› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
REMONT ROBIĆ ŚMIECH NA SALI NIECH PODATKI ZACZNĄ PŁACIĆ A NIE NARKOTYKI SPRZEDAJĄ ~ JADO ROBOTY ŚMIECI A NIE CHLEJECIE I ĆPACIE A NA DODATEK SAMI PROCHY SPRZEDAJĄ ~ EDZIANa zdjęciach prezentuję się pięknie :) ~ hanulkaAle mi sensacja , przecież to normalna procedura. Przedsprzedaż jest stosowana wszędzie i na... ~ JaaagAutor artykułu nie ma pojęcia o rynku deweloperskim a szkoda. ~ BeckBudowlancy co to jest cytat z artykułu "pozwolenia na budowę na razie nie brak" budowlaniec z... ~ inspektor budowlanyByłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem... ~ Jacoby"...ogrodzenie jest, ale pozwolenia na budowę na razie nie brak." Jak to rozumieć? ~ elka77Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za. ~ Dominika[Po sprzedaży huczne bankructwo. ~ $$$$Regal park flat and byznes for janushe byznesu from elbląg ~ great nameJestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym... ~ ObserwatorWiadomości ogórkowe ! ~ RomeoFajna inicjatywa brawo dla tego pana ~ autoszlifpopieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam... ~ trzezwylumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrh

Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    1.04.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 13 ocen 2 / 100%
A A A
6 zdjęćCzarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia fot. Bartłomiej Ryś

29 marca około godziny 19:00 zauważyliśmy czarny, gęsty i duszący dym wydobywający się z komina elbląskiej elektrociepłowni. Następnego dnia sytuacja się powtórzyła – zanieczyszczenie na niebie było widoczne nawet Nad Jarem. Sprawę niezwłocznie zgłosiliśmy do Grupy Energa. Ta twierdzi, że uwieczniona przez naszego fotoreportera sytuacja jest przewidziana w przepisach środowiskowych i była zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Czarny, gęsty dym wydobywający się z komina elbląskiej elektrociepłowni to niecodzienny widok. Od wielu lat w całej Unii Europejskiej funkcjonują restrykcyjne przepisy dot. ochrony środowiska. Na kominach fabryk, zakładów i elektrociepłowni zamontowano filtry, które mają ograniczać ilość niebezpiecznych i szkodliwych związków trafiających do powietrza.

Niestety, sytuacja zaprezentowana na zdjęciach naszego fotoreportera miała miejsce 29 i 30 marca br. W różnych godzinach z komina elbląskiej elektrociepłowni wydobywał się czarny, gęsty dym. Zgodnie z kierunkiem wiatru, trafiał on najczęściej na pobliskie zabudowania. Był wyczuwalny nawet na ulicy Robotniczej i w okolicy targowiska miejskiego.

Niezwłocznie skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Grupy ENERGA, która zarządza elektrociepłownią. Na nasze pytania odpowiadał Jakub Dusza.

Zapewniam, że Energa w swojej działalności polegającej na produkcji ciepła i energii elektrycznej dokłada wszelkich starań, aby nie powodować niepotrzebnych uciążliwości dla mieszkańców miast oraz środowiska naturalnego. Praca urządzeń w Elektrociepłowni Elbląg realizowana jest zgodnie z posiadanym pozwoleniem zintegrowanym, które ściśle określa zasady dotrzymania standardów emisyjnych do powietrza oraz uwzględnia okresowe odstępstwa od tych standardów w przypadku eksploatacji instalacji w warunkach odbiegających od normalnej pracy.

29 marca, podczas wykonywania powyższego zdjęcia, odbywało się przełączenie kotłów. Jeden z nich będzie odstawiony do remontu.

Jest to sytuacja przewidziana w przepisach środowiskowych i wiąże się z okresowym zwiększeniem emisji do powietrza do momentu uzyskania parametrów normalnej pracy urządzeń. O planowanych w tym dniu przełączeniach kotłów powiadomiony został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - Delegatura w Elblągu.

Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska skierowaliśmy osobne zapytanie. Przesłaliśmy je w tym samym czasie, kiedy kontaktowaliśmy się z Energą. Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Rozruchy i wyłączenia kotłów prowadzone były w możliwie krótkim czasie. Jednocześnie podkreślamy, że dotrzymanie surowych standardów emisyjnych zapewnione jest w Elektrociepłowni Elbląg miedzy innymi dzięki utrzymywaniu systemu ciągłego pomiaru emisji do powietrza.

W naszym zapytaniu przesłanym do Energi zapytaliśmy wprost o to, czy dym był w jakimkolwiek stopniu zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców pobliskich zabudowań. W związku z tym, że w przesłanej odpowiedzi zabrakło jasnej i klarownej deklaracji, przesłaliśmy dodatkowe zapytanie.

Do tematu powrócimy.

 

 • Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia
 • Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia
 • Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia
 • Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia
 • Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia
 • Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia
ilość zdjęć 6 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 7
  BRAK SŁÓW
Komentarze (13)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Janos
ponad rok temu ocena: 80%  13
Skąd wiadomo, że dym był duszący, skoro unosił się do góry?
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nh
ponad rok temu ocena: 100%  12
Ale ten komin wygląda okropnie. Mogli by go w końcu odmalować.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lobo51
ponad rok temu ocena: 0%  11
Konklawe się nie udało.
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bardzo coekawy fan rysia pysia
ponad rok temu ocena: 63%  10
Mam pytanko jak można zauważyć duszący dym?!
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czczczczcz
ponad rok temu ocena: 100% 9
takie rzeczy tylko u rysia ;)
~ Ja
ponad rok temu ocena: 44%  8
Prymitywnych artykułów taniej sensacji też
odpowiedz oceń komentarz 7 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ robotnicza
ponad rok temu ocena: 70% 7
dla ciebie dbanie o srodowisko jest tania sensacja? zal, moze tobie po prostu pod nosem nie smierdzi - nam tak!!
~ miki
ponad rok temu ocena: 38%  6
Brawo panie bartku:)
odpowiedz oceń komentarz 3 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czczczczczc
ponad rok temu ocena: 48%  5
ja pitolę, kolejny głupi "sensacyjny" artykuł rysia. Człowieku skończ pisać.
odpowiedz oceń komentarz 11 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 50% 4
Nie dość, że zaakceptowałem artykuł, to jeszcze dałem łapkę w górę. Takich prymitywnych hejtów już coraz mniej :(
~ _kirli_
ponad rok temu ocena: 75% 3
Ryś. Dziennikarz śledczy. Pytanie. Dlaczego zwykły dziennikarz ma dostęp do danych wrażliwych przechowywanych na serwerze wydawcy np. do adresu IP.
~ You
ponad rok temu ocena: 0% 2
Do kitli: od kiedy to adres IP jest daną wrażliwą? Poczytaj uodo zanim coś napiszesz.
~ _kirli_
ponad rok temu ocena: 100% 1
do You: http://www.giodo.gov.pl/319/id... fragment: (cytuję) To samo odnosi się do dostawców usług internetowych, którzy prowadzą rejestr (logbook) na serwerze HTTP. Nie ma wątpliwości, że w takich przypadkach można mówić o danych osobowych, w rozumieniu art. 2 Dyrektywy". W związku z powyższym należy uznać, że w przypadkach, gdy adres IP jest na stałe lub na dłuższy okres czasu przypisany do konkretnego urządzenia, które przypisane jest z kolei konkretnemu użytkownikowi, należy uznać, że stanowi on daną osobową.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.