› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Dlaczego Polacy pokochali fotowoltaikę?

› bieżące ponad rok temu    25.10.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Dlaczego Polacy pokochali fotowoltaikę?

Popularność paneli słonecznych w Polsce systematycznie rośnie, a na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne decyduje się coraz więcej osób. Na koniec 2020 roku łączna moc fotowoltaiki wyniosła już 3,5 GW, czyli o 280% więcej niż rok wcześniej. Artykuły o fotowoltaice są też najczęściej czytane w Internecie. Można stąd wysnuć wniosek, że Polacy pokochali tę technologię. Skąd biorą się tak ciepłe uczucia i co skłania lokalnych inwestorów do wyboru właśnie tego rozwiązania? Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przynosi wiele korzyści, zarówno ekologicznych jak i finansowych.

Korzyści finansowe, czyli niższe rachunki za energię elektryczną

Jednym z najważniejszych powodów wyboru instalacji fotowoltaicznej jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Ceny energii elektrycznej są stosunkowo wysokie, a dodatkowo trudno obecnie liczyć na ich stabilność. W każdym kolejnym roku przynajmniej dwukrotnie wzrastają opłaty za prąd, co na przestrzeni kilkunastu lat wróży znaczący wzrost kosztów utrzymania. Można więc zakładać, że nawet dość kosztowne panele fotowoltaiczne w końcu się zwrócą i zaczną przynosić wymierne korzyści. Jak jest naprawdę?

Montaż instalacji PV w budynku jednorodzinnym zazwyczaj pochłania kwotę od 20 do 30 tys. zł. Można ją zmniejszyć, korzystając z dofinansowania w ramach różnych projektów, na przykład programu Mój prąd lub Czyste powietrze. Zgodnie z wyliczeniami specjalistów w tej dziedzinie zwrot z inwestycji może nastąpić już po kilku latach. Po tym okresie pozostaje już tylko czerpać korzyści. Osoby, które myślą perspektywicznie, chcą zapewnić sobie jak najlepszy standard życia na długie lata. Inwestycja we własną minielektrownię jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu.

Dostęp do własnej, darmowej energii elektrycznej

Kolejnym powodem produkcji własnego prądu za pomocą instalacji fotowoltaicznych jest to, że daje ona dostęp do taniej energii oraz możliwość decydowania o jej wykorzystaniu. Dobierając odpowiednią moc instalacji, można liczyć na nadprodukcję. W przypadku prosumentów, czyli osób fizycznych, które zdecydowały się na montaż instalacji o mocy do 50 kWp, nadwyżki mogą być odprowadzane do sieci. W okresie jesienno-zimowym, gdy wydajność paneli fotowoltaicznych spada, można odebrać do 80% odprowadzonej energii (przy instalacji do 10 kW) i wykorzystać na własne potrzeby.

Innym sposobem magazynowania prądu są indywidualne akumulatory. Aby zaspokajały potrzeby gospodarstwa, muszą mieć odpowiednio dużą pojemność. Niestety są to na razie urządzenia drogie, dlatego specjaliści polecają je do instalacji typu off-grid oraz hybrydowych, w których ze względu na wykorzystywane instalacje ważne są nieprzerwane dostawy prądu.

Dofinansowania inwestycji w OZE

Chociaż można zakładać, że Polacy docenili panele słoneczne ze względu na liczne korzyści, z pewnością nie bez znaczenia jest też zachęta państwa oraz różnych instytucji. Praktycznie każdy, kto zdecyduje się obecnie na OZE, może liczyć na wsparcie finansowe. Od kilkunastu lat władze upowszechniają odnawialne źródła energii, a celem tej polityki jest m.in. poprawa jakości powietrza. Po kotłach centralnego ogrzewania i surowych restrykcjach dla trucicieli, przyszła kolej na wspieranie montażu instalacji solarnych.

Inwestując w panele o odpowiedniej mocy, można uzyskać zwrot nawet połowy kwoty, otrzymać preferencyjny kredyt na fotowoltaikę czy dokonać odpisu od podatku. Korzyści odniosą rolnicy, którzy mogą skorzystać z ulgi w podatku rolnym. Nie brakuje też programów dla firm.

Fotowoltaika a wzrost wartości domu

Panele słoneczne zamontowane na dachu budynku nie tylko zapewniają darmowy prąd. Stają się też częścią nieruchomości, korzystnie wpływając na jej wartość. W praktyce oznacza to, że podczas sprzedaży obiektu właściciel może zażądać znacznie wyższej kwoty. Na rynku nieruchomości notuje się też wzrost zainteresowania domami z fotowoltaiką. W efekcie na taki budynek można łatwiej znaleźć nabywcę.

Specjalistą w dziedzinie instalacji solarnych jest firma Boniterm, która oferuje rozmaite rozwiązania z dziedziny odnawialnych źródeł energii i systemów grzewczych. Zainteresowani klienci mogą w niej zamówić instalację z montażem i podłączeniem do sieci energetycznej. Urządzenia i systemy solarne są też objęte wsparciem serwisowym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.