› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac18.25.1. Jeśli stojący na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, brama, bulwar, osiedle, plac,... ~ ulica, aleja, plac" [82] 18.25. Jedno- i wielowyrazowe nazwy dzielnic, ulic, placów, rynków, ogrodów, parków,... ~ ulica, aleja, placJeżeli Rada Miejska w Elblągu podejmie uchwałę, że np kwiat róża piszemy ruża to też tak... ~ ulica, aleja, placA jak poprawnie napisać aleja Odrodzenia? ~ ŚwiadekNajpierw pseudo dziennikarzy wysłać na nauke języka ojczystego, a póxniej niech pisza! ~ EuPiNo coz, to bardzo przykre ze tak jest w Elblagu. To moje miasto rodzinne, tam sie urodzilem i... ~ AlexanderTaaa...nie ustępuje...tylko dlaczego co 2 tygodnie mam zapchane kamieniem filtry? ~ frwgtjupowiem tyle że te panie są okropne. A zwłaszcza MK ~ brak słówMoże i jest ekstra w stacji uzdatniania wody, potem płynie parę km rurami wodociągowymi, które... ~ SraczkaPrzede wszystkim to na dzień dobry należy zwiększyć próg dochodowy. Bo najwięcej jest osób,... ~ ambrozyco niektórym chyba sodowa uderzyła do głowy nie tak dawno walczono z jakaś paskudnym ślimakiem... ~ ccby tylko zaistnieć...... ~ j23

Czterdzieści lat minęło... na alei Tysiąclecia

› prezentacje ponad rok temu    9.03.2013
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

Piątkowe powroty do przeszłości stały się już małą tradycją naszego serwisu. Dziś odwiedzamy aleję Tysiąclecia, wybudowaną już po wojnie, współczesną ulicę Elbląga.

Aleja Tysiąclecia, której imię upamiętnia rocznicę powstania państwa polskiego, początkowo zwana była Nowogrunwaldzką. Powstała w 1956 roku, łącząc plac Grunwaldzki z przeprawą przez rzekę Elbląg. Wyrosła z ruin przedwojennej zabudowy zwróconej ku ulicy Huzarskiej. Niemal jednocześnie powstał most Nowogrunwaldzki, później zwany mostem Tysiąclecia. Trasa powstała z potrzeby utworzenia szybkiego wyjazdu w kierunku Gdańska i Malborka, który omijałby centrum miasta i wiódł prosto ku przeprawie. Nowa aleja odmieniła oblicze tej części miasta i stała się jednym z ważniejszych elbląskich traktów.

Na tej nowoczesnej z założenia ulicy zaprojektowano kompleks ośmiopiętrowych budynków – pierwszych w Elblągu wieżowców, które do dziś są najbardziej charakterystycznym elementem architektury al. Tysiąclecia. Wielu z nas codziennie spaceruje usytuowaną tuż obok nich, uroczą alejką pomiędzy szpalerami drzew. Zapewne wszyscy kojarzymy również znajdującą się po przeciwnej stronie ulicy Komendę Policji, Przychodnię Zdrowia oraz budynek Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego, w którym niegdyś mieściła się Szkoła Rycerska (Ritterschule). Stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku, wybudowano tuż obok, u wlotu na ulicę Malborką, nowy budynek Centrum Badawczo-Rozwojowego spółki OPEGIEKA. Na odcinku między placem Grunwaldzkim a ul. Hetmańską już w latach sześćdziesiątych powstać miał supernowoczesny, 15-kondygnacyjny drapacz chmur, planu jednak nie zrealizowano.

Pamiątką po odbywającym się w połowie lat 60. I Biennale Form Przestrzennych, zorganizowanym przez Galerię EL, są licznie ulokowane wzdłuż alei metalowe rzeźby projektu wybitnych twórców sztuki współczesnej. Są to dzieła m.in.takich artystów jak Jerzy Januszkiewicz, Gerard Kwiatkowski, Artur Bunsz, Marian Bogusz, Kajetan Sosnowski czy Juliusz Woźniak. Formy przestrzenne na stałe wpisały się w krajobraz elbląskich ulic. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeź przy al. Tysiąclecia jest tak zwany „Witacz” czyli „Kompozycja drogowskazowa” Jerzego Januszkiewicza, stojąca u progu ul. Sopockiej.

Przeglądając zdjęcia załączone w galerii, możemy porównać, jak aleja Tysiąclecia wyglądała w latach 70. z tym, jak prezentuje się dziś. Już na pierwszy rzut oka możemy wskazać kilka różnic. Zmieniła się elewacja wieżowców, bujnie wyrosły drzewa, zmieniono nawierzchnię jezdni, powstały nowe zabudowania. Na jednym z archiwalnych zdjęć widzimy nieistniejący już budynek sklepu motoryzacyjnego, który spłonął 1 sierpnia tego roku. Dziś pozostały po nim jedynie szczątki, smutno spoglądające z współczesnej fotografii. Istotną zmianą było również skrócenie alei. Decyzją władz miejskich, odcinek między skrzyżowaniem z ul. Rycerską a wylotem z mostu na ul. Warszawską, od 2011 roku nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O powodzi, której efekty zarejestrowano na pierwszej fotografii, opowiemy innym razem, tymczasem zapraszamy do małego spaceru dawną i obecną aleją Tysiąclecia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.