› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Dalej glosujcie na PO i ich zwolenników. Okradali i zniszczyli te miasto. ~ Basen Wróćco Wróblewski i swłocz z Po na to!!!! ~ ciekawyMasakra. ~ asdPosesja? Hahahaha rozwieszone na sznurkach gacie ciagle imprezy ztylu posesji haha ~ Tytyty" Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja Niepodległości?... ~ aleja, ulica, placWściekłość mnie ogarnia jak widzę, że inne miasta potrafią znaleźć środki i inwestora na... ~ pływakPrzykre to jak władze miasta olewaja mieszkańców a razie kąpiemy się we własnym pocie za... ~ tatus505w tym artykule znajdziecie info o grabarzach naszego basenu. Prezydentem był wtedy Nowaczyk.... ~ Czak Noristo może beczki z wodą każdy bedzie wchodził do niej za opłatą i się chłodził ustawić... ~ tatus505to najgłupszy pomysł plaża nad rzeką jaki może być rzeka ma 2 przy brzegu i pływają łodzie... ~ tatus505nie wydawajcie pieniędzy na pierdoły zróbcie basen na Spacerowej ~ wkurzonyJak to jest, że wbrew temu, jak nam wmawiają od 1999 r., że w tym zapyziałym województwie nam... ~ Do_pomorskiegoTo Symbol - POMNIK rządów PO tak robili z całą Polską ! ~ ErykPrzetrwał wojnę a został zlikwidowany za tzw. wolnej Polski. Wolnej? Chyba od rozsądku. ~ emigrantWładza wszystko zniszczy. Tu mamy jeden z nielicznych przykładów. ~ Bartoszz I co zrobić? Kierownik wpłacił dwa klocki na kampanię i co mu zrobią? ~ smutne miasto Proszę sobie obejrzeć harmonogram zajęć na krytej pływalni przy ul. Robotniczej ~ PatWszystko zależy od godziny, ale jak są szkoły to jest po pływaniu. ~ motyl

Czy klinkier jest drogi? Jakie czynniki wpływają na cenę cegły klinkierowej?

› bieżące 10 miesięcy temu    14.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy klinkier jest drogi? Jakie czynniki wpływają na cenę cegły klinkierowej?

Na rynku pokutuje opinia, że cena cegły klinkierowej jest zbyt wysoka względem pozostałych popularnych materiałów budowlanych. Czy rzeczywiście tak jest? W jaki sposób powstają i czym się charakteryzują cegły klinkierowe? Co warunkuje finalną cenę klinkieru?

Proces produkcji oraz cechy i parametry cegieł klinkierowych

Klinkier produkowany jest z wysokiej jakości, oczyszczonej gliny poddawanej spiekaniu w temperaturze 1100 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura spalania powoduje, że klinkier jest niepalny, mrozoodporny, niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, dzięki procesowi spiekania stają się odporne również na rozwój pleśni i grzybów, oddziaływanie wilgoci oraz na niskie temperatury. Nasiąkliwość klinkieru oscyluje w granicach 6%, co czyni go jednym z najmniej chłonnych materiałów budowlanych na rynku. Klinkier wytrzymuje średnio 100 cykli zamrażania i rozmrażania. Dzięki takim właściwościom materiał ten zachowuje swoje pierwotne parametry, kolor i wygląd przez lata.

Ze względu na tak doskonałe parametry – zwłaszcza przez wzgląd na mrozoodporność i wysoką trwałość mechaniczną – cegły klinkierowe stosowane są głównie w formie elewacji ścian trójwarstwowych. Naturalnie mogą służyć do murowania wszystkich warstw w ścianach wielowarstwowych, a także doskonale sprawdzają się do wykonywania podmurówek, budowy ogrodzeń i wznoszenia małej architektury ogrodowej. Zatem czy cena cegły klinkierowej jest przesadzona względem jej właściwości oraz użyteczności?

Cegły klinkierowe odznaczają się także wysoką wytrzymałością na ściskanie, która wynosi 25 – 50 N/mm2. Tak duża wytrzymałość sprawia, że cegły klinkierowe mogą posłużyć do wznoszenia wielopiętrowych budynków mieszkalnych, przemysłowych, czy rolniczych.

Czym warunkowana jest cena cegły klinkierowej?

Podstawowym czynnikiem, od którego zależy cena cegły klinkierowej, jest ilość surowca niezbędnego do produkcji cegły, a także czas potrzebny do jej wypału. Dlatego też na najtańszymi na rynku są cegły drążone, które wymagają do produkcji znacznie mniejszej ilości surowca niż cegły pełne. Z tego też względu czas wypalania cegieł drążonych jest krótszy.

Cena cegły klinkierowej Lode dyktowana jest także jej kolorem. Najtańsze są cegły czerwone wykonywane z naturalnej gliny bez dodatków barwników. Najdrożej kupimy cegły, których kolor wymaga zastosowania rzadkiego, trudno dostępnego lub drogiego barwnika.

Istotny wpływ na finalną cenę produktu ma również faktura oraz wykończenie powłoki cegły klinkierowej. Na rynku spotkać można zarówno cegły z gładką fakturą, jak i takie, które są sztucznie postarzane lub z powłoką wykończoną różnorodnymi gradientami wymagającymi mechanicznej ingerencji podczas procesu produkcji cegły.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że najdroższymi na rynku są cegły klinkierowe formowane ręcznie. Produkt tego typu wymaga bowiem o wiele większych nakładów pracy, zasobów ludzkich i czasu podczas produkcji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.