› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Czterdzieści lat minęło... na alei Tysiąclecia

› prezentacje ponad rok temu    9.03.2013
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
Czterdzieści lat minęło... na alei Tysiąclecia fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

Piątkowe powroty do przeszłości stały się już małą tradycją naszego serwisu. Dziś odwiedzamy aleję Tysiąclecia, wybudowaną już po wojnie, współczesną ulicę Elbląga.

Aleja Tysiąclecia, której imię upamiętnia rocznicę powstania państwa polskiego, początkowo zwana była Nowogrunwaldzką. Powstała w 1956 roku, łącząc plac Grunwaldzki z przeprawą przez rzekę Elbląg. Wyrosła z ruin przedwojennej zabudowy zwróconej ku ulicy Huzarskiej. Niemal jednocześnie powstał most Nowogrunwaldzki, później zwany mostem Tysiąclecia. Trasa powstała z potrzeby utworzenia szybkiego wyjazdu w kierunku Gdańska i Malborka, który omijałby centrum miasta i wiódł prosto ku przeprawie. Nowa aleja odmieniła oblicze tej części miasta i stała się jednym z ważniejszych elbląskich traktów.

Na tej nowoczesnej z założenia ulicy zaprojektowano kompleks ośmiopiętrowych budynków – pierwszych w Elblągu wieżowców, które do dziś są najbardziej charakterystycznym elementem architektury al. Tysiąclecia. Wielu z nas codziennie spaceruje usytuowaną tuż obok nich, uroczą alejką pomiędzy szpalerami drzew. Zapewne wszyscy kojarzymy również znajdującą się po przeciwnej stronie ulicy Komendę Policji, Przychodnię Zdrowia oraz budynek Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego, w którym niegdyś mieściła się Szkoła Rycerska (Ritterschule). Stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku, wybudowano tuż obok, u wlotu na ulicę Malborką, nowy budynek Centrum Badawczo-Rozwojowego spółki OPEGIEKA. Na odcinku między placem Grunwaldzkim a ul. Hetmańską już w latach sześćdziesiątych powstać miał supernowoczesny, 15-kondygnacyjny drapacz chmur, planu jednak nie zrealizowano.

Pamiątką po odbywającym się w połowie lat 60. I Biennale Form Przestrzennych, zorganizowanym przez Galerię EL, są licznie ulokowane wzdłuż alei metalowe rzeźby projektu wybitnych twórców sztuki współczesnej. Są to dzieła m.in.takich artystów jak Jerzy Januszkiewicz, Gerard Kwiatkowski, Artur Bunsz, Marian Bogusz, Kajetan Sosnowski czy Juliusz Woźniak. Formy przestrzenne na stałe wpisały się w krajobraz elbląskich ulic. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeź przy al. Tysiąclecia jest tak zwany „Witacz” czyli „Kompozycja drogowskazowa” Jerzego Januszkiewicza, stojąca u progu ul. Sopockiej.

Przeglądając zdjęcia załączone w galerii, możemy porównać, jak aleja Tysiąclecia wyglądała w latach 70. z tym, jak prezentuje się dziś. Już na pierwszy rzut oka możemy wskazać kilka różnic. Zmieniła się elewacja wieżowców, bujnie wyrosły drzewa, zmieniono nawierzchnię jezdni, powstały nowe zabudowania. Na jednym z archiwalnych zdjęć widzimy nieistniejący już budynek sklepu motoryzacyjnego, który spłonął 1 sierpnia tego roku. Dziś pozostały po nim jedynie szczątki, smutno spoglądające z współczesnej fotografii. Istotną zmianą było również skrócenie alei. Decyzją władz miejskich, odcinek między skrzyżowaniem z ul. Rycerską a wylotem z mostu na ul. Warszawską, od 2011 roku nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O powodzi, której efekty zarejestrowano na pierwszej fotografii, opowiemy innym razem, tymczasem zapraszamy do małego spaceru dawną i obecną aleją Tysiąclecia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.