› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
spierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janekZarządem budynków komunalnych , to w jaki sposób dbają o budynki oraz jaki mają burdel w... likwidują agencje a bankomatów jak na lekarstwo ~ janPrzecież dyrektorzy PKO zarabiają za mało milionów więc trzeba szukać oszczędności... ~ ermeble w pomieszczeniu to ważna rzecz, ale najważniejsze to ze sobą wszystko zgrać i zadbać... ~ Malina1122Na Mickiewicza tez zlikwidowali ~ elblążanka "Przecież od wielu lat tam była, pełno ludzi zawsze, starsi płacą różne opłaty" a z... ~ bankster

Dlaczego Yerba Mate pobudza?

› bieżące 2 miesiące temu    28.01.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dlaczego Yerba Mate pobudza?

Yerba Mate często jest nazywana świętym zielem Indian z Ameryki Południowej. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż charakteryzuje się szeregiem właściwości, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. To, co ją najbardziej wyróżnia spośród innych ziół, a także pozwala nazywać alternatywą dla kawy, to przede wszystkim działanie pobudzające. Oprócz tego ma ona jeszcze inne cechy charakterystyczne, przez które wielu ludzi zaczęło ją uwielbiać. Jakie ma właściwości Yerba Mate? Co w niej jest pobudzającego? Ile ma kofeiny w sobie oraz czy jest faktycznie lepsza od kawy?

Jakie właściwości ma Yerba Mate?

Jak już zostało wspomniane Yerba Mate ma mnóstwo właściwości, które świetnie wpływają na organizm człowieka. Od pro zdrowotnych po pobudzające. Dodatkowo wysoka zawartość najróżniejszych witamin i minerałów powoduje, że jest ona jednym z najzdrowszych ziół, które natura wyhodowała dla ludzi.

Ostrokrzew paragwajski, bo z tego krzewu pochodzi Yerba Mate, jest bogatym źródłem między innymi guarany i kwasu chlorogenowego oraz antyoksydantów. Już po wypicie kilku łyków naparu można doświadczyć uczucia sytości. Ponadto regularne spożywanie napoju powoduje przyspieszenie przemiany materii oraz zmniejszenia łaknienia. Do tego należy także dodać, że wywar z ziół ostrokrzewu paragwajskiego zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną oraz wpływa dodatnio na koncentrację.

Naukowcy dowiedli, że Yerba Mate dzięki zawartości wielu witamin i mikroelementów ma szerokie spektrum działań. Wśród nich należy wymienić:

 • przeciwnowotworowe
 • przeciwzapalne
 • regulujące przemianę materii
 • przeciwgrzybicze
 • przeciwmiażdżycowe
 • oczyszczające
 • zwiększające odporność
 • przeciwreumatyczne
 • przeciwpasożytnicze
 • poprawiające kondycję skóry i włosów
 • pobudzające
 • wspomagające odbudowę ścian żołądka i jelit

Dlaczego Yerba mate pobudza?

Yerba Mate stała się bardzo popularna przede wszystkim za sprawą swojego działania pobudzającego. Doszło do tego, że wielu ludzi postanowiło zrezygnować z dotychczasowego picia kawy na rzecz właśnie naparu z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Właściwości pobudzające nie biorą się znikąd. Otóż ostrokrzew paragwajski, z którego produkowany jest susz Yerba Mate ma w sobie wysoką zawartość przede wszystkim kofeiny, ale i także innych związków z grupy alkaloidów purynowych, a mianowicie teofiliny i teobrominy.

To właśnie skoncentrowanie tych składników chemicznych w jednym naparze powoduje, że charakteryzuje się on długim działaniem pobudzającym. W przeciwieństwo do popularnej małej czarnej różnica polega na tym, że pobudzenie trwa dłużej i jest uwalniane stopniowo. W przypadku kawy następuje one od razu, jednak trwa znacznie krócej. 

Kofeina

Kofeina zawarta w Yerba Mate jest bardzo często określana mianem mateiny, która jest stereoizomerem kofeiny, czyli odmiennym środkiem chemicznym. Jej zawartość w samym suszu jest zależna od rodzaju produkcji, czy jest to plantacja, czy las, jednak widełki kreują się w granicach 0,4 - 1,7%.

Kofeina zawarta w Yerba Mate działa pobudzająco na korę mózgową rozszerza także naczynia wieńcowe oraz przyspiesza akcję serca. Ponadto może wykazywać działania podnoszące ciśnienie krwi. Wartym podkreślenia jest fakt, że jest ona zdrowsza lub lepszej jakości niż ta zawarta w kawie.

Teobromina

Teobromina jest organicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy alkaloidów purynowych. Znaleźć ją można przede wszystkim w ziarnach kakaowca. Bardzo często występuje ona w parze z kofeiną, na przykład w yerba mate i herbacie.

Teobromina jest także substancją pobudzającą, która w szczególności oddziałuje na czynności serca oraz rozszerza naczynia krwionośne. Naukowcy udowodnili również, że posiada ona właściwości obniżające ciśnienie tętnicze.

Teofilina

Teofilina jest trzecim, a zarazem ostatnim związkiem chemicznym z grupy alkaloidów purynowych, które występują w suszu z ostrokrzewu paragwajskiego. Tak jak w przypadku teobrominy można ją znaleźć głównie w ziarnach kakaowca, a także w liściach herbaty i Yerba Mate.

Jej działanie pobudzające, jednak nie tak duże, jak w przypadku kofeiny. Najbardziej efektywna jest w momencie połączenia jej z wyżej wymienionymi związkami chemicznymi. Polecana jest w szczególności osobom, które mają problemy z układem oddechowym.

Ile kofeiny ma Yerba Mate?

Ilość kofeiny, która znajduje się w suszu jest zależna od rodzaju uprawy ostrokrzewu paragwajskiego. Ponadto jej wartość w naparze jest zależna przede wszystkim od stopnia rozcieńczenia głównej substancji. Szacuje się jednak, że jej zawartość w Yerba Mate oscyluje w granicach 360 miligram na litr naparu. Jest jej więc nieco więcej niż w popularnych napojach energetycznych oraz zdecydowanie mniej niż w kawie parzonej, gdzie jej zawartość może wynosić nawet 650 miligram na litr napoju.

Yerba Mate jest lepsza niż kawa?

To czy Yerba Mate jest lepsza od kawy głównie zależy od upodobań konsumentów. Dla jednych mała czarna będzie o wiele lepsza ze względu na walory smakowe aniżeli napar z suszu ostrokrzewu paragwajskiego. Dla drugich znowuż to Yerba będzie zdecydowanym faworytem, ze względu na swoje właściwości.

Będąc jednak obiektywnym można śmiało stwierdzić, że popularny napój z Ameryki Południowej góruje nad kawą, choćby właśnie ze względu na wiele właściwości, w tym pro zdrowotnych. Ponadto jej dłuższe działanie pobudzające określa go mianem bardziej efektywnego w tym aspekcie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.