› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
No rzeczywiście kultura.. Pismo zaczynające się od zwrotu Brudasie. Jestem ciekawa kto te... ~ Oburzona Łaża nie wiadomo gdzie w centrum, idzcie pod most na Modrzewinę tam to syf jest straszny i wielu... ~ elblążaninBłagam zajrzyjcie od strony ogrodu na wysokości przed posesją Łódzka 30 ~ potrzebna interwencjaZapraszam na parking przy ul. Kwiatkowskiego jedno wysypisko śmieci. Ciekawe komu wystawią mandat... ~ qazCo istatniejsze obecnie dzieki nim można dokonac bardzo ciekawych aranżacji wnętrz. Samo... ~ kulamarek11Straż miejska raczej Straż Wiejska nie wierzę w te brednie, raczej jedno wielkie kłamstwo. ~ SorChętnie popatrzę jak straż miejska i inne służby będą kontrolować tereny, bo jakoś nigdy... ~ Wiosnana robotniczej kolo rynku syf za blokami za sklepem abc kto to posprzata ~ mieszkaniec rencistabędzie tak jak w tamtym roku nawet z samochodu nie wysiądą a przez podwórka należące do... ~ novak Wszystko cacy zobaczcie jaki jest meksyk z tyłu Górnośląskiej od strony Dolinki po lewei... ~ tatus505Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawda

Czy wady drewna mogą być jego zaletą?

› bieżące 18 dni temu    4.04.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy wady drewna mogą być jego zaletą?

Drzewa jako wytwory natury nie są idealne – podlegają różnego typu deformacjom i są narażone na wystąpienie wielu potencjalnych defektów praktycznie od chwili, w której wykiełkują.

Dzięki temu są jednak całkowicie niepowtarzalne, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą: choć podobne, nigdy nie są dokładnie takie same, nawet jeśli różnice nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dopiero przetworzenie i obróbka drewna ujawnia w pełni jego unikalny, niepowtarzalny wygląd. To w tym momencie widoczne stają się również rozmaite naturalnie powstałe defekty, będące zupełnie naturalnymi i nieusuwalnymi cechami charakterystycznymi drewna. Niejednokrotnie jednak są one uznawane za wady drewna, choć w rzeczywistości mogą okazać się jego największymi atutami. 

Najczęstsze naturalne defekty drewna

Możliwych defektów i nieregularności w strukturze drewna jest bardzo wiele i nie wszystkie z nich są pożądane – dobrym przykładem jest choćby zgnilizna miękka lub duża liczba chodników owadzich. Istnieje jednak szereg takich naturalnych cech, które są często uznawane za wady, choć w rzeczywistości nimi nie są. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych właściwości tego typu w oparciu o informacje uzyskane od specjalistów polskiej firmy Kaczkan, która od ponad 30 lat zajmuje się produkcją wysokiej klasy podłóg i parkietów dębowych. 

Obecność sęków

Występowanie dużej liczby sęków w drewnie przeznaczonym na parkiety i podłogi nie jest w żadnym wypadku wadą – na tym polega zasadnicza różnica między drewnem konstrukcyjnym a materiałem przeznaczonym dla branży parkieciarskiej. O ile bowiem w budownictwie sęków się unika, o tyle w parkieciarstwie obecność wielu niewielkich, zdrowych sęków oraz niewielkiej liczby sęków zepsutych np. w drewnie dębowym stanowi o unikalności tego materiału. To właśnie dlatego parkiety z oferty marki Kaczkan cechują się możliwością ułożenia podłogi o wyjątkowym, niepowtarzalnym rysunku i wzorze naturalnych sęków

Nietypowy układ włókien

W naturalnym drewnie może pojawić się układ włókien, który będzie daleki od modelu idealnego, czyli takiego, gdzie wszystkie włókna przebiegają prostoliniowo. Najczęściej spotykanymi nieregularnościami są skręt włókien (wynikający zwykle z narażenia drzewa na silne oddziaływanie wiatru) oraz charakterystyczna dla drewna dębowego falistość włókien (określana zwykle jako barankowatość). Specjaliści marki Kaczkan podkreślają, że drewno z nieregularnym układem włókien jest szczególnie pożądanym materiałem w branży parkieciarskiej, natomiast zdecydowanie mniej chętnie jest używane jako materiał konstrukcyjny. 

Przebarwienia i różnice w kolorze drewna

Na barwę drewna ma wpływ nie tylko sam fakt przynależności do określonego gatunku – nawet drzewa rosnące tuż przy sobie mogą się różnić kolorem drewna i jest to cecha całkowicie normalna. Różnice w intensywności wybarwienia, a także występowanie ewentualnych przebarwień mogą zależeć między innymi od typu i składu gleby, na której dane drzewo rośnie, od położenia geograficznego czy wpływu czynników atmosferycznych. Co równie istotne, sam układ słojów również nie jest obojętny dla postrzegania przez nas barwy drewna – w zależności od tego, pod jakim kątem padają promienie słoneczne na dany kawałek drewna, jego kolor może wydawać się jaśniejszy bądź ciemniejszy. 

Błyszcz

Ten rodzaj defektu najczęściej występuje w drewnie dębowym bukowym, rzadziej w innych gatunkach. Jego obecność jest bardzo łatwo zauważalna – błyszcz tworzy charakterystyczne, połyskujące pasemka albo smugi na przekroju drewna. Jest uznawany za jedną z najszlachetniejszych nieregularności występujących w naturalnym drewnie, a jeśli pojawia się na parkiecie, stanowi gwarancję autentyczności surowca, z którego podłoga została wykonana.

Stylowa niedoskonałość

Branża parkieciarska to doskonały przykład na to, że nawet drewno cechujące się występowaniem dużej liczby defektów jest surowcem jak najbardziej pożądanym i w pełni wartościowym.

Podłogi lub parkiety wykonywane są właśnie z elementów niejednorodnych, różniących się od siebie, ponieważ dzięki temu zyskują one swój własny, niepowtarzalny, indywidualny charakter. W takim zastosowaniu drewna obecność zdrowych sęków (lub nawet sęków zepsutych, ale w niezbyt dużej liczbie) nie jest żadnym problemem – wręcz przeciwnie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że np. w budownictwie drewno posiadające wiele sęków zostałoby najprawdopodobniej zdyskwalifikowane ze względu na zredukowaną odporność mechaniczną na obciążenia konstrukcyjne. 

W przypadku drewna wszystko zależy zatem od perspektywy i docelowego zastosowania – materiał, który nie zostałby wykorzystany w budownictwie bez żadnego problemu znajduje swe zastosowanie w branży parkieciarskiej. Warto także pamiętać, że naturalne defekty występują także w drewnie gatunków szlachetnych. Doskonałym przykładem jest np. polski dąb, z którego wytwarzane są deski podłogowe oraz parkiety wspominanej już wcześniej rodzinnej firmy Kaczkan. Dzięki obecności tych niepowtarzalnych cech charakteryzujących naturalne dębowe drewno, także i podłogi z oferty tej marki są unikalne wyjątkowe.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.