› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac18.25.1. Jeśli stojący na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, brama, bulwar, osiedle, plac,... ~ ulica, aleja, plac" [82] 18.25. Jedno- i wielowyrazowe nazwy dzielnic, ulic, placów, rynków, ogrodów, parków,... ~ ulica, aleja, placJeżeli Rada Miejska w Elblągu podejmie uchwałę, że np kwiat róża piszemy ruża to też tak... ~ ulica, aleja, placA jak poprawnie napisać aleja Odrodzenia? ~ ŚwiadekNajpierw pseudo dziennikarzy wysłać na nauke języka ojczystego, a póxniej niech pisza! ~ EuPiNo coz, to bardzo przykre ze tak jest w Elblagu. To moje miasto rodzinne, tam sie urodzilem i... ~ AlexanderTaaa...nie ustępuje...tylko dlaczego co 2 tygodnie mam zapchane kamieniem filtry? ~ frwgtjupowiem tyle że te panie są okropne. A zwłaszcza MK ~ brak słówMoże i jest ekstra w stacji uzdatniania wody, potem płynie parę km rurami wodociągowymi, które... ~ SraczkaPrzede wszystkim to na dzień dobry należy zwiększyć próg dochodowy. Bo najwięcej jest osób,... ~ ambrozyco niektórym chyba sodowa uderzyła do głowy nie tak dawno walczono z jakaś paskudnym ślimakiem... ~ ccby tylko zaistnieć...... ~ j23

Czytelnik: Urzędnicy propagują komunizm (aktualizacja)

› bieżące 2 miesiące temu    13.10.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

7 września radni zdecydowali o zmianie nazwy ul. Diaczenki na Starowiejską. Miało to związek z ustawą dekomunizacyjną. Rozumiem, że zmiana tabliczek trochę potrwa, ale w dokumentach publikowanych przez Urząd Miejski nadal pojawia się stara nazwa –  informuje nasz Czytelnik

Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów wyraźnie mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać:
"osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować".
W związku z tym radni 7 września podjęli uchwały o zmianie nazw ulic:

ul. Diaczenki na ulicę Starowiejską
Armii Ludowej - Generała Władysława Andersa
Leona Kruczkowskiego – Zbigniewa Herberta
Rodziny Nalazków – Józefa Wybickiego 

Dziś (12.10) zadzwonił nasz Czytelnik oburzony faktem, że wczoraj w Biuletynie Informacji Publicznej ukazała się informacja o inwestycji odnowienia nawierzchni ulicy Diaczenki, a nie Starowiejskiej. 

To skandal. Tyle czasu czekałem na te zmiany, a gdy już można oficjalnie używać nowych to się tego nie czyni. Urzędnicy propagują komunizm, a przecież powinni dawać przykład  

- uważa nasz Czytelnik. 

Aktualizacja:

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga: "W związku z artykułem Pani Grażyny Wisińskiej dot. tego, że rzekomo urzędnicy propagują komunizm używając niezmienionych nazw ulic informuję, że uchwały podjęte przez Radę Miejską w sprawie zmiany nazw ulic wchodzą w życie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Publikacja podjętych uchwał nastąpiła wczoraj – 12.10.2017 roku – link do Dz.U. poniżej, uchwały więc wejdą w życie od 27 października br. w związku z czym trwają przygotowania, aby te zmiany sprawnie przeprowadzić".

Przypomnijmy:

Giennadij Diaczenko
pod jego dowództwem grupa sowieckich czołgów 23 stycznia 1945 roku przejechała przez centrum Elbląga, które było jeszcze we władaniu Niemców. Tak wyczytamy na stronie internetowej Tomasza Stężały, autora „Elbing 1945”. Natomiast elbląski historyk dr Tomasz Gliniecki, twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Diaczenko był w Elblągu.

Armia Ludowa, Gwardia Ludowa
została utworzona w 1942 roku jako zbrojne ramię stalinowskiej konspiracji PPR, ściśle podporządkowanej ośrodkom dowódczym w ZSRS. Na początku 1944 roku GL faktycznie została przemianowana na Armię Ludową – była jej trzonem i podstawową częścią składową. Mimo propagandowych haseł, ukierunkowanych na wykreowanie AL jako siły zbrojnej polskiego podziemia, do końca pozostała formacją realizującą priorytety sowieckiej racji stanu i narzędziem polityki Stalina wobec Polski. Źródło: www.ipn.gov.pl

Rodziny Nalazków
to działacze komunistyczni, członkowie Polskiej Partii Robotniczej. Stanisław, Jan i Władysław Nalazkowie byli organizatorami PPR oraz Gwardii Ludowej w Mińsku Mazowieckim, dom rodziny był punktem kontaktowym oraz magazynem PPR i GL. Te organizacje reprezentowały interesy Rosji Sowieckiej, która dążyła do pozbawienia Polski suwerenności. Przypomnijmy, że w Katyniu NKWD zamordowało około 20 tys. polskich oficerów i funkcjonariuszy. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gru
2 miesiące temu ocena: 100%  3
A zapomniał pani dopisać, że w 1943r całą rodzinę Nalazków Niemcy wymordowali.
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ prawda_czasu
2 miesiące temu ocena: 100%  2
Brednie niedouczonych! jak rodzina Nalazków może być komunistyczna, jak ustawa obejmuje dekomunizację po 45 roku, a wszyscy Nalazkowie zginęli w 1943?
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prawda Czasu Prawda Ekranu
2 miesiące temu ocena: 100%  1
Brednie i PiSowska agitka.
odpowiedz oceń komentarz 11 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.