› poradnik |
ponad rok temu
16.02.2022 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Drewniana podłoga to niezwykły atut każdego domu czy mieszkania. Doskonale ona wpisuje się w różnego rodzaju aranżacje i z powodzeniem może przetrwać wiele pokoleń, o ile dobrze o nią dbamy. Mimo tego, że jest to dość spora inwestycja i wymaganie małego nakładu finansowego, drewniana podłoga po pewnym czasie traci swój urok.
Drewniana podłoga to niezwykły atut każdego domu czy mieszkania. Doskonale ona wpisuje się w różnego rodzaju aranżacje i z powodzeniem może przetrwać wiele pokoleń, o ile dobrze o nią dbamy. Mimo tego, że jest to dość spora inwestycja i wymaganie małego nakładu finansowego, drewniana podłoga po pewnym czasie traci swój urok. Jej ogromną zaletą jednak jest to, że wcale nie musimy jej wymieniać na nową, a wystarczy jej renowacja. W tym celu wykonuje się cyklinowanie podłóg. Z naszego tekstu dowiecie się, na czym polega ten zabieg renowacyjny, a także opowiemy o tym, na co zwrócić uwagę podczas cyklinowania. Chcecie wiedzieć jak przywrócić dawny blask parkietowi? Zachęcamy do lektury.
Cyklinowanie parkietu jest to zabieg renowacji drewnianej posadzki, który wykonuje się przy użyciu specjalnej maszyny zwanej cykliniarka. Tak naprawdę zazwyczaj wymagany jest kilkukrotne powtórzenie tej czynności, aczkolwiek wszystko zależy od stopnia uszkodzenia parkietu. zalecenia jednak oscylują wokół tego, by zabieg ten wykonywać od trzech do pięciu razy, a także każdorazowo zmieniać gramaturę papieru ściernego i dopasować go do rodzaju drewna. Cyklinowanie parkietu pozwala na pozbycie się różnego rodzaju uszkodzeń i zapewnia drewnianej posadzce renowację. Zanim jednak przystąpimy do tego zabiegu, powinniśmy upewnić się, że klepki naszego parkietu są wystarczająco grube, gdyż po cyklinowaniu będą one około jednego lub dwóch mm cięższe.
Cyklinowanie parkietu możemy wykonać wtedy, kiedy zauważamy na nim widoczne zarysowania czy przetarcia. Oczywiście uszkodzenia pojawiają się w najbardziej eksploatowanych miejscach w danym pomieszczeniu, a także tam gdzie stoją meble. Mimo tego, że nasz parkiet tuż po ułożeniu zostanie odpowiednio zabezpieczone, powinniśmy się liczyć z tym, że warstwa wierzchnia ochronna będzie ulegała zużyciu. Ponadto powinniśmy również w sposób szczególny dbać o drewnianą posadzkę, gdyż nawet nieprawidłowe usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń na niej się mieszczących, może doprowadzić do zniszczenia drewna i powstawania przebarwień. Jednak z różnego rodzaju uszkodzeniami poradzimy sobie dzięki renowacji. Cyklinowanie parkietów wykonuje się nas na kilkanaście lat lub nawet raz na kilkadziesiąt lat. Wszystko rzecz jasna zależy od tego, w jakim stanie jest nasza podłoga. Ponadto cyklinowanie parkietu pozwala na uzupełnienie ewentualnych szczelin, które powstały między klepkami, a także na tym etapie możemy z powodzeniem wymienić je na nowe.
Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cyklinowanie parkietu nie zawsze będzie możliwe i na to powinniśmy również zwrócić uwagę. Czasami sama renowacja może okazać się niezbyt wystarczająca, szczególnie w przypadku kiedy parkiet został całkowicie zalany i jednocześnie zaczął już pleśnieć, a tym samym klepki napęczniały wodą. Ponadto, jeżeli klepki zostały poddawane już wielokrotnie i renowacji, cyklinowanie parkietu nie będzie mogło się odbyć, jeżeli będą one zbyt cienkie.
Przede wszystkim doskonałym rozwiązaniem będzie wykonanie zabiegu renowacyjnego naszej podłogi z odpowiednim przygotowaniem. Mianowicie chodzi o opróżnienie wszystkich pomieszczeń, gdzie cyklinowanie ma się odbyć. Powinniśmy liczyć się również z tym, że przez jakiś czas użytkowania podłogi nie będzie możliwe. Jak już wspomnieliśmy, całą podłogę cyklinuje się kilkukrotnie przy dobraniu odpowiedniej gramatury papieru ściernego. Ponadto szczególnego zaangażowania wymagają miejsca na nożne nasze drewnianej podłogi. Samo cyklinowanie nie wystarczy. Po tym zabiegu konieczne będzie również zabezpieczenie drewnianej posadzki przy użyciu lakieru lub oleju. Oczywiście cyklinowanie parkietu możemy wykonać samodzielnie, aczkolwiek potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza oraz właściwe sprzęty. Niezwykle istotne jest to, by nie popełnić żadnych błędów na etapie nowacji drewnianej podłogi, gdyż mogą one ją jeszcze bardziej uszkodzić. Dlatego też cyklinowanie parkietu powinno zostać wykonane przez osoby doświadczony i specjalizujące się w tym temacie.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |