› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludziom sie w dupach po przewracalo.. a te restrykcyjne wymogi to pewnie unijne.. Robic z dzieci... ~ DuffTA RAKIETA TO BARDZIEJ BEZPIECZNA NIŻ TE CO SĄ ZROBIONE Z LINEK KTÓRE SĄ NA PLACACH ZABAW ... ~ hANIAZa moich czasów dzieciństwa, skakało się z drzew i z garaży i nikt nigdy sobie krzywdy nie... ~ gjvJakie normy musi spełnić by została dopuszczona do zabawy,idąc tym tokiem myślenia gra w klasy... ~ dziadekGdy uczyłem się w ZSZ nr1 na Blacharskiej, od tyłu działała spółdzielnia której nazwy nie... ~ zxJak by nie patrzeć zostaje tylko internet. ~ janCiekawe wywody gdy tymczasem Trójmiasto coraz więcej domów i mieszkań kupuje w Elblągu bo... ~ PickTu nie chodzi o marudznie, Elbląg się wyludnia z braku perspektyw dla młodych. Z tym prezydentem... ~ Goscdo @Eh szkoda i @marcco - zazdrościcie, czy po prostu trolling? I nie, nie jestem jednym z tych,... ~ AmbrożySzkoda, że jednak budują... Brzydactwo taki i nijak tam nie pasuje takie wielki "cóś" ,... ~ Eh, szkoda...HA HA HA właśnie szykuje się mega odpływ młodych z miasta i na lokalnym ryku nieruchomości... ~ marcco"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba Wanga

Czy klinkier jest drogi? Jakie czynniki wpływają na cenę cegły klinkierowej?

› bieżące 3 miesiące temu    14.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy klinkier jest drogi? Jakie czynniki wpływają na cenę cegły klinkierowej?

Na rynku pokutuje opinia, że cena cegły klinkierowej jest zbyt wysoka względem pozostałych popularnych materiałów budowlanych. Czy rzeczywiście tak jest? W jaki sposób powstają i czym się charakteryzują cegły klinkierowe? Co warunkuje finalną cenę klinkieru?

Proces produkcji oraz cechy i parametry cegieł klinkierowych

Klinkier produkowany jest z wysokiej jakości, oczyszczonej gliny poddawanej spiekaniu w temperaturze 1100 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura spalania powoduje, że klinkier jest niepalny, mrozoodporny, niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, dzięki procesowi spiekania stają się odporne również na rozwój pleśni i grzybów, oddziaływanie wilgoci oraz na niskie temperatury. Nasiąkliwość klinkieru oscyluje w granicach 6%, co czyni go jednym z najmniej chłonnych materiałów budowlanych na rynku. Klinkier wytrzymuje średnio 100 cykli zamrażania i rozmrażania. Dzięki takim właściwościom materiał ten zachowuje swoje pierwotne parametry, kolor i wygląd przez lata.

Ze względu na tak doskonałe parametry – zwłaszcza przez wzgląd na mrozoodporność i wysoką trwałość mechaniczną – cegły klinkierowe stosowane są głównie w formie elewacji ścian trójwarstwowych. Naturalnie mogą służyć do murowania wszystkich warstw w ścianach wielowarstwowych, a także doskonale sprawdzają się do wykonywania podmurówek, budowy ogrodzeń i wznoszenia małej architektury ogrodowej. Zatem czy cena cegły klinkierowej jest przesadzona względem jej właściwości oraz użyteczności?

Cegły klinkierowe odznaczają się także wysoką wytrzymałością na ściskanie, która wynosi 25 – 50 N/mm2. Tak duża wytrzymałość sprawia, że cegły klinkierowe mogą posłużyć do wznoszenia wielopiętrowych budynków mieszkalnych, przemysłowych, czy rolniczych.

Czym warunkowana jest cena cegły klinkierowej?

Podstawowym czynnikiem, od którego zależy cena cegły klinkierowej, jest ilość surowca niezbędnego do produkcji cegły, a także czas potrzebny do jej wypału. Dlatego też na najtańszymi na rynku są cegły drążone, które wymagają do produkcji znacznie mniejszej ilości surowca niż cegły pełne. Z tego też względu czas wypalania cegieł drążonych jest krótszy.

Cena cegły klinkierowej Lode dyktowana jest także jej kolorem. Najtańsze są cegły czerwone wykonywane z naturalnej gliny bez dodatków barwników. Najdrożej kupimy cegły, których kolor wymaga zastosowania rzadkiego, trudno dostępnego lub drogiego barwnika.

Istotny wpływ na finalną cenę produktu ma również faktura oraz wykończenie powłoki cegły klinkierowej. Na rynku spotkać można zarówno cegły z gładką fakturą, jak i takie, które są sztucznie postarzane lub z powłoką wykończoną różnorodnymi gradientami wymagającymi mechanicznej ingerencji podczas procesu produkcji cegły.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że najdroższymi na rynku są cegły klinkierowe formowane ręcznie. Produkt tego typu wymaga bowiem o wiele większych nakładów pracy, zasobów ludzkich i czasu podczas produkcji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.