› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Czterdzieści lat minęło... na Targowisku Miejskim

› prezentacje ponad rok temu    1.02.2013
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 11 / 91%
A A A
Czterdzieści lat minęło... na Targowisku Miejskim fot. Konrad Kosacz / Czesław Misuk

Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:

"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."

"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"

Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"

Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"

"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.


To fragment dobrze znanego, nie tylko dzieciom, wiersza Jana Brzechwy. Wydany został w 1938 roku w tomiku Tańcowała igła z nitką i zapewne dotyczył jakiegoś warszawskiego rynku. Jednak warzywa mamy też na naszym lokalnym, elbląskim targowisku. Przybywają tutaj w każdy „dzień targowy” i zapewne toczą nie mniej zacięte dysputy. O czym rozmawiają? Być może o tym, że kiedyś było lepiej, że dziś czasy już nie te, że koleżanki z hipermarketów może i tanie, ale zupełnie bez fasonu!


Oczywiście „rynek” to nie tylko warzywa. W każdy wtorek, piątek i sobotę targowisko miejskie przy ul. Płk. Dąbka/Robotniczej staje się miejscem ożywionej wymiany towarowo-pieniężnej. Możemy tu kupić artykuły spożywcze od A do Z, odzież wszelkiej maści i kalibru, artykuły gospodarstwa domowego, a także starocie. Do wyboru, do koloru. Przez lata rynek zaopatrywał pokolenia elblążan w... niemal wszystko, co potrzebne do codziennego użytku. Tak jak w każdym mieście, również u nas, miejsce takie jak targowiska jest pewnym symbolem. Symbolem tradycji i niezawodności? Dawniej, gdy asortyment sklepów był uboższy, rynek stawał się źródłem zaopatrzenia w podstawowe produkty. Dziś natomiast, pomimo uginających się półek w marketach, wybieramy się tam w poszukiwaniu zdrowszej i smaczniejszej żywności. Po przybyciu zaś często kierujemy swe kroki do zaufanych, stałych sprzedawców. Chodzimy jednak rzadziej. Tak mówią sprzedawcy, tak wynika z obserwacji. Pamiętam, że jeszcze dwadzieścia lat temu istną niemożliwością było wtłoczenie się do autobusu jadącego w kierunku rynku. Podróż „tam”, choć uciążliwa, była jednak niczym w porównaniu z „powrotem”. Bo jak wracać na piechotę z tuzinem toreb wypełnionych zakupami i żywym indykiem pod pachą? Dziś zrobiliśmy się wygodni i zadowalamy się tym, co a) bliskie, b) ciepłe, c) dostępne 7 dni w tygodniu.

Na zdjęciach w naszej galerii widzimy rozpoznawalny plac rynkowy, z drewnianymi stolikami i kilkoma pawilonami, a w tle dopiero co wybudowane bloki należące do ulic: Płk. Dąbka i Robotniczej. Przez ok. czterdzieści lat od wykonania tych fotografii sporo się zmieniło, lecz wiele pozostało bez zmian. Przybyło pawilonów, ubyło asfaltu, a ponad dekadę temu przeniesiono tu nie mniej popularny (z sentymentem wspominany) „ruski rynek”. Dokładnie od 2001 roku bazar z ul. Karowej mieści się w pawilonach z blachy falistej dostawionych od strony północnej. Kiedy jednak wejdziemy na rynek, mamy wrażenie, że nie zmieniło się absolutnie nic. Niezbyt estetyczne sklepiki, zaniedbane stoły, dziurawa jezdnia i chodniki – mówiąc krótko obraz nędzy i rozpaczy. Słyszeliśmy już o planach odnowy targowiska, budowy parkingu i zadaszenia, ich realizacja jednak wciąż jest kwestią przyszłości. „A to feler – westchnął seler”.

Na koniec ciekawostka historyczna. Na wzniesieniu wzdłuż odcinka alei Piłsudskiego, pomiędzy ulicami Płk. Dąbka i Robotniczą, w XIX wieku mieścił się cmentarz zwany „Cmentarzem Ubogich” lub „Północnym”. Choć nie zachowało się żadne jego zdjęcia, wiadomo, że był zadbaną i ściśle rozplanowana nekropolią. Dziś upamiętnia go jedynie tabliczka. W 1974 przez teren ten poprowadzono część alei Piłsudskiego i przedłużenie ul. Brzeskiej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.