› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Czterdzieści lat minęło... w elbląskiej "Politechnice"

› prezentacje ponad rok temu    29.12.2012
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 8 / 100%
A A A
Czterdzieści lat minęło... w elbląskiej  fot. Konrad Kosacz / Czesław Misuk

Szkolnictwo wyższe w Elblągu zapoczątkowano w roku 1954 utworzeniem Punktu Konsultacyjnego Studium Zaocznego Politechniki Gdańskiej, a wkrótce także stacjonarnej grupy Studium Wieczorowego przy Wydziale Mechaniczno-Technologicznym. Jednostki te powstały dzięki staraniom dyrekcji elbląskiego „Zamechu”. Był to pierwszy etap działalności Politechniki Gdańskiej w naszym mieście, który zakończył się w roku 1961.

W wyniku działalności uczelni wykształcono kilkudziesięciu magistrów i inżynierów, jednak w roku 1961 zlikwidowano placówkę, a w jej miejsce działalność podjęła Wyższa Szkoła Inżynierska w Warszawie. Ta z kolei została w 1966 przejęta przez Politechnikę Warszawską, która trzy lata później zakończyła działalność w Elblągu. Wówczas patronujący szkolnictwu „Zamech” ponownie nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską. Właśnie wtedy utworzono Zamiejscowe Studium Wieczorowe Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej w Elblągu, a pierwszy rok akademicki zainaugurowano 4 października 1969 roku.

Zajęcia początkowo odbywały się w zamechowskim ośrodku szkolenia i w klasach Szkoły Przyzakładowej, jednak w związku z szybko zwiększającą się liczbą studentów, uczelnia potrzebowała nowego „domu”. 2 listopada 1973 roku wmurowano akt erekcyjny pod budowę siedziby szkoły przy ulicy Grunwaldzkiej 137. Dwa lata później pierwsi studenci rozpoczęli tu studia dzienne. Każde rozpoczęcie roku akademickiego uświetniały występy elbląskiego Męskiego Chóru „Echo”. Na zdjęciu w galerii uchwycono prace budowlane nad obiektem, w którym filia Politechniki Gdańskiej osiadła na prawie trzydzieści lat.

Jak wyglądały jej dalsze losy i co się dzieje obecnie? Od roku 1974 istniały tu już dwa wydziały: Budowy Maszyn i Mechaniczno-Technologiczny, które w 1992 roku połączono w jeden Oddział Wydziału Mechanicznego. Trzy lata później pojawił się Wydział Elektryczny. W latach 1963-1985 istniał w Elblągu również Punkt Konsultacyjny Uniwersytetu Gdańskiego kształcący studentów w dziedzinie ekonomii i administracji. Do 1990 roku funkcjonowało również Studium Nauczycielskie, które w kolejnym roku przekształcono w Kolegium Nauczycielskie i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Istotne zmiany przyniósł rok 1998 gdy z jednostek tych oraz Oddziału Politechniki Gdańskiej utworzono jedną uczelnię – Państwową Wyższa Szkołę Zawodową, która obecnie kształci studentów w czterech instytutach, a w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 15-lecie.

Przez ostatnie (niemal) czterdziestolecie zmieniła się nie tylko sama szkoła, ale również jej otoczenie. W latach 1986-1998 wybudowane zostało tzw. „Osiedle Za Politechniką”, w najbliższym sąsiedztwie w 2007 roku wzniesiono także Centrum Sportowo-Biznesowe. Rozbudowana i zmodernizowana została również sama uczelnia. 23 lutego do użytku oddane zostało jej nowe skrzydło, w którym powstały laboratoria, aula, audytoria i sale wykładowe.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.