› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac18.25.1. Jeśli stojący na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, brama, bulwar, osiedle, plac,... ~ ulica, aleja, plac" [82] 18.25. Jedno- i wielowyrazowe nazwy dzielnic, ulic, placów, rynków, ogrodów, parków,... ~ ulica, aleja, placJeżeli Rada Miejska w Elblągu podejmie uchwałę, że np kwiat róża piszemy ruża to też tak... ~ ulica, aleja, placA jak poprawnie napisać aleja Odrodzenia? ~ ŚwiadekNajpierw pseudo dziennikarzy wysłać na nauke języka ojczystego, a póxniej niech pisza! ~ EuPiNo coz, to bardzo przykre ze tak jest w Elblagu. To moje miasto rodzinne, tam sie urodzilem i... ~ AlexanderTaaa...nie ustępuje...tylko dlaczego co 2 tygodnie mam zapchane kamieniem filtry? ~ frwgtjupowiem tyle że te panie są okropne. A zwłaszcza MK ~ brak słówMoże i jest ekstra w stacji uzdatniania wody, potem płynie parę km rurami wodociągowymi, które... ~ SraczkaPrzede wszystkim to na dzień dobry należy zwiększyć próg dochodowy. Bo najwięcej jest osób,... ~ ambrozyco niektórym chyba sodowa uderzyła do głowy nie tak dawno walczono z jakaś paskudnym ślimakiem... ~ ccby tylko zaistnieć...... ~ j23

Czterdzieści lat minęło... na ulicy Grunwaldzkiej

› prezentacje ponad rok temu    23.02.2013
Konrad Kosacz
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

W naszych podróżach w czasie, w kolejnym odcinku, przenosimy się o kilkadziesiąt lat i kilka miesięcy wstecz, na ulicę Grunwaldzką. Kilka miesięcy, bo na zdjęciach archiwalnych oglądamy m.in. uroczystość obchodów 1 Maja.

Dla młodych czytelników przypomnę, że pochody pierwszomajowe były to manifestacje organizowane co roku w dniu 1 Maja dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej.
 
Na pierwszym zdjęciu widzimy po lewej trybunę honorową. Na trybunie stoją przywódcy i ważniejsi przedstawiciele partii komunistycznej, a przed nimi defilują z transparentami przedstawiciele zakładów pracy. Ciekawostką jest, że w miejscu owej trybuny z delegatami partii, dziś stoi symbol świata zachodniego – czyli McDonald's. Po nałożeniu na siebie fotografii zauważyłem, że w miejscu gdzie wisiał portret Lenina, na fotografiach współczesnych, znajdują się flagi reklamowe restauracji.
 
Zdjęcia 6-9 to zdjęcia z budowy wieżowców przy ulicy Grunwaldzkiej 1-3-5. Pierwszy z bloków posiada już wszystkie kondygnacje, w drugim na ukończeniu jest dziewiąta kondygnacja, zaś w trzecim jest dopiero 7 pięter. 
 
Moją uwagę zwróciło to, co dzieje się na pierwszym planie. Na zdjęciu nr 6 widzimy autobus marki SAN, jest to najpewniej model H-100 produkowany w latach 1967-1974.
 
Na zdjęciu nr 8 widzimy budynek mieszkalno-handlowy. Do dziś zachował się tylko jeden z nich. Na budynku widzimy reklamę -  ŻYRANDOLE. O ile dobrze pamiętam sklep elektryczny z lampami zachował się tam aż do rozbiórki budynku w czerwcu 2010 roku. Do dziś nie zachował się także ciąg budynków handlowych, który biegł aż do ulicy Piaskowej. 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lobo51
ponad rok temu ocena: 100%  2
Błąd w zapisie ul. Piaskowa jest przy ul. Zagonowej, chodziło chyba o 1-go Maja i Pl. Czerwony przed Urzędem Miejskim.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zibi
ponad rok temu ocena: 100%  1
super są te połączenia starych i nowych zdjęć, na niektórych widać, że czas stoi w miejscu - nowe chodniki nic nie zmieniły. Niektóre drzewka urosły, innych nie ma - 40 lat ale różnic wielu nie ma. Banerów na mieście jest więcej :)
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.