› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
spierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janekZarządem budynków komunalnych , to w jaki sposób dbają o budynki oraz jaki mają burdel w... likwidują agencje a bankomatów jak na lekarstwo ~ janPrzecież dyrektorzy PKO zarabiają za mało milionów więc trzeba szukać oszczędności... ~ ermeble w pomieszczeniu to ważna rzecz, ale najważniejsze to ze sobą wszystko zgrać i zadbać... ~ Malina1122Na Mickiewicza tez zlikwidowali ~ elblążanka "Przecież od wielu lat tam była, pełno ludzi zawsze, starsi płacą różne opłaty" a z... ~ bankster

Czterdzieści lat minęło... w młynach na ul. Traugutta

› prezentacje ponad rok temu    11.12.2012
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Czterdzieści lat minęło... w młynach na ul. Traugutta fot. Czesław Misiuk

Zabytkowe młyny przy ulicy Traugutta 43 i 48 wybudowane zostały w roku 1819 w miejscu dawnego Northsackermuhle. Były to młyny wodne zasilane nurtem Kumieli, której wody płynęły wykopanym wzdłuż drogi kanałem. W dobie elektryczności, kanał zakopano, a pracę młynów zasilał prąd.

Ulica Traugutta niegdyś stanowiła jedną całość z ulicą 1 Maja, a od XIX wieku również ulicą Moniuszki. Do 1782 roku nosiła nazwę Mühlendamm czyli Grobla Młyńska, później zaś Äusserer  Mühlendamm – Zewnętrzna Grobla Młyńska w odróżnieniu od Grobli Wewnętrznej, jak nazywano ul. 1 Maja. Przez wieki imię jej nawiązywało, jak łatwo się domyślić, do położonych wzdłuż Kumieli młynów. Swego czasu było ich cztery w samym mieście i dziewięć poza jego granicami. Po wojnie Grobli Młyńskiej nadano nazwę upamiętniającą bohatera powstania styczniowego – Romualda Traugutta.

Do początku XIX stulecia na ulicy Traugutta stały dwa młyny – Wyższy (Obermuhle) bliżej centrum i Młyn na Nędznym Kącie. Ten ostatni został zamieniony na dwa wspomniane na wstępie obiekty.

Po wojnie przez jakiś czas budynki czerwonej cegły nadal pełniły swoją historyczną rolę. Młyn spod numeru 48 stanowi dziś własność prywatną. W drugim obecnie funkcjonuje otworzona niedawno restauracja „Stara Karczma”. Na przełomie XX i XXI wieku mieścił się tu sklep i hurtownia artykułów papierniczych.

Na starej fotografii widzimy, że przy młynie spod 43 istniał dawniej dobudówka, pełniąca zapewne rolę domu młynarza.Spacerując w kierunku Parku Dolinka niejednokrotnie widzieliśmy ślady jego fundamentów.

Wartki nurt niepozornej „Dzikuski” nie napędza już kół młyńskich, lecz odrestaurowany młyn z pięknie zaaranżowanymi wnętrzami jest dziś wspaniałą ozdobą nie tylko okolicy, lecz całego miasta.

Na zdjęciu sprzed czterdziestu lat uchwycono nie tylko stare młyny, lecz również fragment Parku Dolinka, starej zabudowy ul. Traugutta i nowych bloków przy ul. Władysława IV. Podczas prowadzonych od dłuższego czasu prac, na rzece Kumieli postawiono nowy, urokliwy mostek, który obecnie dość znacząco kontrastuje ze starym mostkiem po lewej. Wszystko sie zmienia, dlatego warto dokumentować wygląd miasta na każdym jego etapie. Fotografie będą cenną pamiątką tego, co w niedalekiej przyszłości może należeć już do historii.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.