› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Czterdzieści lat minęło... w Bibliotece Elbląskiej

› prezentacje ponad rok temu    20.04.2013
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 7 / 86%
A A A
Czterdzieści lat minęło... w Bibliotece Elbląskiej

W 1979 roku Biblioteka Elbląska, wtedy jeszcze Wojewódzka Biblioteka Publiczna, zamieszkała w zabytkowym kościele Św. Ducha. Ściany gotyckiej budowli stworzyły niepowtarzalny klimat, czyniąc budynek miejscem pod wieloma względami wyjątkowym. Na zdjęciach w naszej galerii upamiętnione zostały prace nad odbudową jednego z najważniejszych elbląskich zabytków, którego historię, jak również dzieje elbląskiej biblioteki chcemy pokrótce przypomnieć.

Kościół pw. Świętego Ducha, stanowiący część zespołu szpitalnego, założony został w 1242 roku. Na początku służył jako przytułek dla chorych i bezdomnych, następnie stał się naczelnym szpitalem zakonu krzyżackiego. Pierwotnie drewniana, później murowana - była to budowla salowa, podpiwniczona, z krzyżowymi sklepieniami w piwnicach. W XVI stuleciu przejęli go ewangelicy. Następny wiek przyniósł rozbudowę o szachulcowe budynki mieszkalne, dom szafarza, dzwonnicę i remizę strażacką. W XVIII wieku pokrzyżacki szpital stał się kościołem garnizonowym wojsk polskich, na przełomie XVIII i XIX wieku służył zaś pruskiemu batalionowi piechoty. W czasie wojny francusko-pruskiej, stacjonujący w Elblągu Francuzi utworzyli tu piekarnię i magazyn mąki. W 1856 roku zaś kościół włączono do ewangelickiej parafii NMP. Podczas walk o Elbląg w 1945 roku, zabudowania kompleksu uległy doszczętnemu zniszczeniu.

Dzieje Biblioteki  Elbląskiej sięgają zaś samego początku wieku XVII. W 1601 założył ją Jan Mylius – rektor Gimnazjum Elbląskiego, na potrzeby prowadzonej przez siebie szkoły. Przez stulecia istnienia zgromadziła cenne rękopisy i inkunabuły. W okresie pruskiej administracji utworzono w Elblągu Bibliotekę Miejską (1821) dostępną dla ogółu mieszkańców. Pod koniec XIX wieku zmienił się adres szkoły i biblioteki. Ze Starego Miasta zostały one przeniesione na ulicę Królewiecką (budynek II Liceum Ogólnokształcącego), w roku 1915 zaś biblioteka trafiła do nieistniejącego dziś gmachu Urzędu Celnego przy obecnym Placu Wolności, u zbiegu ulic Rycerskiej i Giermków. Wkrótce utworzono filię dla młodzieży przy ul. Wapiennej.

Po wojnie większość cennych zabiorów zaginęła, wiele rękopisów i starodruków przekazano Bibliotece Narodowej, a część księgozbioru elbląskiego rozdysponowano między Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu i inne placówki. W latach 1948-1949 Miejska Biblioteka Publiczna mieściła się przy ul. Chopina, w 1950 trafiła zaś do budynku przy ul. Łączności 2. Wkrótce utworzono dziewięć fili na terenie miasta, a zasoby księgozbioru systematycznie rosły. Imię Cypriana Kamila Norwida nadano instytucji w 1970 roku, natomiast pięć lat później urosła ona do rangi Biblioteki Wojewódzkiej. W roku 1979 osiadła w końcu w siedzibie przy ul. Św. Ducha.

Na zdjęciach widzimy dziedziniec pomiędzy budynkami przy ul. Św. Ducha, Zamkowej a Podzamczem. Jak biblioteka zmieniła się na przestrzeni lat? Oprócz zmian wewnętrznych, do których należy utworzenie Czytelni Regionalnej, Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych, Biblioteki Muzycznej Gotycka.pl czy przekształcenia w Bibliotekę Elbląską po zmianie podziału administracyjnego w Polsce, zmieniło się także otoczenie budynku. Odbudowano część kamienic w ciągu ulicy Św. Ducha, u progu XXI wieku wzniesiono na zapleczu dobudówkę o konstrukcji szachulcowej a widoczna na kilku zdjęciach brama, co ciekawe, przybyła tu po odnowieniu z elbląskiego Parku Modrzewie. Stale rozwijająca się instytucja, skryta w murach średniowiecznego kościoła, łączy dziś nowoczesność z bogatą historią, czym zyskuje miano jednego z ciekawszych obiektów na elbląskiej liście zabytków i miejsc godnych uwagi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.