› |
ponad rok temu
24.06.2021 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
System prowadzenia budowy jest czynnikiem, który w istotny sposób oddziałuje na finalne koszty inwestycji. Budując dom sposobem gospodarczym, można sporo zaoszczędzić, jednak wymaga to dużego zaangażowania ze strony Inwestora. By podjąć właściwą decyzję w tej kwestii, warto na etapie przygotowań i planowania przedsięwzięcia, właściwie ocenić swoje możliwości i umiejętności. Sprawdźmy zatem, co należy wiedzieć o gospodarczym sposobie budowy domu.
Budowę domu można zlecić firmie budowlanej, która przejmie nadzór nad poszczególnymi pracami, dostarczy materiały, zapewni sprzęt oraz zatrudni ekipy wykonawcze. Jednak taka forma realizacji przekłada się na większy koszt całej inwestycji. Dlatego Inwestorzy poszukujący oszczędności, często decydują się na budowę domu w systemie gospodarczym, sami planują i organizują jej przebieg. Taka forma realizacji wymaga od nich osobistego zaangażowania, poświęcenia czasu, rozeznania rynku materiałów budowlanych, czy zdobycia niezbędnej fachowej wiedzy. Inwestorzy muszą większość prac na budowie wykonywać we własnym zakresie, korzystając z pomocy przyjaciół i krewnych. Do bardziej skomplikowanych prac, które wymagają kwalifikacji i doświadczenia, dobrze jest zatrudnić fachowców, co pozwoli uniknąć błędów, które mogłyby skutkować koniecznością poprawek, a co za tym idzie dodatkowymi kosztami. Warto też zatrudnić doświadczonego kierownika budowy, który będzie nadzorował prace budowlane oraz na bieżąco „fachowym okiem” kontrolował poprawność ich wykonania.
Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym, można znacząco obniżyć koszty inwestycji, poprzez minimalizację kosztów robocizny. Oszczędności można wygenerować, pomijając pośredników i poszukując na własną rękę korzystnych ofert na materiały budowlane. Zawsze jednak należy mieć na uwadze, by zamawiane materiały miały właściwe atesty i odpowiednie parametry, nie gorsze niż te, które wskazano w projekcie domu. Proces budowy w systemie gospodarczym ułatwia kosztorys budowlany. Wybierając projekty domów z kolekcji ARCHON+, każdy Inwestor może do nich zamówić kosztorys, dostępny w formie intuicyjnego w obsłudze programu. Inwestor ma możliwość modyfikacji podanych w nim stawek, tak by łatwo dostosować je do cen, obowiązujących w danym regionie. Wszystkie zmiany przeliczają się na bieżąco, co pozwala na pełną kontrolę wydatków na każdym etapie budowy. Kosztorys zawiera także przedmiar robót budowlanych, czyli wykaz prac, koniecznych do wykonania na danym etapie budowy oraz pełne zestawienia potrzebnych materiałów, sprzętu i robocizny, co niewątpliwie ułatwi organizację i budowę domu, a przy systemie gospodarczym okaże się wręcz bezcenne. Kosztorys pozwala na bieżąco monitorować ilość zużycia poszczególnych materiałów, dzięki czemu wiemy, kiedy należy uzupełnić ewentualne braki, by nie dopuścić do przestoju prac.
Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym, Inwestor bierze na siebie ciężar organizacji i prowadzenia inwestycji, jednak wysiłek ten się opłaca i przekłada na wymierne zyski. A oszczędności mogą być znaczące. Chcąc porównać aktualne koszty budowy domu i różnice wynikające z gospodarczego lub zleconego sposobu realizacji inwestycji, warto przeanalizować zestawiania, prezentowane przy każdym projekcie domu ARCHON+. W zakładce kosztorys dostępne są wyliczenia, bazujące na kosztorysach szczegółowych, opracowanych na podstawie aktualnych na dany kwartał stawek krajowych Sekocenbudu, dzięki czemu zawierają rzeczywiste wyceny. Porównując kosztorysy poszczególnych projektów, dowiemy się, ile dokładnie możemy zyskać, a ponieważ są to znaczące oszczędności, wielu Inwestorów decyduje się właśnie na gospodarczy system budowy domu.
Planujących budowę domu Inwestorów i poszukujących wymarzonego projektu domu z kosztorysem zapraszamy na www.archon.pl
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |