› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Czy zabytkowy Pałacyk przy Stoczniowej doczeka się remontu?

› bieżące ponad rok temu    22.05.2013
Joanna Siudak
komentarzy 7 ocen 17 / 94%
A A A
Czy zabytkowy Pałacyk przy Stoczniowej doczeka się remontu? fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Ta zabytkowa willa została wybudowana w XVIII wieku przez rodzinę Baumgartów. Dziś  klasycystyczny pałacyk, choć nosi ślady świetności, przypomina ruinę. W przyszłości odrestaurowany obiekt ma służyć elblążanom, jako ośrodek edukacyjny. Pozyskanie środków na renowację to największy problem właścicieli obiektu. Na jakim etapie prowadzone są inwestycje obecnie?

Pałacyk przeżywał swój złoty okres za czasów familii Baumgartów - znanych w całej Europie producentów świec i mydła. Budowlę w kolejnych latach przejął ród Tiessenów. Po II wojnie światowej w obiekcie znajdował się Zamechowski Dom Kultury, później organizacje rządowe. Od roku 2001 właścicielem budynku jest Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w Elblągu. Wtedy też rozpoczęto realizację planu renowacji obiektu. Zakres prowadzonych prac wskazuje na sukcesywną odnowę budowli. Do najważniejszych prac remontowych zalicza się:

2003 r. – wykonanie remontu więźby dachowej, odtworzenie stolarki dachowej;
2005 r. – podnoszenie werandy zachodniej wraz z kolumnami i stropami, stabilizacja konstrukcji;
2007 r.– kompleksowa termomodernizacja;
2010 r. – opracowanie ekspertyzy technicznej elementów konstrukcyjnych portyku na elewacji zachodniej;
wykonanie ekspertyzy geotechnicznej budynku;
2012 r. – opracowanie projektu budowlanego dotyczącego kanalizacji deszczowej i drenażu, instalacji elektrycznej, ekspertyzy konstrukcyjnej i projektu wzmocnienia konstrukcji.

Jak podaje dyrektor Szkoły im. Bogdana Jańskiego, pani Iwona Ciesielska: w 2013 roku szkoła planuje złożyć wniosek na określony etap remontu, tj. renowację, konserwację portyku oraz powiązanych z tym prac budowlanych. Koszt prac remontowych wyceniany jest  na 600 tysięcy złotych. W bieżącym roku prace remontowe obejmą elewację i polegać będą na rekonstrukcji i konserwacji kamiennych elementów.

 - Odrestaurowany Pałacyk będzie służył elblążanom, jako ośrodek edukacyjny. Będzie to miejsce działalności społeczno-kulturalnej, otwarte na wszelką inicjatywę oświatową dla społeczności elbląskiej. Planowana jest tam organizacja wystaw, odczytów, seminariów, warsztatów. Docelowo w Pałacyku będzie mieścił się również Instytut Współpracy Regionalnej i Transgranicznej Morza Bałtyckiego. Prace remontowe, które muszą jeszcze być wykonane i związane z tym koszty wskazują, że nie będzie to najbliższy czas. Obiekt jest niezwykle cenny dla naszego miasta z uwagi na jego historię. Wariant sprzedaży nie jest brany pod uwagę  – komentuje mgr Iwona Ciesielska.

Szkoła im. Bogdana Jańskiego ubiega się o dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak dodaje mgr Ciesielska: - Najbliższy termin złożenia wniosku jest w listopadzie 2013 roku. Czas pokazuje, że ubieganie się o duże zakresy prac i związane z tym wysokie kwoty dofinansowania nie przekładają się na realia pozyskania tych funduszy.

O opinię na temat obecnego stanu technicznego Pałacyku poprosiliśmy panią Joannę Klupczyńską, pełniącą obowiązki  Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Z materiałów w posiadaniu Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków wynika, że największy problem stanowi portyk w elewacji zachodniej, który mimo przeprowadzonych wcześniej prac wzmacniających osiada i jest odsunięty od budynku.  Niezbędne będzie przeprowadzenie prac rozbiórkowych portyku, ponowne wzmocnienie konstrukcji i jego ponowny montaż. W złym stanie są elewacje zachodnia i południowa: uszkodzenia detali kamiennych, sztukatorskich, tynków, elementów metalowych. Stolarka okienna wymaga poprawek, wskazane jest otynkowanie kominów. Renowacji wymagają wnętrza. Do tej pory wyremontowano dach, przywracając mu historyczną formę, znaną z przekazów ikonograficznych, wstawiono okna połaciowe, wymurowano nowe kominy z cegły klinkierowej, wykonano nową stolarkę, wyremontowano elewacje wschodnią i północną, wykonano instalację ogrzewania, wzmocniono i podniesiono portyk. Brak funduszy zatrzymał prace. Przerwa jest bez wątpienia niekorzystna dla obiektu, wpływa na pogorszenie jego stanu. Właściciel zdaje sobie sprawę z konieczności dokończenia remontu i stara się o pozyskanie środków finansowych na ten cel. Na wymieniony zakres prac została przyznana dotacja w wysokości 112.195,95 zł (70 % zapotrzebowania) i zostaną one zrealizowane  w najbliższym czasie – do 31.10.2013 r.  

Pałacyk od 2003 roku figuruje w rejestrze zabytków, pozyskanie środków na renowację to żmudny i trudny proces. We wnętrzu obiektu zachowały się rzeźbione sufity, historyczne kominki i piece oraz drewniane schody, wszystkie te elementy wymagają renowacji.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ss
ponad rok temu ocena: 50%  7
Kto sprzedal janskiemu ten palacyk. Do wiezienia za to. Dopoki nie sparzedano byl w jakims stanie, a teraz chodzi o wyciaganie kasy. Niech oddadza w koncu do miastu zlodzieje
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kolega
ponad rok temu ocena: 60%  6
Pałacyk podupada. Jański nie jest w stanie tego pociagnąć, nawet jeśli otrzymają dotacje to jeszcze będzie długa droga to całkowitego odrestaurowania obiektu. Może lepiej, aby budynek przeszedł w inne ręce?
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 75%  5
Biorąc pod uwagę bardzo niewiele zabytków ocalałych po sowieckich działaniach należy z dużą ostrożnością podejmować decyzje o ocalałych "perełkach". Uważam, że w umowach sprzedazy muszą znajdować się klauzule zobowiązujące do określonych nakładów i remontów w danej przestrzeni czasowej. Jeżeli nie jest to realizowane kupujący powinien być z urzędu pozbawiany własności. A swoją drogą za czasów Pani Teresy był to ważny ośrodek kultury.
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maria Kosecka
ponad rok temu ocena: 75%  4
willa, o której mowa, znana powszechnie jako Pałacyk, powinna zostać odrestaurowana i służyć elbląskiej społeczności. Bo to właśnie tam przez całe lata funkcjonował najważniejszy ośrodek kultury. Nie tylko zamechowskiej, korzystali z niego wszyscy elblążanie. Duża w tym zasługa Teresy Wojcinowicz, która potrafiła organizować wystawy, koncerty, recitale i interesujące spotkania. A przede wszystkim - Pałacyk to piękny, jeden z niewielu już budynek świadczący o dawnej urodzie i świetności Elbląga. Maria Kosecka
odpowiedz oceń komentarz 12 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ radar
ponad rok temu ocena: 38%  3
Dlaczego Ministerstwo ma dofinansować budowę prywatnego obiektu. Już przecież minister Ujazdowski dał szkole 700.000. Miejsc na wystawy i zajęcia edukacyjne mamy w mieście dość. Już wystaw brakuje do tych obiektów z Ratuszem włącznie. Jak Joński nie ma pieniędzy to niech to odda inwestorowi z kasą. Tym bardziej że nikt nie gwarantuje że po wyremontowaniu za państwowe nie sprzeda obiektu.
odpowiedz oceń komentarz 3 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wrss
ponad rok temu ocena: 75%  2
Dlaczego ten fantastyczny obiekt, zasłużony dla Elblążan (ach te dyskoteki jak byłem młody) został zabytkiem dopiero w 2003 r? A wcześniej nie był zabytkiem? A poza tym Jański nie wiedział na co się porywa? Po 100 od każdego czesnego na renowacje i już dawno byłoby po sprawie. poza tym wkurza mnie, że miejski konserwator nie ma wpływu na takie cudo. Elbląg "napakowany" zabytkami stać na straty takich budowli? Już straciliśmy bezpowrotnie willę przy browarnej, tracimy biurowiec zakładów mięsnych (czy nie można zmusić Leclerca do inwestowania), kamienicę naprzeciw Feniksa ( nie można jej było przenieść na wyspę spichrzów?). Gratulacje Pani konserwator.
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Alojzy
ponad rok temu ocena: 33%  1
Dobrze,że...Nowaczyka juz nie ma. Pewnie by kazał go rozebrać :)A UM nie może szkołę Jańskiego administracyjnie karać finansowo?Przecież to jest...umyślne niszczenie zabytku.A co robi miejski konserwator zabytków?Wackiem gruszki strąca i odcina kupony z wypłaty tylko?Konserwator zabytków do zwolnienia dyscyplinarnie !!!E'Leclerc też niszczy umyśłnie zabytek: ul.Żeromskiego 2 były biurowiec zakładów mięsnych ELmeat, nie istniejących już. A zabytek popada w ruinę .
odpowiedz oceń komentarz 4 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.