› poradnik |
ponad rok temu
19.12.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Właściciele nieruchomości są zobowiązani opłacać od nich podatki. Jednym ze sposobów opodatkowania nieruchomości jest podatek katastralny. Co warto o nim wiedzieć?
W Polsce nieruchomości są opodatkowane jednym z trzech podatków, czyli podatkiem od: nieruchomości, gruntów rolnych i gruntów leśnych. Od czasu do czasu w mediach pojawia się informacja o podatku katastralnym, który wzbudza spore obawy wśród właścicieli nieruchomości. Czy słusznie?
Podatek katastralny to podatek, przy wyliczaniu którego nie bierze się pod uwagę powierzchni nieruchomości, ale jej wartość. Jak ustalić wartość nieruchomości? Odpowiedź znajduje się w Ustawie z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, gdzie można przeczytać, że wartość katastralną nieruchomości ustala się na podstawie „oszacowania nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości na obszarze danej gminy. Wartość nieruchomości reprezentatywnych określa się z wykorzystaniem cen transakcyjnych nieruchomości na obszarze gminy, a w przypadku braku dostatecznej liczby transakcji, na obszarze gmin sąsiadujących”.
Wartość nieruchomości reprezentatywnych powinna zostać podana przez specjalistów, czyli rzeczoznawców majątkowych, bo to właśnie oni zajmują się wyceną nieruchomości.
Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości wprowadzenie podatku katastralnego byłoby bardzo niekorzystne. Dlaczego? Bo oznaczałoby spore podwyżki – właściciele nieruchomości zapłaciliby znacznie więcej niż dotychczas. To główny powód, dla którego wzmianki o tym podatku w mediach wywołuje szeroką dyskusję nad sensem zmiany dotychczasowego sposobu naliczania podatku od nieruchomości.
Więcej informacji o podatku katastralnym i tym, w jakich europejskich krajach on obowiązuje, można przeczytać w serwisie Kataster360.pl.
Mimo że zagadnienie podatku katastralnego i sposób jego wyliczenia zostały uregulowane w aktach prawnych, to do wprowadzenia tego podatku w Polsce długa droga. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje powszechna taksacja nieruchomości, brakuje też odpowiednich ustaw. Na razie zatem właściciele nieruchomości nie muszą obawiać się, że przyjdzie im płacić wyższy niż dotychczas podatek. Niewykluczone jednak, że w przyszłości po raz kolejny pojawią się propozycje wprowadzenia podatku katastralnego, a pomysł zostanie zrealizowany.
Foto: Fotolia
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |