› poradnik |
ponad rok temu
29.09.2016 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Zepsuła się pralka? Już dawno upatrzony model komputera nagle został przeceniony? A może otrzymałeś zaproszenie na ślub znajomych? Każdemu z nas może się zdarzyć, że nagle zabraknie środków na koncie i gotówki w portfelu, gdy są najbardziej potrzebne. Ważne, żeby nie wpaść z tego powodu w kłopoty.
Pożyczki prywatne – czym są?
Paląca potrzeba może doprowadzić do niekoniecznie najlepszych decyzji. Jeśli pilnie potrzebujesz gotówki, musisz zdać sobie sprawę, że pożyczka w banku nie będzie rozwiązaniem dla Ciebie: musisz złożyć wniosek, donieść kilka dokumentów, poczekać na ich weryfikację i być może otrzymasz pieniądze – jednak trudno jest określić, ile będziesz musiał na nie poczekać.
Jeśli Twoja potrzeba nie może czekać, nie pozostaje Ci nic innego jak poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych natrafiłeś na oferty pożyczki od osób prywatnych. Jest to rodzaj pożyczki pozabankowej, jednak znacznie się różni od pożyczania pieniędzy z firmy pożyczkowej. Czym?
Pożyczka prywatna – pożyczka wyższego ryzyka
Na co uważać przy pożyczce prywatnej? Przede wszystkim pamiętaj, że każda pożyczka powyżej 500 zł powinna być potwierdzona na piśmie, w formie zrozumiałej dla obu stron. W przypadku prywatnego pożyczkodawcy dokładnie przeczytaj całą umowę, słowo po słowie, litera po literze. Z prawnego punktu widzenia pożyczka prywatna powinna obudzić w Tobie pokłady czujności – związana jest z większym ryzykiem niż tradycyjny kredyt w banku czy zadłużenie w firmie pożyczkowej.
Powodem takiego stanu jest przede wszystkim fakt, że umowa zawierana jest pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. Jeśli więc nasz pożyczkodawca narazi nas na straty (lub po prostu zachowa się nieuczciwie), nie przysługuje nam możliwość odwołania do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, możemy jedynie zgłosić taką sprawę do sądu. To właśnie trudności w dochodzeniu do swoich praw w przypadku oszustwa uważane są za główne zagrożenie prywatnego pożyczania pieniędzy. Prywatni pożyczkodawcy w przeciwieństwie do działających na rynku firm pożyczkowych nie działają w organizacjach takich jak Związek Firm Pożyczkowych dbających standardy etyczne. Skutkuje to na przykład stosowaniem przez prywatnego pożyczkodawcę artykułu 777 kodeksu cywilnego, mówiącego o poddaniu się natychmiastowej egzekucji długu. Co z przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości lub samochodu, może mieć bardzo przykre konsekwencje.
W tym artykule znajdziesz więcej informacji i porad na co uważać przy pożyczce prywatnej.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |