› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wuplDlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a... ~ elblażanka

Czterdzieści lat minęło... na ulicy Grunwaldzkiej

› prezentacje ponad rok temu    23.02.2013
Konrad Kosacz
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

W naszych podróżach w czasie, w kolejnym odcinku, przenosimy się o kilkadziesiąt lat i kilka miesięcy wstecz, na ulicę Grunwaldzką. Kilka miesięcy, bo na zdjęciach archiwalnych oglądamy m.in. uroczystość obchodów 1 Maja.

Dla młodych czytelników przypomnę, że pochody pierwszomajowe były to manifestacje organizowane co roku w dniu 1 Maja dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej.
 
Na pierwszym zdjęciu widzimy po lewej trybunę honorową. Na trybunie stoją przywódcy i ważniejsi przedstawiciele partii komunistycznej, a przed nimi defilują z transparentami przedstawiciele zakładów pracy. Ciekawostką jest, że w miejscu owej trybuny z delegatami partii, dziś stoi symbol świata zachodniego – czyli McDonald's. Po nałożeniu na siebie fotografii zauważyłem, że w miejscu gdzie wisiał portret Lenina, na fotografiach współczesnych, znajdują się flagi reklamowe restauracji.
 
Zdjęcia 6-9 to zdjęcia z budowy wieżowców przy ulicy Grunwaldzkiej 1-3-5. Pierwszy z bloków posiada już wszystkie kondygnacje, w drugim na ukończeniu jest dziewiąta kondygnacja, zaś w trzecim jest dopiero 7 pięter. 
 
Moją uwagę zwróciło to, co dzieje się na pierwszym planie. Na zdjęciu nr 6 widzimy autobus marki SAN, jest to najpewniej model H-100 produkowany w latach 1967-1974.
 
Na zdjęciu nr 8 widzimy budynek mieszkalno-handlowy. Do dziś zachował się tylko jeden z nich. Na budynku widzimy reklamę -  ŻYRANDOLE. O ile dobrze pamiętam sklep elektryczny z lampami zachował się tam aż do rozbiórki budynku w czerwcu 2010 roku. Do dziś nie zachował się także ciąg budynków handlowych, który biegł aż do ulicy Piaskowej. 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lobo51
ponad rok temu ocena: 100%  2
Błąd w zapisie ul. Piaskowa jest przy ul. Zagonowej, chodziło chyba o 1-go Maja i Pl. Czerwony przed Urzędem Miejskim.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zibi
ponad rok temu ocena: 100%  1
super są te połączenia starych i nowych zdjęć, na niektórych widać, że czas stoi w miejscu - nowe chodniki nic nie zmieniły. Niektóre drzewka urosły, innych nie ma - 40 lat ale różnic wielu nie ma. Banerów na mieście jest więcej :)
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.