› poradnik |
ponad rok temu
10.05.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Wydawałoby się, że na działce jesteśmy w stanie zrealizować każdy projekt domu, który spełnia podstawowe wymagania, na przykład te dotyczące minimalnych odległości od sąsiedniej działki i budynków. Jednak zastosowanie mają tutaj również inne przepisy, a konkretnie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo warunki zabudowy wydane na życzenie inwestora.
Żeby móc wybudować dom, potrzebny jest nie tylko projekt domu oraz pieniądze, ale również musimy spełnić określone wymogi formalne. Nasz projekt budowlany musi być zgodny z lokalnymi warunkami urbanistycznymi, które obowiązują na danym terenie. Zapisy te znajdują się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, a wtedy, gdy gmina nie ma uchwalonego planu, w decyzji o warunkach zabudowy, które są przygotowywane na życzenie inwestora. Wobec tego wtedy, zanim zakupimy projekt domu, powinniśmy zapoznać się z tymi dokumentami, które wskażą, jaki dom w ogóle może powstać na danym terenie.
Jeśli gmina ma uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Plan ten przygotowywany jest na bazie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Aby uzyskać dostęp do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, musimy złożyć w lokalnym urzędzie gminy stosowny formularz z opłatą.
W planie znajduje się część opisowa z informacjami o treści uchwały rady gminy, a także część rysunkowa z mapą – to właśnie ona jest dla nas najważniejsza. Przeznaczenie konkretnych terenów oznaczają symbole oraz rożne kolory.
Przykładowe oznaczenia symboli:
Ponadto w części opisowej znajdziemy informacje o tym, jakie projekty domów można realizować na konkretnym ternie. Dotyczą one między innymi maksymalnej wysokości budynku, rodzaju dachu oraz maksymalnego kąta nachylenia dachu, kolorystyki elewacji zewnętrznej.
Gdy gmina nie ma uchwalonego planu
W takim przypadku konieczne będzie zwrócenie się do gminy w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Są one wydawane tym osobom, które złożą stosowny wniosek. W decyzji wydawanej indywidualnie znajdziemy podobne informacje, jak w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Podsumowując, projekt domu jednorodzinnego musi zgadzać się z zapisami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego czy też w konkretnych warunkach zabudowy. Gdy wybieramy gotowy projekt, musi być on właściwie dobrany i poddany adaptacji według powyższych wymogów, a gdy zamawiamy projekt indywidualny, przekażmy architektowi powyżej dokumenty.
Artykuł przygotowano przy współpracy ze specjalistami z https://pracownia-projekty.dom.pl/
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |