› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludzie jesteście nauczeni cholernego dziadostwa !!!! Każdy chce isc do domu a skoro kasjerka... ~ XxxOtto, dokładnie. Gdyby nie ludzie, którzy przyjechali tu z Pasłęka, Braniewa i innych... ~ księgowyprawie kazdy elblążanin po studiach ,a w wieku produkcyjnym jest trochę zakompleksony , że tu... ~ ottoPrzyjechałem tu z Gdyni. To nie jest miasto z topu wyścigu szczurów, ale tu jest spokojniej,... ~ JaroSławekBo codziennie rano i wieczorem przytulam się do żony, a ona nigdzie wyjeżdzać nie chce :( ... ~ WKBo po 42 latach pracy już brak sił i chęci ~ Benek... ~ Andrzej z Elbląga Nie wyjeżdżamy, bo nie mamy pieniędzy na bilety :) A tak na poważnie to najpierw trzeba trochę... ~ kacperPrzestańcie te przeterminowane badania przeklejać. Od zeszłego roku mieszkańców przybywa,a... ~ hdNic nie trzyma, a wręcz wszystko wypycha np. kolesiostwo, układy, pogarda Januszy byznesu dla... ~ ddBo tu się można...porządnie wyspać. ~ Śpiący,zmeczonygdybym nie przeczytał tekstu od początku do końca to bym się nie wypowiadał. W tekście jest... ~ jesiotr do Olimp"ale znaczna grupa mylnie umieszcza go w województwie pomorskim (12,8%)" - i to jest właśnie... ~ Do_pomorskiegoProponuję po Starym Mieście rozlokować różne figury z Piekarczykiem -w różnych strojach i... ~ fadsjeśli dobrze kojarzę, to jednym ze zdecydowanie najczęstszych wskazań osób spoza Elbląga... ~ jesiotrDo papugarni jeżdżę bardzo często do gdańska, bardzo żałuję że nie ma takiego miejsca w... ~ UveŚwietny pomysł ja rownież mam nadzieję zę w Elblagu powstanie papugarnia, to na prawde urocze... ~ MSMało zdjęć budynku Kompanii Dowodzenia (za moich czasów tak sie to nazywało zwyczajowo), poza... ~ Jesion 02-03

Czterdzieści lat minęło... na ulicy Grunwaldzkiej

› prezentacje ponad rok temu    23.02.2013
Konrad Kosacz
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

W naszych podróżach w czasie, w kolejnym odcinku, przenosimy się o kilkadziesiąt lat i kilka miesięcy wstecz, na ulicę Grunwaldzką. Kilka miesięcy, bo na zdjęciach archiwalnych oglądamy m.in. uroczystość obchodów 1 Maja.

Dla młodych czytelników przypomnę, że pochody pierwszomajowe były to manifestacje organizowane co roku w dniu 1 Maja dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej.
 
Na pierwszym zdjęciu widzimy po lewej trybunę honorową. Na trybunie stoją przywódcy i ważniejsi przedstawiciele partii komunistycznej, a przed nimi defilują z transparentami przedstawiciele zakładów pracy. Ciekawostką jest, że w miejscu owej trybuny z delegatami partii, dziś stoi symbol świata zachodniego – czyli McDonald's. Po nałożeniu na siebie fotografii zauważyłem, że w miejscu gdzie wisiał portret Lenina, na fotografiach współczesnych, znajdują się flagi reklamowe restauracji.
 
Zdjęcia 6-9 to zdjęcia z budowy wieżowców przy ulicy Grunwaldzkiej 1-3-5. Pierwszy z bloków posiada już wszystkie kondygnacje, w drugim na ukończeniu jest dziewiąta kondygnacja, zaś w trzecim jest dopiero 7 pięter. 
 
Moją uwagę zwróciło to, co dzieje się na pierwszym planie. Na zdjęciu nr 6 widzimy autobus marki SAN, jest to najpewniej model H-100 produkowany w latach 1967-1974.
 
Na zdjęciu nr 8 widzimy budynek mieszkalno-handlowy. Do dziś zachował się tylko jeden z nich. Na budynku widzimy reklamę -  ŻYRANDOLE. O ile dobrze pamiętam sklep elektryczny z lampami zachował się tam aż do rozbiórki budynku w czerwcu 2010 roku. Do dziś nie zachował się także ciąg budynków handlowych, który biegł aż do ulicy Piaskowej. 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lobo51
ponad rok temu ocena: 100%  2
Błąd w zapisie ul. Piaskowa jest przy ul. Zagonowej, chodziło chyba o 1-go Maja i Pl. Czerwony przed Urzędem Miejskim.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zibi
ponad rok temu ocena: 100%  1
super są te połączenia starych i nowych zdjęć, na niektórych widać, że czas stoi w miejscu - nowe chodniki nic nie zmieniły. Niektóre drzewka urosły, innych nie ma - 40 lat ale różnic wielu nie ma. Banerów na mieście jest więcej :)
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.