› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Czterdzieści lat minęło... w "Restauracji Myśliwskiej"

› prezentacje ponad rok temu    17.11.2012
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Czterdzieści lat minęło... w  fot. Czesław Misiuk/Konrad Kosacz

Wędrując szlakami elbląskiej Bażantarni niejednokrotnie przechodzimy obok Restauracji Myśliwskiej. Usytuowana na skraju parku, tuż obok muszli koncertowej, od lat wita strudzonych wędrowców, dla pokrzepienia oferując jadło i trunki.

Historia restauracji sięga już 200 lat. Trudno uwierzyć, że rok temu obchodziła ona dwuwiecze swego istnienia. Budynek w którym się mieści, od początku pełnił funkcję lokalu gastronomicznego. W 1811 roku, w dobie romantyzmu, wybudował go radca handlowy i były konsul królewski August Abbeg – ten sam, którego pałac jest dziś siedzibą Nadleśnictwa Elbląg. Restauracja otrzymała nazwę „Vogelsang”, co znaczy „ptasi śpiew”, wziętą od nazwy parku leśnego, który ją otaczał (dzisiejsza Bażantarnia). Miejsce to, jak i przystosowane do turystyki tereny parku, stały się wówczas niezwykle popularne wśród elblążan, chętnie spędzających czas na łonie natury. Co ciekawe, przed 1945 rokiem mieszkańców Elbląga niemal do samego progu lokalu dowoziły tramwaje, mające w tym miejscu swoją pętlę jeszcze w latach 50.

Nie była to jedyna restauracja w „Bażantarni”. U podnóża Góry Chrobrego (dawniej Thumberg) na początku XIX wieku stała gospoda „Unter Thumberg”. Po pożarze, na przełomie 1836/1837 roku, właściciel wybudował nowy zajazd „Thumberg na szczycie wzgórza. Dziś zachowały się po nim ledwie ślady fundamentów. Popularnym lokalem był również restauracja „Dambitzen” na obrzeżach parku (po wojnie zamieszkiwany, a z czasem całkowicie zrujnowany), oraz leśniczówka „Plebanka” - dziś Leśnictwo Dębica.

W czasach powojennych były „Gasthaus Vogelsang” pozostał jedynym zachowanym lokalem gastronomicznym w „Bażantarni”. Niezwykle popularny stał się w latach 70 i 80. Elblążanie spędzający czas w parku, chętnie kierowali swe kroki ku stylowej restauracji. Obiekt posiada kilka sal, tarasy, werandę i ogródek letni. W kwietniu 2011 roku został reaktywowany i ponownie zaprasza w swoje progi turystów i spacerowiczów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.