› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ERCE A dlaczego nie Jarosława przepraszam Lecha Kaczyńskiego.? ~ er ceOby Pisiory nie wyskoczyły z nazwą im. wielkiego, małego prezydenta! ~ Jaaneka może Lecha Kaczyńskiego???? jakiego stulecia przecież szkopy zajebały elbląg po I rozbiorze... ~ elblążaninBardzo dobra nazwa. Szacun dla prezydenta! ~ człowiek od pizzyNie głosowałem na Wróblewskiego, ale ten jego pomysł z nazwą wiaduktu popieram. ~ Tomek888 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazaninto jest luksus, Bema 33 klatka szok ~ mama"Nie ma domofonu więc co rusz nocuje na klatce bezdomny. Boimy się czy nie zaprószy ognia" W... ~ DonDenie gadajcie glupot mieszkania w srodku sa extra chyba ze ktos nie dba to ze troche tynku odpada to... ~ masakraco za glupoty po prostu chca zeby im blok wyrementowac mieszkalem tam wiele lat nie dawno sie... ~ aaaaaaaaasZebrać się w kupę,zrobić zebranie,ustalić reguły remontu u gitara. Prezes pomoże,tylko... ~ Skutki kupna mieszkania na własność Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodo

Czterdzieści lat minęło... w Bibliotece Elbląskiej

› prezentacje ponad rok temu    20.04.2013
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 6 / 83%
A A A

W 1979 roku Biblioteka Elbląska, wtedy jeszcze Wojewódzka Biblioteka Publiczna, zamieszkała w zabytkowym kościele Św. Ducha. Ściany gotyckiej budowli stworzyły niepowtarzalny klimat, czyniąc budynek miejscem pod wieloma względami wyjątkowym. Na zdjęciach w naszej galerii upamiętnione zostały prace nad odbudową jednego z najważniejszych elbląskich zabytków, którego historię, jak również dzieje elbląskiej biblioteki chcemy pokrótce przypomnieć.

Kościół pw. Świętego Ducha, stanowiący część zespołu szpitalnego, założony został w 1242 roku. Na początku służył jako przytułek dla chorych i bezdomnych, następnie stał się naczelnym szpitalem zakonu krzyżackiego. Pierwotnie drewniana, później murowana - była to budowla salowa, podpiwniczona, z krzyżowymi sklepieniami w piwnicach. W XVI stuleciu przejęli go ewangelicy. Następny wiek przyniósł rozbudowę o szachulcowe budynki mieszkalne, dom szafarza, dzwonnicę i remizę strażacką. W XVIII wieku pokrzyżacki szpital stał się kościołem garnizonowym wojsk polskich, na przełomie XVIII i XIX wieku służył zaś pruskiemu batalionowi piechoty. W czasie wojny francusko-pruskiej, stacjonujący w Elblągu Francuzi utworzyli tu piekarnię i magazyn mąki. W 1856 roku zaś kościół włączono do ewangelickiej parafii NMP. Podczas walk o Elbląg w 1945 roku, zabudowania kompleksu uległy doszczętnemu zniszczeniu.

Dzieje Biblioteki  Elbląskiej sięgają zaś samego początku wieku XVII. W 1601 założył ją Jan Mylius – rektor Gimnazjum Elbląskiego, na potrzeby prowadzonej przez siebie szkoły. Przez stulecia istnienia zgromadziła cenne rękopisy i inkunabuły. W okresie pruskiej administracji utworzono w Elblągu Bibliotekę Miejską (1821) dostępną dla ogółu mieszkańców. Pod koniec XIX wieku zmienił się adres szkoły i biblioteki. Ze Starego Miasta zostały one przeniesione na ulicę Królewiecką (budynek II Liceum Ogólnokształcącego), w roku 1915 zaś biblioteka trafiła do nieistniejącego dziś gmachu Urzędu Celnego przy obecnym Placu Wolności, u zbiegu ulic Rycerskiej i Giermków. Wkrótce utworzono filię dla młodzieży przy ul. Wapiennej.

Po wojnie większość cennych zabiorów zaginęła, wiele rękopisów i starodruków przekazano Bibliotece Narodowej, a część księgozbioru elbląskiego rozdysponowano między Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu i inne placówki. W latach 1948-1949 Miejska Biblioteka Publiczna mieściła się przy ul. Chopina, w 1950 trafiła zaś do budynku przy ul. Łączności 2. Wkrótce utworzono dziewięć fili na terenie miasta, a zasoby księgozbioru systematycznie rosły. Imię Cypriana Kamila Norwida nadano instytucji w 1970 roku, natomiast pięć lat później urosła ona do rangi Biblioteki Wojewódzkiej. W roku 1979 osiadła w końcu w siedzibie przy ul. Św. Ducha.

Na zdjęciach widzimy dziedziniec pomiędzy budynkami przy ul. Św. Ducha, Zamkowej a Podzamczem. Jak biblioteka zmieniła się na przestrzeni lat? Oprócz zmian wewnętrznych, do których należy utworzenie Czytelni Regionalnej, Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych, Biblioteki Muzycznej Gotycka.pl czy przekształcenia w Bibliotekę Elbląską po zmianie podziału administracyjnego w Polsce, zmieniło się także otoczenie budynku. Odbudowano część kamienic w ciągu ulicy Św. Ducha, u progu XXI wieku wzniesiono na zapleczu dobudówkę o konstrukcji szachulcowej a widoczna na kilku zdjęciach brama, co ciekawe, przybyła tu po odnowieniu z elbląskiego Parku Modrzewie. Stale rozwijająca się instytucja, skryta w murach średniowiecznego kościoła, łączy dziś nowoczesność z bogatą historią, czym zyskuje miano jednego z ciekawszych obiektów na elbląskiej liście zabytków i miejsc godnych uwagi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.