› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ERCE A dlaczego nie Jarosława przepraszam Lecha Kaczyńskiego.? ~ er ceOby Pisiory nie wyskoczyły z nazwą im. wielkiego, małego prezydenta! ~ Jaaneka może Lecha Kaczyńskiego???? jakiego stulecia przecież szkopy zajebały elbląg po I rozbiorze... ~ elblążaninBardzo dobra nazwa. Szacun dla prezydenta! ~ człowiek od pizzyNie głosowałem na Wróblewskiego, ale ten jego pomysł z nazwą wiaduktu popieram. ~ Tomek888 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazaninto jest luksus, Bema 33 klatka szok ~ mama"Nie ma domofonu więc co rusz nocuje na klatce bezdomny. Boimy się czy nie zaprószy ognia" W... ~ DonDenie gadajcie glupot mieszkania w srodku sa extra chyba ze ktos nie dba to ze troche tynku odpada to... ~ masakraco za glupoty po prostu chca zeby im blok wyrementowac mieszkalem tam wiele lat nie dawno sie... ~ aaaaaaaaasZebrać się w kupę,zrobić zebranie,ustalić reguły remontu u gitara. Prezes pomoże,tylko... ~ Skutki kupna mieszkania na własność Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodo

Czy z mapy Elbląga zniknie rondo "Kaliningrad"?

› bieżące 9 miesięcy temu    26.05.2017
Maciej Markowski
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Już wkrótce kilka nazw ulic w Elblągu ulegnie zmianie w związku z ustawą dekomunizacyjną. W sprawie ulic Diaczenki, Armii Ludowej oraz Leona Kruczkowskiego Instytut Pamięci Narodowej wydał decyzję, a na opinię czeka ul. Rodziny Nalazków. To jednak nie wszystkie obiekty, które mogą kojarzyć się z wrogim ustrojem totalitarnym, a których nazwy mogą zostać zmienione. Powołana przez Prezydenta Elbląga komisja ds. nadawania nazw ma zająć się również rondem "Kaliningrad". Jest to jedno z miast partnerskich Elbląga (inne miasta partnerskie również mają swoje ronda), ale wielu mieszkańcom bezpośrednio kojarzy się z Michaiłem Kalininem, na którego cześć zmieniono nazwę Królewca w 1946 roku. W historii Rzeczpospolitej Kalinin jest uznawany za kata, który złożył podpis pod wyrokiem śmierci na polskich oficerach w Katyniu, co czyni go współodpowiedzialnym ludobójstwa z 1940 roku. Czy zatem rondo powinno nadal nosić nazwę "Kaliningrad"?

Sama nazwa Kaliningrad pojawiła się dopiero 1946 roku. Wtedy też, na cześć zmarłego Michaiła Kalinina, postanowiono ustanowić tę nazwę zamiast Königsberg. O etymologię tej nazwy zwróciliśmy się do Profesora Zenona Licy, językoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Pedagogiczno-Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu:

- Pierwotnie pruska osada nosiła do XIII wieku nazwę Tuwangste. W 1255 roku na miejscu zdobytej osady krzyżacy wybudowali zamek Regiomontium. Nowa łacińska nazwa oznaczała „królewską górę”. Od łacińskiej nazwy pochodzi również niemiecka nazwa Königsberg i polska nazwa Królewiec. Do XVI wieku spotyka się także inny wariant polskiej nazwy - Królówgród. W starych rosyjskich latopisach występuje pod nazwą Королевец (Korolewiec), ewentualnie różnymi wariantami tejże nazwy. W pozostałych językach: prus. Kunnegsgarbs, czes. Královec, lit. Karaliaučius, kaszb. Króléwc. Nazwa Königsberg (Królewiec) obowiązywała do 4 czerwca 1946 roku, kiedy zmieniono ją na Kaliningrad. Nowa nazwa została nadana miastu na cześć zmarłego w 1946 roku Michaiła Kalinina. Nazwa ta jest zalecaną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP polską nazwą tego miasta.

W świadomości mieszkańców naszego kraju nazwa Kaliningrad często jest stosowana wymiennie z nazwą Królewiec. Według Komisji Standaryzacji obie nazwy są równoprawne, jak wskazuje Zenon Lica, ale dla Polaków preferowaną jest nazwa Królewiec, która jest częścią dziedzictwa kulturowego kraju.

- Dzisiejsza nazwa Kaliningrad nie nawiązuje do historycznej, ale jest obowiązującą w Polsce. Dopóki nie zostanie zmieniona, powinno się jej używać, chociaż niektórzy używają historycznej nazwy Królewiec. Są w Kaliningradzie obecnie naciski, aby przywrócić dawną nazwę. W szóstym zeszycie Komisji Standaryzacji podana jest na pierwszym miejscu nazwa Kaliningrad, po niej Królewiec. Obie są zatem równoprawne. [...] Część Polaków preferuje jednak tradycyjną nazwę miasta. Argumentują to tym, że Królewiec jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego – był stolicą Prus Książęcych, będących lennem Polski – zaś „Kaliningrad” jest nazwą narzuconą przez komunistyczne władze ZSRR. Kontrowersje budzi też postać patrona miasta, Michaiła Kalinina, który jest współwinnym zbrodni katyńskiej.

Dla Elbląga ewentualna zmiana nazwy ronda jest problematyczna, ponieważ z jednej strony jest kojarzona z komunistycznym zbrodniarzem, ale z drugiej jest to także nazwa miasta partnerskiego, z którym władze chciałyby pozostać w jak najlepszych stosunkach. Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak widziałby jednak możliwość kompromisu i pogodzenia tych antynomicznych, wykluczających się odniesień.

- Komisja miała się zająć również rondem "Kaliningrad" - wyjaśniał Marek Pruszak. - Tutaj - w przypadku tego obiektu - mamy taki dylemat: wiadomo, że jest to nasze miasto partnerskie od bardzo wielu lat, ponad dwudziestu, i nie chcielibyśmy konfliktować się z mieszkańcami w żaden sposób, bo chcemy zachować dobre relacje i współpracę. Z drugiej strony wiemy, że ten Kalinin był jednym z tych dowódców, którzy mieli wpływ na zbrodnię katyńską, a to już bardzo źle nam się kojarzy. Wiemy też, że Kaliningrad nazywał się inaczej, choćby Królewiec i Königsberg, a więc może uda się tutaj wypracować jakiś kompromis. To jest właśnie ten dylemat związany ze współpracą, ale to nie jest teraz najpilniejsza sprawa.

Warto przypomnieć, że gdy prezydenturę sprawował Jerzy Wilk, padła propozycja zmiany nazwy ronda ze strony kibiców Olimpii Elbląg. Wtedy Prezydent, a dzisiaj poseł Wilk, zapowiadał, że z mapy Elbląga zniknie rondo "Kaliningrad", a będzie rondo "Królewiec". Wskazywał również wtedy, że nie jest to sprawa priorytetowa.

Czy rondo powinno zatem pozostać przy starej nazwie, czy należałoby dokonać korekty i zmienić nazwę na rondo "Królewieckie" - na podobieństwo ul. Królewieckiej?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rejtan
8 miesięcy temu 6
ma być Królewiec i basta !!! PIS-iory mają większość niech się nie srają niech zmieniają nazwę .Precz z kacapami
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kris
8 miesięcy temu ocena: 67%  5
No to ja proponuję zmienić jeszcze kilka nazw ulic, żeby nie było komunistycznie... wymieńmy pierwsze z brzegu: Owocowa, Kwiatowa, Neonowa, Słonecznikowa Bo kim byli Ci: Owocow, Kwiatow i Neonow, Słonecznikow, jeśli nie komunistami? Hehe ;-)
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Głos rozsądku
9 miesięcy temu ocena: 100%  4
Trzymajmy się zasad. Skoro jest ulica Królewiecka - i nie ma problemu z nazwą - to czemu rondo jest Kaliningrad, a nie Królewiec? To może nazwę ulicy zmienić na Kaliningradzka? :) Tak samo jest Wisła Królewiecka - dawna droga wodna do Królewca i jakoś nikt nie myślał, żeby zmieniać nazwę na Kaliningradzka. Poza tym Królewiec to polska wersja nazwy tego miasta, tak jak mamy swoje polskie wersje nazw innych miast. Np. nie mówimy Munchen tylko Monachium. Więc w czym problem z żeby zmienić nazwę ronda? Niemcy też nie mówią Elbląg tylko Elbing - po swojemu.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Realista
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
Sprawa banalna. Zmienic nazwe na Rondo Krolewiec lub krolewieckie, rak jak ulica krolewiecka.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zgrywus
9 miesięcy temu ocena: 0%  2
Ciekawe czy IPN wysłał już wezwaniedo władz Kaliningradu, że muszą zmienić nazwę swojego miasta?;)
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ambroży
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
Od początku powinno się to nazywać "Rondo Królewieckie" albo "Rondo Królewiec". Rosyjska nazwa miasta to "Kaliningrad", a polska nazwa to "Królewiec". Obecna nazwa powinna podlegać pod ustawę dekomunizacyjną, na podstawie której usuwa się nazwy ewidentnie związane z poprzednim ustrojem. Kiedyś w Elblągu była Al. Kaliningradzka, a przez tą ustawę zmieniono nazwę na ul. Gen. Grota-Roweckiego. Ta nazwa od początku jest sprzeczna z obowiązującym prawem. Widać, że uprzywilejowany (niekoniecznie mądrzejszy) może więcej - nawet jeśli nie jest to do końca zgodne z prawem.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.