› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Dlaczego pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym?

› poradnik ponad rok temu    10.06.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Dlaczego pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym?

Ekologiczne rozwiązania dla domu, niwelujące emisję dymu z kominów, stają się w obecnych czasach koniecznością. Największe polskie miasta, a wśród nich Warszawa czy Kraków, w wielu rankingach znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich. Nie jest to chlubne podium, dlatego zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i sami architekci budynków, już na etapie planowania kolejnych inwestycji, starają się uwzględnić w nich takie urządzenia i metody ogrzewania, których negatywny wpływ na środowisko jest jak najmniejszy. Jednym z rodzajów ekologicznego ogrzewania jest zastosowanie pompy ciepła.

Żywioły źródłem energii

Pompa ciepła jest urządzeniem, które energię do ogrzewania budynku pobiera z powietrza (powietrzne pompy ciepła, wody (pompy ciepła woda-woda) albo ziemi (gruntowe pompy ciepła). Takie źródła nazywane są skrótem OZE, czyli odnawialne źródła energii. Do roku 2023 r. trwa w Polsce rządowy program Czyste Powietrze, który polega na dofinansowaniu wymiany starych, tradycyjnych źródeł ciepła w domu na te, które zgodne są z polityką OZE. Ulga termomodernizacyjna, którą zakłada Program, może pomóc w odliczeniu od podatku wydatków na zakup i montaż pompy ciepła.

Kwota dofinansowania może pokrywać nawet 90% kosztów inwestycji. Taki ruch, który skutkuje dofinansowaniem przedsięwzięć termomodernizacyjnych w duchu ekologii, ma za zadanie zachęcić do wybierania nowoczesnych, chroniących środowisko rozwiązań. Energia odnawialna to z założenia zasoby naturalne, bardzo szybko się odbudowujące. Korzystanie z niej nie grozi deficytem - powietrze jest wciąż dookoła nas, grunt również, szczególnie, że gruntowe pompy ciepła montowane są na prywatnych posesjach - domach z działkami, ogrodami. Również  odpowiednio dobrana pompa ciepła grunt-woda wykorzystująca wodę jako dolne źródło (np. studnie czerpalno-zrzutowe) korzysta z wód gruntowych, które przy odpowiedniej eksploatacji są źródłem odnawialnym - podobnie jak pozostałe rodzaje pomp, czerpie z nośnika tylko energię, natomiast sam nośnik, w tym przypadku woda, odprowadzana jest z powrotem do źródła.

Tradycyjnych metod ogrzewania, które wykorzystują surowce kopalne, np. węgiel kamienny i brunatny, ropę naftową czy gaz ziemny, tak jak szybko zużywają te surowce podczas procesu ogrzewania domu, tak samo szybko wymuszają ich odtworzenie, czyli wydobycie. Proces wydobywania węgla jest ogromnie pracochłonny, często niebezpieczny, a same złoża nie są nieskończenie duże. Przewaga OZE nad tradycyjnymi źródłami energii jest więc oczywista.

Co ze smogiem?

Oprócz OZE, innym koronnym argumentem, który przemawia za ekologią pomp ciepła, jest fakt, że nie generują żadnych zanieczyszczeń. Pompy ciepła podczas pracy nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla, ponieważ ich działanie nie opiera się na procesie spalania. Pracę pompy można porównać do działania lodówki. Z tą jednak różnicą, że lodówka usuwa ciepło ze swojego wnętrza i przekazuje to ciepło na zewnątrz - pompa ciepła zaś pobiera energię z zewnątrz (odpowiednio z powietrza, wody lub ziemi) i przekazuje je, w postaci ciepła, do wnętrza domu. Nie zachodzi żadne spalanie, nie ma udziału ognia, nie pojawiają się płomienie, a co za tym idzie, w domu panuje optymalna temperatura, a jednocześnie przez komin nie ucieka dym, nie generuje się popiół ani sadza.

W domach, gdzie wykorzystuje się tradycyjne piece gazowe, niebezpiecznym zjawiskiem, które czasami ma miejsce, jest ulatnianie sie czadu. Ten silnie trujący gaz nazywany bywa cichym zabójcą - ulatnianie się czadu z nieszczelnej instalacji trudno wykryć, gaz jest niewidoczny, nie ma zapachu, a jego trujące działanie doprowadzić może do śmierci domowników. Pompy ciepła są pod tym względem całkowicie bezpieczne. Fakt, że nie wytwarzają zanieczyszczeń oraz brak możliwości potencjalnego zaczadzenia sprawia, że pompy ciepła w Grodzisku Mazowieckim, mieście, w którym bardzo dużą wagę przywiązuje się do polityki czystego powietrza, uznawane są za jedne z najekologiczniejszych i najbezpieczniejszych metod ogrzewania nie tylko prywatnych domów, ale też budynków gospodarczych czy kompleksów użyteczności publicznej. 

Biorąc pod uwagę powyższe korzyści płynące z pomp ciepła, nie dziwi fakt, że są one coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Choć tradycyjne metody grzewcze, takie jak kotły czy palenie w kominku, nadal konkurują z ekologicznymi pompami ciepła, a Polska wciąż zużywa sporo wysoce trudno odnawialnego gazu, węgla czy drewna kominkowego -  to pompy ciepła pojawiają się w budynkach coraz częściej, coraz bardziej będąc doceniane zarówno przez samych ich użytkowników, jak i architektów, dumnych z proekologicznych rozwiązań, które proponują mieszkańcom. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.