› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
lumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrhRegal Park flat & business????? a nie Królewski park mieszkalno-biznesowy!!!!! "A niechaj... ~ Polski ChińczykTrochę to wszystko naciagane. Budynek sądu ma 46m. Regal park ma być wyższy, więc policzmy. 13... ~ Realistachyba wieże samobójców, Elbląg miasto emerytów i rencistów, młodzi bez żadnych perspektyw... ~ faridTo jest jak ostatnia deska ratunku. Pan poseł nie związany z władzami Miasta, ani tymi przed... ~ elblążankaCzy Pan Poseł weźmie udział w sesji RM w piątek, bo idealna sytuacja do przedstawienia... ~ Ukropdobrze że ma pomysł, fajnie jakby to nie było tylko obietnicą przedwyborczą, bo zbliżamy się... ~ arcziTo mi wygląda bardziej na pasaż handlowy, niźli na galerię handlową... przykłady: Latchorzew,... ~ BuziaczekOstatnim Dowódcą tej jednostki był płk Jarosław HALICKI. mjr ŚCIBISZ był tylko pełniącym... ~ jaSą dwie grupy, których interesy są przeciwstawne - decydenci i odbiorcy ciepła. Dla... ~ EmerytNie tylko Toruń korzysta z turbiny gazowej i taniego ciepła. W Zielonej Górze pracuje turbina... ~ ZamechowiecŻadnych negocjacji z Energą - niech ten przeżytek techniki sprzedadzą na złom ~ ECZawsze musi być jakiś katalizator - dobrze że robi to poseł niezależny co widać po diagnozie... ~ romanKuoując tani węgiel sprowadzany przez Pana Posła Andrzeja Kobylarza z Rosji ~ kobyła z PardubicPanie Pośle - może dlatego że jest Pan z poza Elbląga to jest też Pan z poza układu który... ~ AnnaNareszcie ktoś mówi to wprost - trzeba przerwać niemoc zrobić to co dawno powinno być... ~ Mieszkaniec zawady

Czym jest podatek katastralny?

› poradnik 7 miesięcy temu    19.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czym jest podatek katastralny?

Właściciele nieruchomości są zobowiązani opłacać od nich podatki. Jednym ze sposobów opodatkowania nieruchomości jest podatek katastralny. Co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega podatek katastralny?
 

W Polsce nieruchomości są opodatkowane jednym z trzech podatków, czyli podatkiem od: nieruchomości, gruntów rolnych i gruntów leśnych. Od czasu do czasu w mediach pojawia się informacja o podatku katastralnym, który wzbudza spore obawy wśród właścicieli nieruchomości. Czy słusznie?

Podatek katastralny to podatek, przy wyliczaniu którego nie bierze się pod uwagę powierzchni nieruchomości, ale jej wartość. Jak ustalić wartość nieruchomości? Odpowiedź znajduje się w Ustawie z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, gdzie można przeczytać, że wartość katastralną nieruchomości ustala się na podstawie „oszacowania nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości na obszarze danej gminy. Wartość nieruchomości reprezentatywnych określa się z wykorzystaniem cen transakcyjnych nieruchomości na obszarze gminy, a w przypadku braku dostatecznej liczby transakcji, na obszarze gmin sąsiadujących”.

Wartość nieruchomości reprezentatywnych powinna zostać podana przez specjalistów, czyli rzeczoznawców majątkowych, bo to właśnie oni zajmują się wyceną nieruchomości.

Wprowadzenie podatku katastralnego – konsekwencje dla właścicieli nieruchomości
 

Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości wprowadzenie podatku katastralnego byłoby bardzo niekorzystne. Dlaczego? Bo oznaczałoby spore podwyżki – właściciele nieruchomości zapłaciliby znacznie więcej niż dotychczas. To główny powód, dla którego wzmianki o tym podatku w mediach wywołuje szeroką dyskusję nad sensem zmiany dotychczasowego sposobu naliczania podatku od nieruchomości.

Więcej informacji o podatku katastralnym i tym, w jakich europejskich krajach on obowiązuje, można przeczytać w serwisie Kataster360.pl.

Czy w Polsce zostanie wprowadzony podatek katastralny?
 

Mimo że zagadnienie podatku katastralnego i sposób jego wyliczenia zostały uregulowane w aktach prawnych, to do wprowadzenia tego podatku w Polsce długa droga. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje powszechna taksacja nieruchomości, brakuje też odpowiednich ustaw. Na razie zatem właściciele nieruchomości nie muszą obawiać się, że przyjdzie im płacić wyższy niż dotychczas podatek. Niewykluczone jednak, że w przyszłości po raz kolejny pojawią się propozycje wprowadzenia podatku katastralnego, a pomysł zostanie zrealizowany.

Foto: Fotolia

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.