› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludzie jesteście nauczeni cholernego dziadostwa !!!! Każdy chce isc do domu a skoro kasjerka... ~ XxxOtto, dokładnie. Gdyby nie ludzie, którzy przyjechali tu z Pasłęka, Braniewa i innych... ~ księgowyprawie kazdy elblążanin po studiach ,a w wieku produkcyjnym jest trochę zakompleksony , że tu... ~ ottoPrzyjechałem tu z Gdyni. To nie jest miasto z topu wyścigu szczurów, ale tu jest spokojniej,... ~ JaroSławekBo codziennie rano i wieczorem przytulam się do żony, a ona nigdzie wyjeżdzać nie chce :( ... ~ WKBo po 42 latach pracy już brak sił i chęci ~ Benek... ~ Andrzej z Elbląga Nie wyjeżdżamy, bo nie mamy pieniędzy na bilety :) A tak na poważnie to najpierw trzeba trochę... ~ kacperPrzestańcie te przeterminowane badania przeklejać. Od zeszłego roku mieszkańców przybywa,a... ~ hdNic nie trzyma, a wręcz wszystko wypycha np. kolesiostwo, układy, pogarda Januszy byznesu dla... ~ ddBo tu się można...porządnie wyspać. ~ Śpiący,zmeczonygdybym nie przeczytał tekstu od początku do końca to bym się nie wypowiadał. W tekście jest... ~ jesiotr do Olimp"ale znaczna grupa mylnie umieszcza go w województwie pomorskim (12,8%)" - i to jest właśnie... ~ Do_pomorskiegoProponuję po Starym Mieście rozlokować różne figury z Piekarczykiem -w różnych strojach i... ~ fadsjeśli dobrze kojarzę, to jednym ze zdecydowanie najczęstszych wskazań osób spoza Elbląga... ~ jesiotrDo papugarni jeżdżę bardzo często do gdańska, bardzo żałuję że nie ma takiego miejsca w... ~ UveŚwietny pomysł ja rownież mam nadzieję zę w Elblagu powstanie papugarnia, to na prawde urocze... ~ MSMało zdjęć budynku Kompanii Dowodzenia (za moich czasów tak sie to nazywało zwyczajowo), poza... ~ Jesion 02-03

Czy z mapy Elbląga zniknie rondo "Kaliningrad"?

› bieżące 4 miesiące temu    26.05.2017
Maciej Markowski
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Już wkrótce kilka nazw ulic w Elblągu ulegnie zmianie w związku z ustawą dekomunizacyjną. W sprawie ulic Diaczenki, Armii Ludowej oraz Leona Kruczkowskiego Instytut Pamięci Narodowej wydał decyzję, a na opinię czeka ul. Rodziny Nalazków. To jednak nie wszystkie obiekty, które mogą kojarzyć się z wrogim ustrojem totalitarnym, a których nazwy mogą zostać zmienione. Powołana przez Prezydenta Elbląga komisja ds. nadawania nazw ma zająć się również rondem "Kaliningrad". Jest to jedno z miast partnerskich Elbląga (inne miasta partnerskie również mają swoje ronda), ale wielu mieszkańcom bezpośrednio kojarzy się z Michaiłem Kalininem, na którego cześć zmieniono nazwę Królewca w 1946 roku. W historii Rzeczpospolitej Kalinin jest uznawany za kata, który złożył podpis pod wyrokiem śmierci na polskich oficerach w Katyniu, co czyni go współodpowiedzialnym ludobójstwa z 1940 roku. Czy zatem rondo powinno nadal nosić nazwę "Kaliningrad"?

Sama nazwa Kaliningrad pojawiła się dopiero 1946 roku. Wtedy też, na cześć zmarłego Michaiła Kalinina, postanowiono ustanowić tę nazwę zamiast Königsberg. O etymologię tej nazwy zwróciliśmy się do Profesora Zenona Licy, językoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Pedagogiczno-Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu:

- Pierwotnie pruska osada nosiła do XIII wieku nazwę Tuwangste. W 1255 roku na miejscu zdobytej osady krzyżacy wybudowali zamek Regiomontium. Nowa łacińska nazwa oznaczała „królewską górę”. Od łacińskiej nazwy pochodzi również niemiecka nazwa Königsberg i polska nazwa Królewiec. Do XVI wieku spotyka się także inny wariant polskiej nazwy - Królówgród. W starych rosyjskich latopisach występuje pod nazwą Королевец (Korolewiec), ewentualnie różnymi wariantami tejże nazwy. W pozostałych językach: prus. Kunnegsgarbs, czes. Královec, lit. Karaliaučius, kaszb. Króléwc. Nazwa Königsberg (Królewiec) obowiązywała do 4 czerwca 1946 roku, kiedy zmieniono ją na Kaliningrad. Nowa nazwa została nadana miastu na cześć zmarłego w 1946 roku Michaiła Kalinina. Nazwa ta jest zalecaną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP polską nazwą tego miasta.

W świadomości mieszkańców naszego kraju nazwa Kaliningrad często jest stosowana wymiennie z nazwą Królewiec. Według Komisji Standaryzacji obie nazwy są równoprawne, jak wskazuje Zenon Lica, ale dla Polaków preferowaną jest nazwa Królewiec, która jest częścią dziedzictwa kulturowego kraju.

- Dzisiejsza nazwa Kaliningrad nie nawiązuje do historycznej, ale jest obowiązującą w Polsce. Dopóki nie zostanie zmieniona, powinno się jej używać, chociaż niektórzy używają historycznej nazwy Królewiec. Są w Kaliningradzie obecnie naciski, aby przywrócić dawną nazwę. W szóstym zeszycie Komisji Standaryzacji podana jest na pierwszym miejscu nazwa Kaliningrad, po niej Królewiec. Obie są zatem równoprawne. [...] Część Polaków preferuje jednak tradycyjną nazwę miasta. Argumentują to tym, że Królewiec jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego – był stolicą Prus Książęcych, będących lennem Polski – zaś „Kaliningrad” jest nazwą narzuconą przez komunistyczne władze ZSRR. Kontrowersje budzi też postać patrona miasta, Michaiła Kalinina, który jest współwinnym zbrodni katyńskiej.

Dla Elbląga ewentualna zmiana nazwy ronda jest problematyczna, ponieważ z jednej strony jest kojarzona z komunistycznym zbrodniarzem, ale z drugiej jest to także nazwa miasta partnerskiego, z którym władze chciałyby pozostać w jak najlepszych stosunkach. Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak widziałby jednak możliwość kompromisu i pogodzenia tych antynomicznych, wykluczających się odniesień.

- Komisja miała się zająć również rondem "Kaliningrad" - wyjaśniał Marek Pruszak. - Tutaj - w przypadku tego obiektu - mamy taki dylemat: wiadomo, że jest to nasze miasto partnerskie od bardzo wielu lat, ponad dwudziestu, i nie chcielibyśmy konfliktować się z mieszkańcami w żaden sposób, bo chcemy zachować dobre relacje i współpracę. Z drugiej strony wiemy, że ten Kalinin był jednym z tych dowódców, którzy mieli wpływ na zbrodnię katyńską, a to już bardzo źle nam się kojarzy. Wiemy też, że Kaliningrad nazywał się inaczej, choćby Królewiec i Königsberg, a więc może uda się tutaj wypracować jakiś kompromis. To jest właśnie ten dylemat związany ze współpracą, ale to nie jest teraz najpilniejsza sprawa.

Warto przypomnieć, że gdy prezydenturę sprawował Jerzy Wilk, padła propozycja zmiany nazwy ronda ze strony kibiców Olimpii Elbląg. Wtedy Prezydent, a dzisiaj poseł Wilk, zapowiadał, że z mapy Elbląga zniknie rondo "Kaliningrad", a będzie rondo "Królewiec". Wskazywał również wtedy, że nie jest to sprawa priorytetowa.

Czy rondo powinno zatem pozostać przy starej nazwie, czy należałoby dokonać korekty i zmienić nazwę na rondo "Królewieckie" - na podobieństwo ul. Królewieckiej?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rejtan
4 miesiące temu 6
ma być Królewiec i basta !!! PIS-iory mają większość niech się nie srają niech zmieniają nazwę .Precz z kacapami
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kris
4 miesiące temu ocena: 67%  5
No to ja proponuję zmienić jeszcze kilka nazw ulic, żeby nie było komunistycznie... wymieńmy pierwsze z brzegu: Owocowa, Kwiatowa, Neonowa, Słonecznikowa Bo kim byli Ci: Owocow, Kwiatow i Neonow, Słonecznikow, jeśli nie komunistami? Hehe ;-)
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Głos rozsądku
4 miesiące temu ocena: 100%  4
Trzymajmy się zasad. Skoro jest ulica Królewiecka - i nie ma problemu z nazwą - to czemu rondo jest Kaliningrad, a nie Królewiec? To może nazwę ulicy zmienić na Kaliningradzka? :) Tak samo jest Wisła Królewiecka - dawna droga wodna do Królewca i jakoś nikt nie myślał, żeby zmieniać nazwę na Kaliningradzka. Poza tym Królewiec to polska wersja nazwy tego miasta, tak jak mamy swoje polskie wersje nazw innych miast. Np. nie mówimy Munchen tylko Monachium. Więc w czym problem z żeby zmienić nazwę ronda? Niemcy też nie mówią Elbląg tylko Elbing - po swojemu.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Realista
4 miesiące temu ocena: 100%  3
Sprawa banalna. Zmienic nazwe na Rondo Krolewiec lub krolewieckie, rak jak ulica krolewiecka.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zgrywus
4 miesiące temu ocena: 0%  2
Ciekawe czy IPN wysłał już wezwaniedo władz Kaliningradu, że muszą zmienić nazwę swojego miasta?;)
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ambroży
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Od początku powinno się to nazywać "Rondo Królewieckie" albo "Rondo Królewiec". Rosyjska nazwa miasta to "Kaliningrad", a polska nazwa to "Królewiec". Obecna nazwa powinna podlegać pod ustawę dekomunizacyjną, na podstawie której usuwa się nazwy ewidentnie związane z poprzednim ustrojem. Kiedyś w Elblągu była Al. Kaliningradzka, a przez tą ustawę zmieniono nazwę na ul. Gen. Grota-Roweckiego. Ta nazwa od początku jest sprzeczna z obowiązującym prawem. Widać, że uprzywilejowany (niekoniecznie mądrzejszy) może więcej - nawet jeśli nie jest to do końca zgodne z prawem.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.