskie oraz czy mieszkańcy miasta często z nich korzystają?
Pierwsze zaskoczenie: malowniczo położona toaleta przy ulicy Rycerskiej. Osobne wejście dla kobiet i mężczyzn. Chociaż budynek jest dosyć stary i to wygląda naprawdę dobrze. Toalety są czyste, zadbane, panujące warunki są bez zarzutu. Szalet w sezonie letnim jest czynny od 9 do 21 a poza nim 10 do 18. Porządku pilnuje tu miła Pani, która za skorzystanie z toalety pobiera opłatę.
Szalet znajdujący się w piwnicy Domu Handlowego Jantar przy Alei Odrodzenia 10 czynny się tylko w dni powszednie od godziny 10:00 do 18:00. Chociaż takie miejsce w centrum handlowym by mogło być bezpłatnie dostępne dla klientów sklepu, pobierana jest opłata za skorzystanie. To, oraz fakt, że znajduje się w obrębie osiedla mieszkaniowego sprawia, że niewiele osób z niego korzysta.
Kolejna toaleta miejska przy Ulicy Wodnej na Starym Mieście. Za skorzystanie z niej również należy wcześniej uregulować opłatę. Toaleta działa na zasadzie automatu, do którego należy wrzucić kwotę pieniężną.
O czystość w szaletach miejskich oraz ich prowadzenie dba Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu. Chociaż toalety miejskie są utrzymywane w należytym porządku to niewiele osób z nich korzysta.