› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludzie jesteście nauczeni cholernego dziadostwa !!!! Każdy chce isc do domu a skoro kasjerka... ~ XxxOtto, dokładnie. Gdyby nie ludzie, którzy przyjechali tu z Pasłęka, Braniewa i innych... ~ księgowyprawie kazdy elblążanin po studiach ,a w wieku produkcyjnym jest trochę zakompleksony , że tu... ~ ottoPrzyjechałem tu z Gdyni. To nie jest miasto z topu wyścigu szczurów, ale tu jest spokojniej,... ~ JaroSławekBo codziennie rano i wieczorem przytulam się do żony, a ona nigdzie wyjeżdzać nie chce :( ... ~ WKBo po 42 latach pracy już brak sił i chęci ~ Benek... ~ Andrzej z Elbląga Nie wyjeżdżamy, bo nie mamy pieniędzy na bilety :) A tak na poważnie to najpierw trzeba trochę... ~ kacperPrzestańcie te przeterminowane badania przeklejać. Od zeszłego roku mieszkańców przybywa,a... ~ hdNic nie trzyma, a wręcz wszystko wypycha np. kolesiostwo, układy, pogarda Januszy byznesu dla... ~ ddBo tu się można...porządnie wyspać. ~ Śpiący,zmeczonygdybym nie przeczytał tekstu od początku do końca to bym się nie wypowiadał. W tekście jest... ~ jesiotr do Olimp"ale znaczna grupa mylnie umieszcza go w województwie pomorskim (12,8%)" - i to jest właśnie... ~ Do_pomorskiegoProponuję po Starym Mieście rozlokować różne figury z Piekarczykiem -w różnych strojach i... ~ fadsjeśli dobrze kojarzę, to jednym ze zdecydowanie najczęstszych wskazań osób spoza Elbląga... ~ jesiotrDo papugarni jeżdżę bardzo często do gdańska, bardzo żałuję że nie ma takiego miejsca w... ~ UveŚwietny pomysł ja rownież mam nadzieję zę w Elblagu powstanie papugarnia, to na prawde urocze... ~ MSMało zdjęć budynku Kompanii Dowodzenia (za moich czasów tak sie to nazywało zwyczajowo), poza... ~ Jesion 02-03

Diaczenko odjedzie na śmietnik historii, przybędzie Starowiejska

› polityka 4 miesiące temu    24.05.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 14 ocen 0 / 0%
A A A
7 zdjęć fot. Maciej Markowski

Czekają nas zmiany patronów ulic. Dziś (24.05) komisja ds. nadawania nazw w Elblągu proponuje: zmienić Diaczenki na Starowiejską, Armii Ludowej na Gen. Andersa, Kruczkowskiego na Szymborskiej i Nalazków na Rodziny Ulmów. O tym czy te nazwy zaistnieją zdecydują radni, najprawdopodobniej podczas najbliższej sesji 29 czerwca. Mają czas do 2 września. Jeśli nie zdążą sprawę weźmie w swoje ręce wojewoda.

Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów wyraźnie mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać:

osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Ustawodawca inicjatywę w tej sprawie nałożył na samorządy, a w przypadku niewywiązania się z tego obowiązku w przeciągu roku od wejścia w życie ustawy ( 2 września 2017 roku ) - sprawa znajdzie się w kompetencji wojewody.

Dziś obradowała komisja ds. nadawania nazw w Elblągu.

Zdecydowaliśmy o propozycji zmiany nazw ulic, co do których mamy pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

W przypadku Giennadija Diaczenki przychyliliśmy się do propozycji mieszkańców, którzy zaproponowali Starowiejską (niedaleko jest Nowowiejska red.). Pod pismem w tej sprawie podpisało się około 60 mieszkańców.

Uznaliśmy, że w miejsce Armii Ludowej powinna być ul. Gen. Władysława Andersa.

Natomiast Kruczkowskiego na Bielanach ( osiedle „literatów” ) na Wisławy Szymborskiej

- wylicza Jolanta Lisewska, przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu

Jeszcze pozostała jedna ulica: Rodziny Nalazków.

Wprawdzie jeszcze czekamy na opinię IPN w tej sprawie, ale na wszelki wypadek uzgodniliśmy zmianę na Rodziny Ulmów

- dodaje Lisewska.

Kto jest kto?

Giennadij Diaczenko

pod jego dowództwem grupa sowieckich czołgów 23 stycznia 1945 roku przejechała przez centrum Elbląga, które było jeszcze we władaniu Niemców. Tak wyczytamy na stronie internerowej Tomasza Stężały, autora „Elbing 1945”. Natomiast elbląski historyk dr Tomasz Gliniecki, twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Diaczenko był w Elblągu.

Armia Ludowa, Gwardia Ludowa

została utworzona w 1942 roku jako zbrojne ramię stalinowskiej konspiracji PPR, ściśle podporządkowanej ośrodkom dowódczym w ZSRS. Na początku 1944 roku GL faktycznie została przemianowana na Armię Ludową – była jej trzonem i podstawową częścią składową. Mimo propagandowych haseł, ukierunkowanych na wykreowanie AL jako siły zbrojnej polskiego podziemia, do końca pozostała formacją realizującą priorytety sowieckiej racji stanu i narzędziem polityki Stalina wobec Polski. Źródło: www.ipn.gov.pl

Leon Kruczkowski

(1900-1962) – chemik, pisarz i publicysta, powojenny działacz komunistyczny, członek centralnych organów PZPR, członek Rady Państwa PRL, członek prezydium komunistycznego Frontu Jedności Narodu. Źródło: www.ipn.gov.pl

Rodziny Nalazków

– rodzina działaczy komunistycznych członków Polskiej Partii Robotniczej. Stanisław, Jan i Władysław Nalazkowie byli organizatorami PPR oraz GL w Mińsku Mazowieckim, dom rodziny był punktem kontaktowym oraz magazynem PPR i GL. 31 stycznia 1943 został otoczony przez policję, w wyniku walki zginęli Stanisław, Stefania i Stanisława. Jan dowódca grupy wypadowej GL poległ 23 listopada 1943 w gajówce pod Małachowem koło Ćmielowa. Wacław poległ w sierpniu 1943. Radiotelegrafistka PPR Helena zginęła na Pawiaku, również pozostali członkowie rodziny zginęli z rąk hitlerowców.

Źródło: Wikipedia.

IPN podnosi fakt, że ulica „Rodziny Nalazków” jest obraźliwa dla innych patronów ulic Mińska Mazowieckiego, jak chociażby Hipolita Konopki, który poniósł śmierć „z rąk formacji sowieckich i komunistycznych”

- cytujemy za www.wolnosc24.pl. Jest to fragmentu apelu skierowanego do radnych.

Powiązane

ilość zdjęć 7 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (14)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jarosław S.
4 miesiące temu ocena: 100%  14
Drodzy wkurzeni Elblążanie. Naprawdę nie rozumiem Waszych obiekcji. Moim zdaniem strasznie kiepsko mieszkać w miejscu, któremu patronuje człowiek, który zniszczył Elbląg, zburzył i okradł całe Miasto. (Diaczenko) Czy to jest chluba? Gdyby oddali Elbląg Polsce natychmiast po wyzwoleniu mielibyśmy piękną nie za bardzo zniszczoną starówkę, oni jednak dla zabawy już po wyzwoleniu niszczyli całą piękną architekturę miasta. Podobnie Armia Ludowa. Moja babcia z czasów wojny właśnie ich najgorzej wspomina jako tych, którzy kradli, gwałcili i zabijali dla zabawy nas Polaków! To takie wspaniałe mieszkać na ulicach mających takich patronów!? Pozostałe dwie ulice mało chlubne, ale nie bardzo szkodliwe...
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miedziany
4 miesiące temu ocena: 100%  13
powinni to zrobić 20 lat temu 
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ katoliczka
4 miesiące temu ocena: 67%  12
Wszystkie ulice powinne nosic nazwy Jana Pawla Drugiego i Lecha Kaczynskiego!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lenin
4 miesiące temu ocena: 0% 11
żenująca lewacka prowokacja
~ ON
4 miesiące temu ocena: 100%  10
ON A co z rondem "KALININGRAD" ?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jaaa
4 miesiące temu ocena: 40%  9
Czy nie szkoda pieniedzy , wydajcie je na chodniki bo można nogi połamać . Drogi właśnie przy Diaczenki aż wstyd .
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert Koliński
4 miesiące temu ocena: 43%  8
Ja rozumiem, że rządzą nami durnie i nieuki, ale naprawdę są granice - skoro nie głupoty, o czym wiemy co najmniej od czasów Einsteina, to przynajmniej może politycznej prostytucji i kompromitacji władz samorządowych? PS. Na marginesie, to entuzjastom Szymborskiej przypominam, że napisała ona onegdaj, oprócz innych świetnych wierszy, również ten poniższy:) Lenin Że w bój poprowadził krzywdzonych, że trwałość zwycięstwu nadał, dla nadchodzących epok stawiając mocny fundament - grób, w którym leżał ten nowego człowieczeństwa Adam, wieńczony będzie kwiatami z nieznanych dziś jeszcze planet. ;]
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie dla głupoty
4 miesiące temu ocena: 50% 7
Świetna i celna uwaga odnośnie Szymborskiej. Było wielu znacznie lepszych poetów w Polsce w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Co do zmian nazw to może i sam kierunek jest dobry, ale z tych nazw które zostały do zmiany może nadaje się 1-2. Po prostu zdecydowana większość kontrowersyjnych nazw została dawno zmieniona. Z Rodziną Nalazków to już przegięli. Brak słów.
~ Robert Koliński
4 miesiące temu ocena: 57%  6
Idiotyzmów elbląskiego ratusza ciąg dalszy - żaden dureń z IPN nie wykazał, za jakie grzechy dzielny kpt. Giennadij Lwowicz Diaczenko, miałby stracić swoją ulicę w wyzwolonym m.in. przez siebie mieście (poza ich zwierzęcą rusofobią, wg której każdy Rosjanin to zapewne komuch, ludobójca, stalinowiec i pewnie mordował "zbrodniarzy przeklętych" na Łubiance), podobnie jak przyczyn, dla których Armia Ludowa, czyli organizacja polskich patriotów walczących o wyzwolenie Polski, jest dziś niepolityczna. O braku argumentów wobec pisarza Leona Kruczkowskiego to szkoda nawet gadać (pisałem już zresztą o tych bzdurach płynących z IPN wcześniej), natomiast najzabawniejsze są zarzuty wobec Rodziny Nalazków, której członkowie zostali wymordowani przez gestapo i hitlerowców w 1943 roku (od stycznia do listopada), podczas gdy tzw. ustawa dekomunizacyjna mówi wprost, że podlegają jej "nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących system władzy w Polsce w latach 1944–1989".
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
4 miesiące temu ocena: 44%  5
O.K. Tylko kto sfinansuje wymianę dokumentów?
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prch
4 miesiące temu ocena: 50% 4
Nie ma takiej potrzeby, żeby zmieniać dokumenty. Stare będą akceptowane, zaś nowe będą wydawane z nowym adresem.
~ kkkkkkkkkkkkkk
4 miesiące temu ocena: 50% 3
W ogólnopolskich mediach mówili że nie trzeba będzie od razu wymieniać dokumentów. Można się nimi posługiwać aż do czasu gdy upłynie im termin ważności.
~ NoName
4 miesiące temu ocena: 75%  2
Przydało by się jeszcze odebrać TW Bolkowi tytuł honorowego obywatela Elbląga
odpowiedz oceń komentarz 9 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Noev
4 miesiące temu ocena: 64%  1
Jak najbardziej jestem za ulicą Gen. Władysława Andersa :) bohatera spod Monte Cassino.
odpowiedz oceń komentarz 7 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.