› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Będziesz siedział za ten wał. 3700 podpisów za, na 100 tysięcy mieszkańców. Dla 4 tys. ludzi... ~ kkk(...) Infrastrukturę narciarską należy przejąć od upadającego podmiotu za symboliczną... ~ Robert KolińskiŻebyśmy dobrze się zrozumieli - miasto Elbląg chce odkupić od prywatnej firmy (nieudolnie... ~ Robert KolińskiJakie zainteresowanie? hehehehe ~ lulRacja, co robi urząd miasta w takim wypadku ? ~ maxx44Urząd miasta - wstyd! ~ ObywatelRównież jestem zdania, że fototapety są nadal modne. Mi przypadły do gustu fototapety z... ~ gładkaPrzeciez to nie jest dewastacja z jednego weekendu. Najprawdopodobniej tam nigdy nie bylo sprzatane... ~ ElblazankaŻeby zniszczyć plac zabaw. Co to za motłoch to zrobił? Takich ludzi powinno się kastrować,... ~ AntyWszystko zniszczone przez te dzieciaki z tej bursy piją palą i i niewiadomo co jeszcze a dyrekcja... ~ Daleko mieszkam a wiempodwórko na rogu ulicy Freta i Stawidłowej miasto nic tu nie zrobiło od wojny mieszkańcy... ~ novak ZAWODZIE ta cała dzielnica jest tak zdewastowana że nawet nie wiadomo czy to jeszcze Elbląg czy... ~ novak Szaleństwa ciąg dalszy.Wszystko zmienić i na nowo opisać.Komuna wróciła. ~ PRBardzo rzetelny tekst - inna nazwa muzeum w nagłówku, inna w tekście. To MUZEUM STUTTHOF, a nie... ~ gośćPowinni jeszcze przed każdym dawnym obozem postawić wysokie maszty z Niemieckimi flagami i... ~ mkmkmzapomnieli na końcu dodać "imienia Lecha Kaczynskiego" ~ fasolaPowinni nazwac to Naziland. ~ BartoszzLegionella to nie przelewki, przydałoby sie jakieś zmiękczenie wody czy coś takiego. ~ Emma77

Czym jest podatek katastralny?

› poradnik 4 miesiące temu    19.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Właściciele nieruchomości są zobowiązani opłacać od nich podatki. Jednym ze sposobów opodatkowania nieruchomości jest podatek katastralny. Co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega podatek katastralny?
 

W Polsce nieruchomości są opodatkowane jednym z trzech podatków, czyli podatkiem od: nieruchomości, gruntów rolnych i gruntów leśnych. Od czasu do czasu w mediach pojawia się informacja o podatku katastralnym, który wzbudza spore obawy wśród właścicieli nieruchomości. Czy słusznie?

Podatek katastralny to podatek, przy wyliczaniu którego nie bierze się pod uwagę powierzchni nieruchomości, ale jej wartość. Jak ustalić wartość nieruchomości? Odpowiedź znajduje się w Ustawie z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, gdzie można przeczytać, że wartość katastralną nieruchomości ustala się na podstawie „oszacowania nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości na obszarze danej gminy. Wartość nieruchomości reprezentatywnych określa się z wykorzystaniem cen transakcyjnych nieruchomości na obszarze gminy, a w przypadku braku dostatecznej liczby transakcji, na obszarze gmin sąsiadujących”.

Wartość nieruchomości reprezentatywnych powinna zostać podana przez specjalistów, czyli rzeczoznawców majątkowych, bo to właśnie oni zajmują się wyceną nieruchomości.

Wprowadzenie podatku katastralnego – konsekwencje dla właścicieli nieruchomości
 

Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości wprowadzenie podatku katastralnego byłoby bardzo niekorzystne. Dlaczego? Bo oznaczałoby spore podwyżki – właściciele nieruchomości zapłaciliby znacznie więcej niż dotychczas. To główny powód, dla którego wzmianki o tym podatku w mediach wywołuje szeroką dyskusję nad sensem zmiany dotychczasowego sposobu naliczania podatku od nieruchomości.

Więcej informacji o podatku katastralnym i tym, w jakich europejskich krajach on obowiązuje, można przeczytać w serwisie Kataster360.pl.

Czy w Polsce zostanie wprowadzony podatek katastralny?
 

Mimo że zagadnienie podatku katastralnego i sposób jego wyliczenia zostały uregulowane w aktach prawnych, to do wprowadzenia tego podatku w Polsce długa droga. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje powszechna taksacja nieruchomości, brakuje też odpowiednich ustaw. Na razie zatem właściciele nieruchomości nie muszą obawiać się, że przyjdzie im płacić wyższy niż dotychczas podatek. Niewykluczone jednak, że w przyszłości po raz kolejny pojawią się propozycje wprowadzenia podatku katastralnego, a pomysł zostanie zrealizowany.

Foto: Fotolia

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.