› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janekZarządem budynków komunalnych , to w jaki sposób dbają o budynki oraz jaki mają burdel w... likwidują agencje a bankomatów jak na lekarstwo ~ janPrzecież dyrektorzy PKO zarabiają za mało milionów więc trzeba szukać oszczędności... ~ ermeble w pomieszczeniu to ważna rzecz, ale najważniejsze to ze sobą wszystko zgrać i zadbać... ~ Malina1122Na Mickiewicza tez zlikwidowali ~ elblążanka

Czy ściemniacze pozwalają oszczędzać pieniądze?

› poradnik 2 miesiące temu    20.01.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy ściemniacze pozwalają oszczędzać pieniądze?

Wybór odpowiedniego typu włączników światła to jedno z ważniejszych zadań dla poprawienia funkcjonalności każdego pomieszczenia. Ponadto, choć może się wydawać, że to tylko drobny detal, dobrze dobrane włączniki budują całościowy styl aranżacji.

Można się zdecydować na rozwiązania wykonane z plastiku, szkła lub nawet betonu. Każde z nich pozwala na idealne wykończenie każdej aranżacji, sprawiając, że system oświetleniowy nie tylko działa sprawnie, ale, przy odpowiednim dopracowaniu każdego detalu, zdobi wnętrze.

Oprócz tradycyjnych rozwiązań włącznikowych, sporą popularnością cieszą się również ściemniacze. Czy są one rzeczywiście przydatne, czy i ewentualnie dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym w ogóle jest ściemniacz?

Zanim omówimy zalety i wady ściemniaczy, warto dowiedzieć się czym tak naprawdę one są. Mówiąc najprościej, jest to rodzaj transformatora, wyposażonego w możliwość regulacji, dzięki czemu łatwo zmieniać natężenie światła od całkowitego jego braku aż do 100% mocy danego produktu oświetleniowego. Na czym polega proces ściemniania lub rozjaśniania? Dochodzi do niego, gdy zachodzi zmiana napięcia wejściowego danego oświetlenia.

Warto pamiętać, że zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, należy dokładnie sprawdzić parametry techniczne produktu i domowej instalacji – jak choćby rodzaj lampy, do której możemy go zastosować, moc lub nawet opcja sterowania dodatkowo innymi urządzeniami w gospodarstwie domowym (np. wentylacją, ogrzewaniem lub roletami).

Różne rodzaje ściemniaczy

W zależności od sposobu sterowania urządzeniem, wyróżnia się kilka rodzajów ściemniaczy, które są powszechnie dostępne na rynku. Do najczęściej stosowanych należą:

 • ściemniacze radiowe,
 • ściemniacze zdalne na podczerwień,
 • ściemniacze będące centralną jednostką dla różnych funkcji.

Sterowanie radiowe pozwala na sporą dowolność w użytkowaniu. Dzięki niemu swobodnie można obsługiwać jednym nadajnikiem kilka odbiorników, a równocześnie każdy z odbiorników może być sterowany za pomocą kilku nadajników. Ponieważ fale radiowe przechodzą przez ściany, można z powodzeniem sterować oświetleniem w innej części domu, nie znajdując się w bezpośrednim sąsiedztwie włącznika.

Często spotykane są również ściemniacze na podczerwień. Są to urządzenia zdalne, które pozwalają na regulację natężenia światła za pomocą nadajnika, który może być sparowany z jednym lub większą ilością odbiorników, zlokalizowanych w różnych częściach domu.

Jeszcze innym rozwiązaniem są ściemniacze, stanowiące część systemu centralnego sterowania różnymi funkcjami. Najczęściej mamy do czynienia z głównym panelem, którym dostosowujemy natężenie oświetlenia, otwieranie bądź zamykanie rolet, działanie wentylacji itp. Jednostka centralna jest połączona ze wszystkimi odbiornikami w różnych częściach domu.

Jakie są zalety ściemniaczy w warunkach domowych?

Podstawowym argumentem przemawiającym na korzyść ściemniaczy światła jest znacząca oszczędność energii elektrycznej. Nie zawsze potrzebujemy maksymalnego natężenia światła w naszych wnętrzach. Ściemniacze, np. dostępne w sklepie Gajwer.pl, sprawiają, że możemy je zmniejszać na przykład o 20 %, znacząco obniżając zużycie energii. W przypadku niektórych urządzeń, występuje również wbudowana funkcja oszczędzania energii, która dodatkowo pomaga i ułatwia zredukowanie rachunków za prąd.

Ściemniacze pozwalają na kontrolowanie oświetlenia w całym domu. Dzięki temu możemy modyfikować natężenie światła na przykład w ciągach komunikacyjnych, dla zwiększenia bezpieczeństwa domowników i gości.
Ponadto odpowiednie dopasowanie jasności światła znacząco poprawia komfort użytkowników danej przestrzeni, na przykład podczas wieczornego oglądania telewizji lub przy nocnym wstawaniu, gdy maksymalne natężenie mogłoby spowodować oślepienie osób poruszających się po domu.

Warto też zauważyć, że dzięki ściemniaczom mamy wpływ na kreowanie atmosfery w pomieszczeniu – szybko i sprawnie zmieniając jasne miejsce pracy w klimatyczną i nastrojową strefę wypoczynku po długim i trudnym dniu.
Ściemniacze światła to oszczędne i funkcjonalne urządzenia, które znacząco poprawiają komfort użytkowania każdego pomieszczenia, przynosząc spore oszczędności dla domowego budżetu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.