› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludziom sie w dupach po przewracalo.. a te restrykcyjne wymogi to pewnie unijne.. Robic z dzieci... ~ DuffTA RAKIETA TO BARDZIEJ BEZPIECZNA NIŻ TE CO SĄ ZROBIONE Z LINEK KTÓRE SĄ NA PLACACH ZABAW ... ~ hANIAZa moich czasów dzieciństwa, skakało się z drzew i z garaży i nikt nigdy sobie krzywdy nie... ~ gjvJakie normy musi spełnić by została dopuszczona do zabawy,idąc tym tokiem myślenia gra w klasy... ~ dziadekGdy uczyłem się w ZSZ nr1 na Blacharskiej, od tyłu działała spółdzielnia której nazwy nie... ~ zxJak by nie patrzeć zostaje tylko internet. ~ janCiekawe wywody gdy tymczasem Trójmiasto coraz więcej domów i mieszkań kupuje w Elblągu bo... ~ PickTu nie chodzi o marudznie, Elbląg się wyludnia z braku perspektyw dla młodych. Z tym prezydentem... ~ Goscdo @Eh szkoda i @marcco - zazdrościcie, czy po prostu trolling? I nie, nie jestem jednym z tych,... ~ AmbrożySzkoda, że jednak budują... Brzydactwo taki i nijak tam nie pasuje takie wielki "cóś" ,... ~ Eh, szkoda...HA HA HA właśnie szykuje się mega odpływ młodych z miasta i na lokalnym ryku nieruchomości... ~ marcco"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba Wanga

Czym jest podatek katastralny?

› poradnik ponad rok temu    19.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czym jest podatek katastralny?

Właściciele nieruchomości są zobowiązani opłacać od nich podatki. Jednym ze sposobów opodatkowania nieruchomości jest podatek katastralny. Co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega podatek katastralny?
 

W Polsce nieruchomości są opodatkowane jednym z trzech podatków, czyli podatkiem od: nieruchomości, gruntów rolnych i gruntów leśnych. Od czasu do czasu w mediach pojawia się informacja o podatku katastralnym, który wzbudza spore obawy wśród właścicieli nieruchomości. Czy słusznie?

Podatek katastralny to podatek, przy wyliczaniu którego nie bierze się pod uwagę powierzchni nieruchomości, ale jej wartość. Jak ustalić wartość nieruchomości? Odpowiedź znajduje się w Ustawie z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, gdzie można przeczytać, że wartość katastralną nieruchomości ustala się na podstawie „oszacowania nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości na obszarze danej gminy. Wartość nieruchomości reprezentatywnych określa się z wykorzystaniem cen transakcyjnych nieruchomości na obszarze gminy, a w przypadku braku dostatecznej liczby transakcji, na obszarze gmin sąsiadujących”.

Wartość nieruchomości reprezentatywnych powinna zostać podana przez specjalistów, czyli rzeczoznawców majątkowych, bo to właśnie oni zajmują się wyceną nieruchomości.

Wprowadzenie podatku katastralnego – konsekwencje dla właścicieli nieruchomości
 

Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości wprowadzenie podatku katastralnego byłoby bardzo niekorzystne. Dlaczego? Bo oznaczałoby spore podwyżki – właściciele nieruchomości zapłaciliby znacznie więcej niż dotychczas. To główny powód, dla którego wzmianki o tym podatku w mediach wywołuje szeroką dyskusję nad sensem zmiany dotychczasowego sposobu naliczania podatku od nieruchomości.

Więcej informacji o podatku katastralnym i tym, w jakich europejskich krajach on obowiązuje, można przeczytać w serwisie Kataster360.pl.

Czy w Polsce zostanie wprowadzony podatek katastralny?
 

Mimo że zagadnienie podatku katastralnego i sposób jego wyliczenia zostały uregulowane w aktach prawnych, to do wprowadzenia tego podatku w Polsce długa droga. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje powszechna taksacja nieruchomości, brakuje też odpowiednich ustaw. Na razie zatem właściciele nieruchomości nie muszą obawiać się, że przyjdzie im płacić wyższy niż dotychczas podatek. Niewykluczone jednak, że w przyszłości po raz kolejny pojawią się propozycje wprowadzenia podatku katastralnego, a pomysł zostanie zrealizowany.

Foto: Fotolia

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.