› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Czy wady drewna mogą być jego zaletą?

› bieżące ponad rok temu    4.04.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Czy wady drewna mogą być jego zaletą?

Drzewa jako wytwory natury nie są idealne – podlegają różnego typu deformacjom i są narażone na wystąpienie wielu potencjalnych defektów praktycznie od chwili, w której wykiełkują.

Dzięki temu są jednak całkowicie niepowtarzalne, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą: choć podobne, nigdy nie są dokładnie takie same, nawet jeśli różnice nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dopiero przetworzenie i obróbka drewna ujawnia w pełni jego unikalny, niepowtarzalny wygląd. To w tym momencie widoczne stają się również rozmaite naturalnie powstałe defekty, będące zupełnie naturalnymi i nieusuwalnymi cechami charakterystycznymi drewna. Niejednokrotnie jednak są one uznawane za wady drewna, choć w rzeczywistości mogą okazać się jego największymi atutami. 

Najczęstsze naturalne defekty drewna

Możliwych defektów i nieregularności w strukturze drewna jest bardzo wiele i nie wszystkie z nich są pożądane – dobrym przykładem jest choćby zgnilizna miękka lub duża liczba chodników owadzich. Istnieje jednak szereg takich naturalnych cech, które są często uznawane za wady, choć w rzeczywistości nimi nie są. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych właściwości tego typu w oparciu o informacje uzyskane od specjalistów polskiej firmy Kaczkan, która od ponad 30 lat zajmuje się produkcją wysokiej klasy podłóg i parkietów dębowych. 

Obecność sęków

Występowanie dużej liczby sęków w drewnie przeznaczonym na parkiety i podłogi nie jest w żadnym wypadku wadą – na tym polega zasadnicza różnica między drewnem konstrukcyjnym a materiałem przeznaczonym dla branży parkieciarskiej. O ile bowiem w budownictwie sęków się unika, o tyle w parkieciarstwie obecność wielu niewielkich, zdrowych sęków oraz niewielkiej liczby sęków zepsutych np. w drewnie dębowym stanowi o unikalności tego materiału. To właśnie dlatego parkiety z oferty marki Kaczkan cechują się możliwością ułożenia podłogi o wyjątkowym, niepowtarzalnym rysunku i wzorze naturalnych sęków

Nietypowy układ włókien

W naturalnym drewnie może pojawić się układ włókien, który będzie daleki od modelu idealnego, czyli takiego, gdzie wszystkie włókna przebiegają prostoliniowo. Najczęściej spotykanymi nieregularnościami są skręt włókien (wynikający zwykle z narażenia drzewa na silne oddziaływanie wiatru) oraz charakterystyczna dla drewna dębowego falistość włókien (określana zwykle jako barankowatość). Specjaliści marki Kaczkan podkreślają, że drewno z nieregularnym układem włókien jest szczególnie pożądanym materiałem w branży parkieciarskiej, natomiast zdecydowanie mniej chętnie jest używane jako materiał konstrukcyjny. 

Przebarwienia i różnice w kolorze drewna

Na barwę drewna ma wpływ nie tylko sam fakt przynależności do określonego gatunku – nawet drzewa rosnące tuż przy sobie mogą się różnić kolorem drewna i jest to cecha całkowicie normalna. Różnice w intensywności wybarwienia, a także występowanie ewentualnych przebarwień mogą zależeć między innymi od typu i składu gleby, na której dane drzewo rośnie, od położenia geograficznego czy wpływu czynników atmosferycznych. Co równie istotne, sam układ słojów również nie jest obojętny dla postrzegania przez nas barwy drewna – w zależności od tego, pod jakim kątem padają promienie słoneczne na dany kawałek drewna, jego kolor może wydawać się jaśniejszy bądź ciemniejszy. 

Błyszcz

Ten rodzaj defektu najczęściej występuje w drewnie dębowym bukowym, rzadziej w innych gatunkach. Jego obecność jest bardzo łatwo zauważalna – błyszcz tworzy charakterystyczne, połyskujące pasemka albo smugi na przekroju drewna. Jest uznawany za jedną z najszlachetniejszych nieregularności występujących w naturalnym drewnie, a jeśli pojawia się na parkiecie, stanowi gwarancję autentyczności surowca, z którego podłoga została wykonana.

Stylowa niedoskonałość

Branża parkieciarska to doskonały przykład na to, że nawet drewno cechujące się występowaniem dużej liczby defektów jest surowcem jak najbardziej pożądanym i w pełni wartościowym.

Podłogi lub parkiety wykonywane są właśnie z elementów niejednorodnych, różniących się od siebie, ponieważ dzięki temu zyskują one swój własny, niepowtarzalny, indywidualny charakter. W takim zastosowaniu drewna obecność zdrowych sęków (lub nawet sęków zepsutych, ale w niezbyt dużej liczbie) nie jest żadnym problemem – wręcz przeciwnie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że np. w budownictwie drewno posiadające wiele sęków zostałoby najprawdopodobniej zdyskwalifikowane ze względu na zredukowaną odporność mechaniczną na obciążenia konstrukcyjne. 

W przypadku drewna wszystko zależy zatem od perspektywy i docelowego zastosowania – materiał, który nie zostałby wykorzystany w budownictwie bez żadnego problemu znajduje swe zastosowanie w branży parkieciarskiej. Warto także pamiętać, że naturalne defekty występują także w drewnie gatunków szlachetnych. Doskonałym przykładem jest np. polski dąb, z którego wytwarzane są deski podłogowe oraz parkiety wspominanej już wcześniej rodzinnej firmy Kaczkan. Dzięki obecności tych niepowtarzalnych cech charakteryzujących naturalne dębowe drewno, także i podłogi z oferty tej marki są unikalne wyjątkowe.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.