› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Czad - jak działa cichy zabójca i jak mu zapobiec?

› poradnik ponad rok temu    1.06.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Czad - jak działa cichy zabójca i jak mu zapobiec?

Wraz ze spadkiem temperatur, rozpoczyna się czas rozpalania w piecach. Niestety, ale początek sezonu grzewczego oznacza, że w mediach zaczną pojawiać się informacje o tragediach spowodowanych czadem. Bezwonny lub cichy zabójca, jak mawia się o nim potocznie, to tlenek węgla. Jak powstaje, czemu jest tak niebezpieczny i czy można zapobiec niebezpieczeństwu, które jest z nim związane?

Czym czad dokładnie jest?

Tlenek węgla, jest gazem, który powstaje na skutek nie spalenia się do końca danego rodzaju paliw, jak np.: drewna, oleju, węgla, ropy czy propanu. Powodem dla którego nie zachodzi dokładne spalanie jest brak bądź zmniejszenie dopływu tlenu. Często wynika to z wad technicznych które mogą wystąpić w kominkach, w kotłach opalanych pelletem, lub węglem, czy też w samych instalacjach grzewczych i wentylacyjnych. Powstały gaz ulatnia się i ,jako że jest lżejszy od powietrza, bez problemu łączy się z nim, tworząc niesłychanie niebezpieczną mieszaninę. Niewidoczną, bezwonną i śmiertelną dla człowieka. Jak dokładnie zabija, a w związku z tym, dlaczego jest tak niebezpieczny?

Jak cichy zabójca działa?

Czad dostaje się do organizmu poprzez układ oddechowy, docierając ostatecznie do układu krwionośnego. Przez wysokie powinowactwo do hemoglobiny, łączy się z nią, hamując rozprowadzanie tlenu we krwi. W efekcie dochodzi do niedotlenienia tkanek, uszkodzenia organów wewnętrznych i śmierci, mogącej w zależności od stężenia tlenku węgla trwać od 2-3 godzin to nawet kilku minut.

Jak zauważyć czad skoro go nie widać?

Jeśli czad pojawi się w mieszkaniu, warto znać potencjalne objawy zatrucia:

  • Lekkie bóle i zawroty głowy
  • Duszności
  • Nudności

Po dłuższym czasie przebywania w pomieszczeniu, do którego ulatnia się tlenek węgla. mogą wystąpić ponadto:

  • Silniejszy ból głowy
  • Przyśpieszony oddech
  • Przyspieszone bicie serca
  • Zaburzenia równowagi i świadomości
  • Drgawki
  • Czerwone zabarwienie skóry

Jeśli zauważymy u siebie większość z tych objawów, istnieje dużo prawdopodobieństwo, iż jesteśmy w niebezpieczeństwie. Należy wtedy jak najszybciej wyjść na zewnątrz i powiadomić straż pożarną.

Jak pomóc przy zatruciu czadem?

W pierwszej kolejności musimy zapewnić poszkodowanemu dopływ świeżego powietrza. Należy wynieść go na zewnątrz, i rozluźnić jego ubranie. Nie wolno jednak zatrutego rozebrać całkowicie, gdyż może to doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Następnie należy wezwać służby ratownicze, przekazując wszelkie istotne szczegóły. Jeżeli poszkodowany po wyniesieniu na powietrze, nie oddycha, trzeba jak najszybciej przystąpić do masażu serca i czynności sztucznego oddychania.

Jak się chronić?

Podstawową kwestią, o którą musimy zadbać jest wentylacja. Należy co najmniej raz w roku kontrolować czy działa i czy wszystkie kanały wentylacyjne są udrożnione.
Oprócz tego warto, równie regularnie, podejmować kontrole kominów oraz urządzeń spalających. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że np. palenisko w piecu ma stały dostęp do tlenu, a powstające podczas spalania gazy i spaliny, nie będą gromadzić się w pomieszczeniach.

Jeśli jednak to nam nie wystarcza i chcemy mieć niemal stuprocentową pewność, że tlenek węgla nie będzie nam zagrażał, możemy zainwestować w czujnik czadu. Ceny, co prawda wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, jednak dobry czujnik możemy znaleźć już w cenie ok.100 złotych. Warto jednak pamiętać, żeby zakupiony przez nasz czujnik był odpowiednio certyfikowany co będzie dowodem jego skuteczności i zapewni nam należyte bezpieczeństwo.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.