› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Czterdzieści lat (i jeszcze trochę) minęło... na Moście Niskim

› prezentacje ponad rok temu    1.12.2012
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 6 / 100%
A A A
Czterdzieści lat (i jeszcze trochę) minęło... na Moście Niskim fot. Konrad Kosacz

Nasz cykl wyłamuje się dziś z ram, by zamiast czterdzieści lat wstecz, cofnąć się do roku 1945, gdy remontowano Most Niski.

Po zawirowaniach związanych z budową mostów zwodzonych na rzece Elbląg, która swoją drogą trwa w najlepsze, być może nikt już nie ma ochoty o nich czytać. Jednak teraz, gdy prace jeszcze trwają, jest idealna okazja, by porównać dwie fotografie. Pierwszą z 1945 roku, która uwieczniła prace nad odbudową uszkodzonego w wyniku walk mostu i drugą z dnia wczorajszego, na której podobni robotnicy (schowani pod plandekami) uwijają się przy pracach wykończeniowych nad nowym mostem zwodzonym. Widzimy więc jak historia zatoczyła koło.

Historia mostu sięga XVI wieku i czasów, gdy na elbląskiej ziemi działali kupcy angielscy. Aby połączyć Stare Miasto z nowo zagospodarowaną Wyspą Spichrzów, w 1580 u wylotu ul. Tobiasza (dziś  Studzienna) wybudowano Most Niski (Leege Brucke), zwany również Mostem Tobiasza, Żuławskim lub Nizinnym, w odróżnieniu od Mostu Wysokiego (Wyżynnego), w ciągu ulic Mostowej i Kupieckiej. Drewniany most o zwodzonej konstrukcji w 1885 roku zastąpiono mostem zwodzonym ze stali. Przechodzili po nim piesi i przejeżdżały wozy i automobile. Opierający się na ceglanych filarach most posiadał łamane wpół przęsło, podnoszone systemem korbowym tak, by statki mogły przepływać bez kolizji. Most ten, wprawdzie uszkodzony, przetrwał wojnę, a po odbudowie funkcjonował do 1984 roku. Wówczas oceniono, iż jest już wyeksploatowany, złożono go i postawiono w jego miejsce kładkę dla pieszych, którą dobrze pamiętamy.

Decyzja o zlikwidowaniu mostu zwodzonego zdziwiła wielu, a położona w latach 80. kładka raczej szpeciła niż zdobiła miasto. W 2007 roku podjęto więc decyzję o przywróceniu mostu zwodzonego, a raczej mostów zwodzonych, ponieważ dawny Most Wysoki, w miejscu którego również położono kładkę, również doczeka się przebudowy (prace właśnie trwają). Te historię jednak już znamy.

Na starej fotografii widzimy w tle ruiny zabudowań dawnego nabrzeża „Lübecker Ufer” (dziś Wybrzeże Gdańskie), a dalej zarys ul. Orlej. Jej imię wywodzi się od nazwy jednego ze spichrzów wzniesionych licznie w tej części miasta. Ta krótka ulica łączyła Most Niski z ul. Nowodworską. Nabrzeża po obu stronach mostu były gęsto zabudowane, przyportowe położenie rejony stanowiły bowiem jedne z najlepszych lokalizacji zarówno w handlu, jak i usługach. W pobliżu zachodniego brzegu Mostu Niskiego funkcjonował niegdyś Urząd Celny, nieopodal nabrzeża wschodniego na początku XX wiek wzniesiono ogromny, jak na owe czasy, Dom Handlowy – Kaufhaus Loewenthal. Co ciekawe, w okolicy kościoła pw. NMP mieścił się podobno dom publiczny.

Dziś tego nie widzimy, jednak przed wojną okolice mostu, Bulwaru Zygmunta Augusta, ul. Wodnej czy Studziennej stanowiły tętniące życiem, gęsto obstawione kamieniczkami centrum portowego miasta.  Szkoda, że to już przeszłość...

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.