› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Co zrobić, gdy przesyłka kurierska została uszkodzona?

› bieżące 4 miesiące temu    4.05.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Co zrobić, gdy przesyłka kurierska została uszkodzona?

Zniszczenie paczki pocztowej - nawet niewielkie, ale wpływające na np. dostęp do zawartości - to poważny problem. Choć firmy kurierskie kładą duży nacisk na to, aby paczki docierały do odbiorców nienaruszone, podczas transportu lub prac przy sortowaniu może dojść do uszkodzeń. Co zrobić w takiej sytuacji i jakie procedury są kluczowe w procesie reklamacyjnym?

Uszkodzenie przesyłki kurierskiej musi być odnotowane podczas odbioru. Stąd tak istotne jest, by zweryfikować jej stan jak najszybciej - jeszcze podczas przekazania od pracownika firmy przewozowej. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Lista jest spora - to m.in.:

  • wyraźne wgniecenia, które mogły mieć wpływ na zawartość paczki
  • ślady po próbach otwarcia przesyłki
  • pozostałości po np. taśmie pakowej sugerujące, że doszło do przepakowania zawartości.

Należy pamiętać o tym, że ślady te nie muszą być równoznaczne z uszkodzeniem zawartości przesyłki. Niemniej jednak powinny stanowić pewien sygnał alarmowy informujący o tym, że kurier dostarczył paczkę, która budzi wątpliwości. Co zrobić w sytuacji, gdy masz zastrzeżenia wobec otrzymanej przesyłki?

Protokół szkody - podstawa do roszczeń

Kurierzy to pierwszy etap zgłoszenia nieprawidłowości. Warto obejrzeć jej zapakowanie wspólnie z dostawcą. Jeśli odnotowana zostanie szkoda widoczna na zewnątrz opakowania, należy wspólnie z przedstawicielem firmy kurierskiej spisać protokół szkody.

Dokument ten powinien zawierać informacje o tym, co wchodzi w zakres uszkodzeń. Opis musi obejmować zarówno stan zewnętrzny jak i ewentualne uwagi wobec zawartości. Na podstawie protokołu sporządzonego przy odbiorze przesyłki, klient firmy kurierskiej może złożyć reklamację u przewoźnika.

Co zrobić w sytuacji, gdy kurier informuje, że - a nie ma takiego obowiązku - nie może, np. ze względów czasowych, brać udziału w dogłębnych oględzinach zawartości przesyłki? Rozwiązaniem jest zgłoszenie uszkodzenia - wystarczy że odbiorca zgłosi zastrzeżenia co do stanu opakowania. W ten sposób w protokole zostanie odnotowana jego uwaga. Wystarczy w takiej sytuacji zgłosić na infolinii swoje zastrzeżenia: firma kurierska skieruje swojego przedstawiciela, by przygotować właściwy protokół odbioru - ważne jednak, by do tego czasu paczka pozostała nie otwierana. Warto poczekać więc na wyznaczonego kuriera, by zweryfikować zawartość oraz przygotować prawidłowo protokół uwag. Tylko on może być podstawą do ewentualnych roszczeń, uwag i rekompensaty.

Różnica między uszkodzeniem opakowana a produktu

Nieco inne są regulacje w sytuacji, gdy opakowanie zewnętrzne jest nienaruszone, ale już po jego otwarciu okazuje się, że np. towar ze sklepu internetowego ma otwarte pudełko. To dość częsty przypadek - duże sieci handlowe obsługując tysiące zamówień mogą popełnić błąd podczas pakowania. Co ważne: jeśli firma kurierska - DHL, GLS, DPD, InPost czy jakakolwiek inna - dostarczy paczkę nienaruszoną zewnętrznie, ale zawierającą mankamenty wewnątrz, również można zgłosić nieprawidłowości.

Prawo zakłada, że uwagi wobec zawartości można zgłosić w ciągu siedmiu dni od otrzymania przesyłki - im szybciej będzie to zrobione, tym korzystniej dla odbiorcy. Należy bezzwłocznie poinformować o tym firmę kurierską. Dalsza procedura zależy od wewnętrznych regulacji dostawcy - m.in. drogi reklamacyjnej, kwestii ubezpieczenia i innych ustaleń. Należy jednak zwrócić dużą uwagę na to, by dokumenty obejmowały wszystkie szczegóły zdarzenia - nie tylko sam opis uszkodzenia wewnątrz paczki produktu, ale też dowód zakupu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.