› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ERCE A dlaczego nie Jarosława przepraszam Lecha Kaczyńskiego.? ~ er ceOby Pisiory nie wyskoczyły z nazwą im. wielkiego, małego prezydenta! ~ Jaaneka może Lecha Kaczyńskiego???? jakiego stulecia przecież szkopy zajebały elbląg po I rozbiorze... ~ elblążaninBardzo dobra nazwa. Szacun dla prezydenta! ~ człowiek od pizzyNie głosowałem na Wróblewskiego, ale ten jego pomysł z nazwą wiaduktu popieram. ~ Tomek888 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazaninto jest luksus, Bema 33 klatka szok ~ mama"Nie ma domofonu więc co rusz nocuje na klatce bezdomny. Boimy się czy nie zaprószy ognia" W... ~ DonDenie gadajcie glupot mieszkania w srodku sa extra chyba ze ktos nie dba to ze troche tynku odpada to... ~ masakraco za glupoty po prostu chca zeby im blok wyrementowac mieszkalem tam wiele lat nie dawno sie... ~ aaaaaaaaasZebrać się w kupę,zrobić zebranie,ustalić reguły remontu u gitara. Prezes pomoże,tylko... ~ Skutki kupna mieszkania na własność Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodo

Czytelnik: Urzędnicy propagują komunizm (aktualizacja)

› bieżące 4 miesiące temu    13.10.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

7 września radni zdecydowali o zmianie nazwy ul. Diaczenki na Starowiejską. Miało to związek z ustawą dekomunizacyjną. Rozumiem, że zmiana tabliczek trochę potrwa, ale w dokumentach publikowanych przez Urząd Miejski nadal pojawia się stara nazwa –  informuje nasz Czytelnik

Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów wyraźnie mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać:
"osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować".
W związku z tym radni 7 września podjęli uchwały o zmianie nazw ulic:

ul. Diaczenki na ulicę Starowiejską
Armii Ludowej - Generała Władysława Andersa
Leona Kruczkowskiego – Zbigniewa Herberta
Rodziny Nalazków – Józefa Wybickiego 

Dziś (12.10) zadzwonił nasz Czytelnik oburzony faktem, że wczoraj w Biuletynie Informacji Publicznej ukazała się informacja o inwestycji odnowienia nawierzchni ulicy Diaczenki, a nie Starowiejskiej. 

To skandal. Tyle czasu czekałem na te zmiany, a gdy już można oficjalnie używać nowych to się tego nie czyni. Urzędnicy propagują komunizm, a przecież powinni dawać przykład  

- uważa nasz Czytelnik. 

Aktualizacja:

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga: "W związku z artykułem Pani Grażyny Wisińskiej dot. tego, że rzekomo urzędnicy propagują komunizm używając niezmienionych nazw ulic informuję, że uchwały podjęte przez Radę Miejską w sprawie zmiany nazw ulic wchodzą w życie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Publikacja podjętych uchwał nastąpiła wczoraj – 12.10.2017 roku – link do Dz.U. poniżej, uchwały więc wejdą w życie od 27 października br. w związku z czym trwają przygotowania, aby te zmiany sprawnie przeprowadzić".

Przypomnijmy:

Giennadij Diaczenko
pod jego dowództwem grupa sowieckich czołgów 23 stycznia 1945 roku przejechała przez centrum Elbląga, które było jeszcze we władaniu Niemców. Tak wyczytamy na stronie internetowej Tomasza Stężały, autora „Elbing 1945”. Natomiast elbląski historyk dr Tomasz Gliniecki, twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Diaczenko był w Elblągu.

Armia Ludowa, Gwardia Ludowa
została utworzona w 1942 roku jako zbrojne ramię stalinowskiej konspiracji PPR, ściśle podporządkowanej ośrodkom dowódczym w ZSRS. Na początku 1944 roku GL faktycznie została przemianowana na Armię Ludową – była jej trzonem i podstawową częścią składową. Mimo propagandowych haseł, ukierunkowanych na wykreowanie AL jako siły zbrojnej polskiego podziemia, do końca pozostała formacją realizującą priorytety sowieckiej racji stanu i narzędziem polityki Stalina wobec Polski. Źródło: www.ipn.gov.pl

Rodziny Nalazków
to działacze komunistyczni, członkowie Polskiej Partii Robotniczej. Stanisław, Jan i Władysław Nalazkowie byli organizatorami PPR oraz Gwardii Ludowej w Mińsku Mazowieckim, dom rodziny był punktem kontaktowym oraz magazynem PPR i GL. Te organizacje reprezentowały interesy Rosji Sowieckiej, która dążyła do pozbawienia Polski suwerenności. Przypomnijmy, że w Katyniu NKWD zamordowało około 20 tys. polskich oficerów i funkcjonariuszy. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gru
4 miesiące temu ocena: 100%  3
A zapomniał pani dopisać, że w 1943r całą rodzinę Nalazków Niemcy wymordowali.
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ prawda_czasu
4 miesiące temu ocena: 100%  2
Brednie niedouczonych! jak rodzina Nalazków może być komunistyczna, jak ustawa obejmuje dekomunizację po 45 roku, a wszyscy Nalazkowie zginęli w 1943?
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prawda Czasu Prawda Ekranu
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Brednie i PiSowska agitka.
odpowiedz oceń komentarz 11 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.