› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Dlaczego warto zadbać o szczelność domu i jak to zrobić?

› bieżące 3 miesiące temu    18.03.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dlaczego warto zadbać o szczelność domu i jak to zrobić?

Szczelność powietrzna budynku to kwestia, która jest niezwykle istotna przy budowie nowego domu czy też zakupie na rynku wtórnym. Niektórzy z braku świadomości w tej dziedzinie i wiedzy technicznej, nie zwracają uwagi na tak ważne parametry i bagatelizują temat. Jednakże właściwa szczelność domu ma duże znaczenie dla komfortu mieszkalnego, przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie, wpływa na ogólny stan budynku, a tym samym na zdrowie mieszkańców.

Czym jest szczelność budynku i co na nią wpływa?

Szczelność budynku ogranicza swobodny przepływ powietrza z wewnątrz na zewnątrz domu i odwrotnie. To szczególnie istotny parametr w budownictwie niskoenergetycznym. Choć jest łączona z pojęciem termoizolacji, nie są to aspekty równoznaczne. Szczelne powłoki budynku mają za zadanie głównie chronić przed infiltracją powietrza z zewnątrz, natomiast izolacja termiczna ogranicza utratę ciepła, czy też nadmiernym nagrzaniem w sezonie letnim. Najistotniejszymi elementami składającymi się na szczelność obiektu są:

  • odpowiednio dobrane materiały budowlane i części konstrukcyjne – ważna jest zarówno ich jakość, jak i sposób montażu. Do tego typu przedmiotów należą m.in. masy uszczelniające, folie paroszczelne i zbrojne, elastyczne kołnierze uszczelniające, łaty dociskowe, twarde płyty drewniane, sklejki, OSB, szczelne taśmy akrylowe, taśmy butylowo-kauczukowe,
  • prawidłowe przejścia instalacyjne np. dobrze osłonięte przewody elektryczne i wentylacyjne oraz rury wodne,
  • dobrze uszczelnione okna, drzwi i parapety — odpowiednio wykonane i osadzone,
  • połączenia stropów ze ścianami, a także szczelne przegrody wewnętrzne i zewnętrzne, oraz kominy, okapy kuchenne i przewody spalinowe.

Na czym polega badanie szczelności budynku? Kiedy je przeprowadzić?

Decydując się na badanie szczelności budynku, można sprawdzić zdolność do utrzymania zamkniętej przestrzeni bez niekontrolowanego przepływu powietrza zewnętrznego. Tego typu pomiary przeprowadzane są za pomocą specjalnych urządzeń jak m.in. wentylator Blower Door, a także generatorów dymu i kamery termowizyjnej. Dzięki dostosowanym rozwiązaniom wszelkie nieszczelności są precyzyjnie lokalizowane niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Tego typu testy najlepiej zdecydować się już na etapie budowy lub zakupu domu. Pomiary uwiecznione są raportem, w którym zostają wyszczególnione wszelkie usterki i sposoby ich naprawy.

Jak zadbać o komfort cieplny domu?

Żeby móc cieszyć się dobrze ocieplonym, szczelnym domem i nie przepłacać za ogrzewanie, należy zwrócić uwagę na to, jak wykonywane są izolacje – szczególnie przy węzłach konstrukcyjnych i przejściach instalacyjnych. Ważna jest też odpowiednia stolarka i uszczelnienie okien i drzwi.

Osiągnięcie wysokiej szczelności wymaga przeprowadzenia starannych prac budowlanych i wykonawczych. Skorzystanie z możliwości oceny jakości usług firm zajmujących się budową i wykonaniem domu, możliwe jest przez pomiary szczelności oraz audyt energetyczny - https://termocent.com/audyt-energetyczny-krakow-warszawa/. Raport z badania jest podstawą do złożenia reklamacji i rozstrzygania sporów również na drodze sądowej.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

Nieszczelności wychładzają budynek i obniżają efektywność energetyczną. Mogą także przyczynić się do kondensacji pary wodnej i powstawania grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia. Żeby móc sprawdzić wszelkie kwestie związane z prawidłową budową domu i jego wykończeniem, należy dysponować wiedzą techniczną i specjalistycznym sprzętem.

Potencjał wentylacji mechanicznej i innych urządzeń poprawiających komfort cieplny osiąga się wyłącznie przy dobrej szczelności budynku. Profesjonaliści nie tylko dokonają rzetelnej oceny, precyzyjnie lokalizując źródło problemu, ale też zaproponują rozwiązania, które poprawią stan budynku. Wprowadzenie poprawek pomaga uniknąć strat ciepła, niekorzystnego mikroklimatu, czy też pogłębiania wad z czasem i wysokich kosztów napraw.

Firma TERMOCENT poza badaniem szczelności i audytem energetycznym wykonuje jeszcze m.in. badania jakości powietrza i hałasu, a także świadczy specjalistyczne usługi dla firm jak np. badanie czasu retencji gazu - https://termocent.com/testy-szczelnosci-pomieszczen-badanie-czasu-retencji-gazu/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.