› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac18.25.1. Jeśli stojący na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, brama, bulwar, osiedle, plac,... ~ ulica, aleja, placJeżeli Rada Miejska w Elblągu podejmie uchwałę, że np kwiat róża piszemy ruża to też tak... ~ ulica, aleja, placA jak poprawnie napisać aleja Odrodzenia? ~ ŚwiadekNajpierw pseudo dziennikarzy wysłać na nauke języka ojczystego, a póxniej niech pisza! ~ EuPiNo coz, to bardzo przykre ze tak jest w Elblagu. To moje miasto rodzinne, tam sie urodzilem i... ~ AlexanderTaaa...nie ustępuje...tylko dlaczego co 2 tygodnie mam zapchane kamieniem filtry? ~ frwgtjupowiem tyle że te panie są okropne. A zwłaszcza MK ~ brak słówMoże i jest ekstra w stacji uzdatniania wody, potem płynie parę km rurami wodociągowymi, które... ~ SraczkaPrzede wszystkim to na dzień dobry należy zwiększyć próg dochodowy. Bo najwięcej jest osób,... ~ ambrozyco niektórym chyba sodowa uderzyła do głowy nie tak dawno walczono z jakaś paskudnym ślimakiem... ~ ccby tylko zaistnieć...... ~ j23Miasto duchów iemerytow. ~ Emeryt

Czym jest podatek katastralny?

› poradnik miesiąc temu    19.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Właściciele nieruchomości są zobowiązani opłacać od nich podatki. Jednym ze sposobów opodatkowania nieruchomości jest podatek katastralny. Co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega podatek katastralny?
 

W Polsce nieruchomości są opodatkowane jednym z trzech podatków, czyli podatkiem od: nieruchomości, gruntów rolnych i gruntów leśnych. Od czasu do czasu w mediach pojawia się informacja o podatku katastralnym, który wzbudza spore obawy wśród właścicieli nieruchomości. Czy słusznie?

Podatek katastralny to podatek, przy wyliczaniu którego nie bierze się pod uwagę powierzchni nieruchomości, ale jej wartość. Jak ustalić wartość nieruchomości? Odpowiedź znajduje się w Ustawie z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, gdzie można przeczytać, że wartość katastralną nieruchomości ustala się na podstawie „oszacowania nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości na obszarze danej gminy. Wartość nieruchomości reprezentatywnych określa się z wykorzystaniem cen transakcyjnych nieruchomości na obszarze gminy, a w przypadku braku dostatecznej liczby transakcji, na obszarze gmin sąsiadujących”.

Wartość nieruchomości reprezentatywnych powinna zostać podana przez specjalistów, czyli rzeczoznawców majątkowych, bo to właśnie oni zajmują się wyceną nieruchomości.

Wprowadzenie podatku katastralnego – konsekwencje dla właścicieli nieruchomości
 

Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości wprowadzenie podatku katastralnego byłoby bardzo niekorzystne. Dlaczego? Bo oznaczałoby spore podwyżki – właściciele nieruchomości zapłaciliby znacznie więcej niż dotychczas. To główny powód, dla którego wzmianki o tym podatku w mediach wywołuje szeroką dyskusję nad sensem zmiany dotychczasowego sposobu naliczania podatku od nieruchomości.

Więcej informacji o podatku katastralnym i tym, w jakich europejskich krajach on obowiązuje, można przeczytać w serwisie Kataster360.pl.

Czy w Polsce zostanie wprowadzony podatek katastralny?
 

Mimo że zagadnienie podatku katastralnego i sposób jego wyliczenia zostały uregulowane w aktach prawnych, to do wprowadzenia tego podatku w Polsce długa droga. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje powszechna taksacja nieruchomości, brakuje też odpowiednich ustaw. Na razie zatem właściciele nieruchomości nie muszą obawiać się, że przyjdzie im płacić wyższy niż dotychczas podatek. Niewykluczone jednak, że w przyszłości po raz kolejny pojawią się propozycje wprowadzenia podatku katastralnego, a pomysł zostanie zrealizowany.

Foto: Fotolia

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.