› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Czterdzieści lat minęło... na ul. Związku Jaszczurczego

› prezentacje ponad rok temu    17.12.2012
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 9 / 100%
A A A
Czterdzieści lat minęło... na ul. Związku Jaszczurczego fot. Konrad Kosacz/Czesław Misiuk

Ulica Związku Jaszczurczego łącząca Groblę Św. Jerzego z aleją Grunwaldzką zazwyczaj kojarzy się z budynkiem hotelowca, szpitalem i starą zabudową z początków XX wieku. W ciągu ostatnich dwóch dekad ulica ta przeszła spore zmiany. Pojawiły się nowe budynki, odnowiono mostek na Kumieli, a jedna z kamienic doczekała się retrowersji.

Przed II wojną światowej ulica nazywała się Grosse Zahlerstrasse (ul. Duża Zahlera). Wywodziła się od nazwiska Mikołaja Zahlera, który w XVII wieku ufundował drogę wiodącą do jego ogrodów. Została ona wybudowana wzdłuż dawnych murów miejskich, biegnących wzdłuż Kumieli. Położenie opodal rzeki od zawsze dawało (i daje) się we znaki mieszkańcom tej okolicy Elbląga. Niepozorna Kumiela, choć niewielka, słusznie nosi przydomek „Dzikuski”. Dawniej nazywano ją „Trzmiel” (Hummel), ponieważ szczególnie w okresie wiosennych roztopów jej nurt staje się dziki i natarczywy, wychodząc z brzegów, niszcząc tamy, mostki i powodując powodzie.

Jedna z takich powodzi utrwalona została na zdjęciu z lat 70 (galeria). Widzimy tam odcinek ulicy Związku Jaszczurczego w okolicy skrzyżowania z ulicami: Wyspiańskiego i Bałuckiego. Woda zalegała w miejscu, gdzie uliczka schodzi w dół, a obecnie wznoszą się budynki mieszkalno-usługowe. Co ciekawe zachowała się fotografia przedstawiająca powódź z 1924 roku, uchwyconą dokładnie 25.08. niemal z tego samego miejsca (zdj. po prawej). Dodatkowo możemy tu zobaczyć kilka budynków, które nie przetrwały do naszych czasów, ani nawet do lat 70. Na rogu ul. Bałuckiego (daw. Karlstrasse) istniał niegdyś sklep mięsny Hermanna Haupta, u wlotu na ul. Wyspiańskiego (Talstrasse), w zachowanej kamienicy mieścił się natomiast sklep należący do pana Kothz.

Spośród zachowanej architektury dawnej Grosse Zahlerstrasse, na szczególną uwagę zasługuje kamienica nr 14, której fragment widnieje na pierwszym planie, po prawej stronie. Była to jedna z elbląskich kamienic czynszowych, wzniesiona z początkiem XX wieku, w stylu eklektycznym. Jej elewacja pokryta została zdobieniami z motywami neogotyckimi, orientalnymi i secesyjnymi, w tym pseudoryzalitami, łukami czy pseudowykuszami. Jeszcze w latach 60. na tyłach budynku znajdowały się drewniane, oszklone werandy, lecz zostały rozebrane. Przez lata nieremontowany budynek popadał w ruinę. Na pewno pamiętamy jeszcze jego wygląd sprzed kilku lat. Być może dodawało mu to szczypty romantyzmu, jednak taki stan nie pozwalał na bezpieczne użytkowanie kamienicy. W 2005 roku firma Mytych odkupiła budynek od Miasta i dokonała jego retrowersji pod nadzorem konserwatora budynków. Gruntowny remont i modernizacja wnętrz uczyniła zeń jedną z architektonicznych perełek Elbląga, silnie kontrastującą z mierną atrakcyjnością przeciwległego hotelowca.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.