fot. elblag.net
Zgłosił się do nas czytelnik z prośbą o zajęcie się sprawą śmietników przy elbląskich ulicach, a raczej ich braku. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii, a także sprawdzić, kto zajmuje się opróżnianiem pojemników na odpady.
„Bardzo proszę o zajęcie się sprawą śmietników przy ulicach. Często chodzę po elbląskich ulicach i co? Z papierkiem można chodzić od Browarnej do końca ul. Robotniczej! Nic dziwnego, że butelki i papierki są rozrzucane na drogach. Czy nawet co 300 metrów nie może stać śmietnik? To zapewne wielkie wyzwanie dla urzędników ratusza. Na Starym Mieście też są zapełnione. Szczególnie w soboty i niedzielę. Bulwar przy kanale? Petowisko i śmietnisko, czy ukochana przez wszystkich Straż Miejska ma wolne w weekendy?” - informuje nas nasz czytelnik.
Opróżnianie koszy na śmieci rozmieszczonych w całym mieście to zadania właścicieli i zarządców terenów, na których one są zlokalizowane m.in. pasy drogowe należą do zarządców dróg; skwery, parki, tereny rekreacyjne i zieleńce -Zarząd Zieleni Miejskiej; prywatne tereny- właściciele tych nieruchomości.
Powyższe dotyczy również utrzymania czystości Starego Miasta. Obowiązki te również należą do właścicieli i zarządców nieruchomości, którzy m.in. mają obowiązek sprzątania swoich terenów, a także chodników położonych w ciągach dróg publicznych przyległych do nieruchomości.
Jeżeli zauważamy nieprawidłowości w zakresie utrzymania czystości powinniśmy poinformować o tym fakcie Straż Miejską, która w takich sytuacjach prowadzi postępowanie wyjaśniające, a także podejmuje odpowiednie kroki w celu wyegzekwowania obowiązku utrzymania czystości.
„W ciągach dróg publicznych ( w tym również na przystankach komunikacji zbiorowej) w chwili obecnej znajduje się 355 sztuk koszy. Ich lokalizacja podyktowana została znaczeniem komunikacyjnym czyli dużym natężeniem ruchu pieszego oraz użytkowników komunikacji miejskiej” - informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta.
Czy miasto planuje zamontować dodatkowe kosze na odpady?
Z informacji jakie nam przekazano wynika, iż zamontowanie nowych koszy uzależnione jest od możliwości finansowych miasta w zakresie kosztów ich zakupu, a następnie utrzymania i obsługi.
„W chwili obecnej ilość koszu ulicznych jest sukcesywnie zwiększana. W bieżącym roku do tej pory zamontowano dodatkowe kosze na ulicach: Giermków, Armii Krajowej, Al. Odrodzenia, Bema oraz na kilku przystankach komunikacji miejskiej” - dodaje Łukasz Mierzejewski.
Do końca roku dodatkowe pojemniki na śmieci pojawić się mają m.in. na ul. 12-go Lutego, Królewieckiej, Teatralnej, Ogólnej, Płk. Dąbka oraz Robotniczej. Ponadto po zakończeniu inwestycji na drodze wojewódzkiej 503, kosze pojawią się także na ulicy Browarnej.
Miejmy nadzieje, że sukcesywne pojawianie się nowych koszy na odpady zmniejszy ilość zaśmiecanych ulic w mieście.