› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Czterdzieści lat minęło... na Dworcu Głównym w Elblągu

› prezentacje ponad rok temu    20.10.2012
Ewa Bielińska
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Czterdzieści lat minęło... na Dworcu Głównym w Elblągu fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

Pod koniec ubiegłego roku, po gruntownym, trwającym dwa lata remoncie, oddano do użytku budynek dworca głównego PKP w Elblągu. Jak obiekt zmienił się na przestrzeni lat?

Ostatnia modernizacja trwała 21 miesięcy i przyniosła gruntowne zmiany w wyglądzie elbląskiego dworca. Wykonano szereg prac remontowych - upiększających i przystosowujących do użytku przez podróżnych. Począwszy od zewnętrznej elewacji, po gruntownie przeorganizowane wnętrze, budynek zyskał zupełnie nowe oblicze. Patrząc na zdjęcia sprzed remontu, przyznać trzeba, że brudna, żółta niegdyś elewacja nie wyglądała atrakcyjnie. Elbląski dworzec nie miał nigdy opinii przytulnego miejsca. Jego wnętrze w ciągu ostatniego dwudziestolecia stawało się coraz mniej funkcjonalne a coraz bardziej zimne. Czy ubiegłoroczna modernizacja je ociepliła, to kwestia sporna. Jest jednak czysto, jasno i schludnie. Ściany i sufit zdobi fototapeta projektu Joanny Grodeckiej. Nowoczesna aranżacja w kolorach fioletu i różu nie każdemu się podoba. Nie przypadła ona do gustu zwłaszcza tym, którzy nie są entuzjastami sztuki nowoczesnej. Abstrakcyjne figury geometryczne z efektem 3D na stałe jednak zagościły w murach dworcowej stacji. Co ciekawe, pierwowzorem takiej stylizacji był dworzec w austriackim mieście Graz (dla porównania wnętrze tamtejszego dworca).

Oprócz kas biletowych i rozkładu jazdy w budynku znajdziemy poczekalnię oraz różnego rodzaju punkty handlowo-usługowe, jak bary czy saloniki prasowe oraz hotel. W ciągu ostatnich lat zmieniło się również otoczenie dworca. Plac przed budynkiem wyłożono kostką brukową, postawiono nowoczesne oświetlenie, zagospodarowano alejki niewielkiego parku, ustawiono zegar słoneczny, odnowiono zabytkowy budynek po lewej stronie placu oraz wzniesiono całkiem nowy, kilkukondygnacyjny biurowiec. Zrewitalizowano również nawierzchnię przydworcowego peronu, wydobywając spod warstw asfaltu zabytkowy bruk z granitu.

Gdy spojrzymy na zdjęcia elbląskiego dworca w poniższej galerii, naszą uwagę zwróci być może kilka szczegółów. Kwiaciarnia widniejąca przy wejściu do budynku już dziś nie istnieje. W latach 90. mieściła sklepik z artykułami przemysłowymi – wszelkiego rodzaju drobiazgami, kosmetykami, biżuterią i pamiątkami. W prawym górnym rogu budynku nie widać elektronicznego zegara. Autobusy podjeżdżające pod same drzwi to już też przeszłość.

Historia samego budynku sięga jednak o wiele dalej niż lata 70. XX wieku. Powstał bowiem w  połowie XIX stulecia, zaś w roku 1937 został gruntownie przebudowany. Nazywany był dworcem głównym (Hauptbahnhof)  lub wschodnim (Ostbahnhof), stąd bowiem odjeżdżały pociągi do Kaliningradu trasą wschodnią przez Bogaczewo, Słobity i Młynary. Na dworcu tym bywał sam cesarz niemiecki Wilhelm II, a na jednej z elbląskich pocztówek widzimy go wsiadającego do tramwaju, który jeździł niegdyś na placu dworcowym. Nie  był to jednak jedyny dworzec w Elblągu, ale o tym może kiedy indziej. Tymczasem nie tylko podróżnych zapraszamy do obejrzenia kilku współczesnych i archiwalnych fotografii dworca głównego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Dubb
ponad rok temu 1
O, to zdjęcie główne wyszło fajnie.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.