› |
ponad rok temu
5.01.2013 Piotr Giziński komentarzy 1 ocen 21 / 100% |
A A A |
Ulica Krótka w Elblągu, bierze swój początek prostopadle od ulicy Pocztowej, następnie skręca w prawo i łączy się z ulicą 1 Maja. Do ulicy Krótkiej przylega ulica Garncarska.
Nazwę otrzymała adekwatną do swojej długości, liczy ona bowiem około: 150 m. Mimo swej nazwy, nie jest to najkrótszą ulica w Elblągu. Mianem tym można nazwać ulicę Gołębią, liczącą sobie jedynie ok. 40 m.
Przy ulicy Krótkiej mieści się oddział Ziemi Elbląskiej PTTK i Hotel Galeona w budynku z początku XX wieku, nieopodal swoją siedzibę znalazła Restauracja Słowiańska, a w pobliżu rozciąga się park Planty oraz skwer im. Sawicza.
Pierwsza wzmianka na temat ulicy Krótkiej pochodzi z 1379 r., nosiła wtedy nazwę Hundegasse, co oznacza uliczkę psią. Wkrótce została przemianowana na Jacobskirchhof Strasse od znajdującego się nieopodal cmentarza im. św. Jakuba. W XIX wieku ulica zmieniła nazwę na Jakobstrasse. Obecną nazwę nadano jej po 1945 r.
Początkowo znajdowała się tam filia kościoła św. Mikołaja, pod wezwaniem świętego Jakuba. Znajdujący się poza obrębem murów miejskich Elbląga, służyć miał jako świątynia cmentarna. W kościele nabożeństwa obchodziło bractwo kurkowe, a także bractwo krawieckie. W czasie rozbudowy systemu umocnień w Elblągu, kościół został rozebrany, a na jego miejscu ustawiono bastion Kowalski. Fortyfikacje elbląskie istniały do XVIII wieku, kiedy to za zgodą króla Pruskiego Fryderyka II rozpoczęto stopniowe zasypywanie fosy i burzenie szańców. W roku 1774 zdemontowano bastion Kowalski.
W jego miejscu w roku 1795, otwiarto nowe kasyno Ressource Humanitas (Resursa Mieszczańska). Spotykali się tam wpływowi ludzie Elbląga, rozmawiali o polityce, kulturze, urządzano bankiety i koncerty. O przyjęciu nowych członków do elitarnego grona decydował zarząd przez tajne głosowanie. W 1841 r., do przybytku należał również znajdujący się nieopodal park Planty.
Do ulicy Krótkiej przylegała ściana szanowanego hotelu „ Königlicher Hof”, po którym nic się nie ostało, na jego miejscu dziś stoi budynek mieszkalny na rogu ulicy Krótkiej i Placu Słowiańskiego.
Na ulicy Jakobstrasse znajdowała się kamienica gdzie mieszkał burmistrz Elbląga Carl Merten (1910-1934), dziś mieści się tam siedziba PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.
W czasie ostatniej wojny Elbląg został doszczętnie zniszczony, blask ulicy Krótkiej nie został już przywrócony. Pozostałości budynków zostały na nowo odbudowane w stylu socrealistycznym, i w takiej formie stoją po dziś dzień.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 50% | 1 |
oceń komentarz 2 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |